• یکشنبه ۶ مرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 985-21100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

توضيحات محيط‌زيست يزد در مورد نصب سر حیوانات

مسئولان محيط زيست استان يزد مي‌گويند: تصاوير منتشره‌ از سر نصب شده دو حيوان در اداره محیط زیست اردکان مربوط به لاشه‌ي حیوانات تلف شده بوده و نبود یک موزه تخصصي، این اداره را بر آن داشته تا سرها را در دفتر مدیر نصب كنند.

به گزارش ایسنا - منطقه یزد، اين روزها تصاویر سر تاکسیدرمی شده‌ي دو حيوان در اداره محیط زیست شهرستان اردکان در شبکه‌های اجتماعی موجب واكنش‌ها و انتقادات مختلفي از سوی مردم و کارشناسان نسبت به اين موضوع شده است.

در نهايت اين گلايه‌ها تا آنجا بالا گرفت كه «مهدیه السادات حدادیان» مدیر روابط عمومی اداره كل محیط زیست استان یزد ضمن تایید نصب سر این دو گونه ارزشمند جانوری در اداره‌ محيط زيست اردکان، اظهار كرد: این گونه‌ موارد تاكسيدرمي شده مربوط به کشف شکار غیرمجاز یا تلف شدن جانوران است.

وي با اشاره به اهميت كار تاكسيدرمي حيوانات، عدم وجود موزه در اردکان را علت نصب سر این حیوانات در داخل اداره اعلام كرد و گفت: جانواران تاكسيدرمي شده در مرکز استان در موزه تخصصي واقع در اين اداره كل نگهداری می‌شوند ولی اين امكان در شهرستان اردکان فراهم نيست.

حداديان با تاکید بر این که محیط زیست توجه بسیار ویژه‌‌ای نسبت به حفاظت از گونه‌های جانوری دارد، خاطرنشان کرد: نگهداری سر یا بدن این حیوانات نيز با توجه به این که آنها تلف شده‌اند، برای این است که بتوانیم در راستای معرفی این گونه‌های مهم و همچنین حفاظت آن برای آیندگان اقدامي صورت دهيم.

دکتر «هادي فاضلي شوركي» کارشناس بیماری‌های حیات وحش اداره كل حفاطت محیط زیست استان یزد هم  راجع به اين موضوع گفت: سر قوچ وحشی مربوط به تلفات جاده‌ای ناشی از خودروهای حمل مواد معدنی و سر پازن(کل وحشی) مربوط به حمله گرگ بوده که لاشه آنها به اداره محیط زیست اردکان منتقل و تاکسیدرمی شده است.

وي افزود: تاکسیدرمی جنبه آموزشی دارد و معمولاً تعدادی تاکسیدرمی در ادارات مختلف محيط زيست جهت بازدید عموم و دانش‌آموزان و آشنایی با حیات‌وحش و محیط زیست وجود دارد كه در مواقعی به نمایش گذاشته می‌شود و همچنين مواردي را در موزه اداره کل محيط زيست استان نيز شاهد هستيم و موردي غیر عادی نیست.

هرچند نبود موزه تخصصي در اردکان براي نصب سر این جانوران در محیط زیست اردکان موضوعی غیرعادی به نظر نمي‌رسد اما مطمئنا اين امكان وجود داشت تا در انتخاب محل نصب آنها در یک اداره حامی محیط زیست،  حساسیت بیشتری شود تا از بروز چنين حاشیه‌هايي جلوگيري گردد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: