• سه شنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 985-148100-5
  • خبرنگار : 16
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

در مراسم اختتامیه طرح مانا در یزد مطرح شد؛

ورود به آسیب‎های اجتماعی فراتر از حوزه بهزیستی در قالب طرح مانا

مدیر بهزیستی شهرستان یزد با اشاره به شناسایی و پیگیری موضوعات مرتبط به بروز و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در طرح مانا، گفت: می‌توان مشکلات مربوط به تحصیل، مهد کودک‌ها و مدارس، فضای آموزشی، تفریحی و ورزشی را نیز مشمول این طرح کرد .

به گزارش ایسنا – منطقه یزد، «ناصر صباغ‌زادگان» در بخشی از مراسم اختتامیه طرح مانا در یزد که در محله قاسم‌آباد برگزار شد، اظهار کرد: تجربه نشان داده است زمانی که محلات مجری طرح‌های پیشگیرانه باشند، موفقیت طرح نیز بیشتر است و اولویت‌های محله در این طرح مشخص می‌شود .

وی از اهیمت نقش دانش‏آموزان و نوجوانان در اجرای چنین طرح‌هایی یاد کرد و گفت: دانش‏آموزان به عنوان پایه‌های اصلی این طرح‌ها و با حمایت و کمک تسهیل‌گران و مربیان نقش موثری در موفقیت این طرح‌ها ایفا می‌کنند و از جانب این قشر، معضل‌ها و مشکلات شناسایی می‌شود .

وی افزود: زمانی که طرح‌هایی در راستای پیگشیری و کنترل آسیب‌ها و مشلات جامعه ارائه شود، می‌تواند برای آن‌ها راهکار ارائه و در راستای تحقق این راهکارها نیز گام برداشت .

این مسئول به فراگیرشدن این طرح در قالب رسیدگی به موضوعات مرتبط به آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: این طرح می تواند به موضوعات دیگری که در بروز و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نقش دارند نیز بپردازد به طوری که می‌توان مشکلات مربوط به تحصیل، مهد کودک‌ها و مدارس، فضای آموزشی، تفریحی و ورزشی را نیز مشمول این طرح کرد؛ هر چند که بهزیستی متولی رسیدگی به مشکلات خارج از طرح مانا نباشد .

وی رفع تمام مشکلات و عوامل تاثیرگذار بر بروز آسیب‌های اجتماعی بویژه اعتیاد، طلاق و اقدام به خودکشی را نیازمند پافشاری مردم محلی و فعالان در این طرح عنوان کرد و گفت: در برخی از محلات آسیب‌های اجتماعی مختلفی پررنگ‌تر هستند که باید منشاء محلی این نوع اسیب‌ها را شناسایی کرد.

وی افزود: از طرفی آموزش مهارت‌هایی مانند حل مسئله هم یکی از چالش‌ها و مشکلات فعلی است که باید از دوران کودکی به فرزندان آموخته شود.

مح لات مشکلات را شناسایی کنند

«فاطمه محمدی» کارشناس پیشگیری از آسیب‏های اجتماعی بهزیستی و دبیر برگزاری طرح ملی مانا در استان نیز با اشاره به این که محلات باید نسبت به شناسایی مشکلات محلی دست بکار شوند، گفت: از آنجایی که آموزش مهارت‌های زندگی از پایگاه‌های سلامت به مراکز مشاوره به منظور تسهیل زوجین در برخورداری از خدمات مشاوره‌ای و تکالیف روانشناختی منتقل شده است، باید مردم محلی در صورت مشاهده و احساس نیاز به این مسئله با بهزیستی همکاری کنند .

وی از همراهی پایگاه‏های سلامت، والدین و تسهیل‏گران در این طرح تقدیر کرد و یاداور شد: در صورت نیاز به برگزاری هرگونه دوره و کلاس آموزشی در راستای کاهش، مدیریت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی همکاری لازم را با محلات خواهد داشت .

محله قاسم آباد پایلوت موفق طرح مانا

«ثریا مهرجو» رییس موسسه خیریه نسیم رحمت نیز در حاشیه این مراسم در گفت وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه یزد، با اشاره به مشارکت جوانان یزد در طرح ملی مانای سازمان بهزیستی، اظهار کرد: این طرح در رابطه با مشکلات و مسائل خانواده و آسیب های اجتماعی است که در محلات اجرا می‌شود .

وی برگزاری این طرح در 11 جلسه به عنوان پایلوت منطقه در محله قاسم آباد را با استقبال جوانان و نوجوانان این محله و خانواده‌های آن‌ها عنوان کرد و گفت: در این کلاس‌ها جوانان و نوجوانان به صورت گروه‌بندی شده طرح هایی را با موضوعات مذکور نوشته و تدوین کردند که در نهایت مجموع این برنامه‌های تابستانه به هشت طرح با موضوعات خانواده، محله و اجتماع منتج شد .

وی این مراسم اختتامیه را به منظور گردآمدن خانواده ها، هیات امنای محله و مسئولان عنوان کرد و افزود: این طرح‌ها به نقل از نوجوانان و جوانان محله به عنوان طراحان بیان خواهد شد تا در صورت ممکن اجرا شود .

این مسئول به دیده شدن مشکلات عمده ای چون کمبودهای فضای تفریحی، آموزشی و حتی مشاوره در این طرح‌ها اشاره کرد و گفت: در این طرح‌ها، مشکلات گسترده‌تری حتی در سطح شهر و استان نیز دیده و طرح‌هایی نسبت به ان‌ها ارائه شد .

گفتنی است، مانا مخفف طرح مشارک‌های اجتماعی نوجوانان ایران است که به عنوان برنامه ای در اوقات فراغت تابستان با همکاری جوامع محلی اجرا می‌شود .انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: