• یکشنبه ۲۶ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-89101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

فرهنگ مصرف و تامین آب میراث ناملموس یزد

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با بیان این که فرهنگ مصرف و تامین آب میراث ناملموس یزد است، گفت: باید در گردشگری آب این فرهنگ به طور خاص دیده شود.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «محمدمهدي جواديان‌زاده» در نشستی که به منظور بررسی سند آمايش استان در دانشگاه یزد برگزار شد، با تاکید بر اهمیت روشن شدن این موضوع که آیا آب به دنبال توسعه  است یا توسعه به دنبال آب، اظهار کرد: به هر حال صنایع پر آبخواه صنایع آلاینده هستند و صنعتی که پر آبخواه است، به دلیل پسابی که از آن به جا می‌ماند، آلودگی ایجاد می‌کند بنابراین نمي‌توانيم هم خواستار صنعت سبز باشيم و هم حجم زیادی آب را برای صنعت بخواهیم.

وی با بیان این که کشاورزی استان 85 درصد مصرف آب خشک‌ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: شاخص‌ها نشان دهنده این است که سهم اشتغال در کشاورزی 8.7 درصد و سهم ارزش افزوده استان از اين بخش 14.7 درصد است كه برای این حجم آب مصرفی، شاخص‌های پایینی است و متاسفانه در سند آمايش استان برای این موضوع تدبیری  اندیشیده نشده است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد در ادامه تصریح کرد: برای افزایش اشتغال در بخش کشاورزی باید روی صنایع وابسته به کشاورزی تاکید شود.

جواديان زاده در ادامه به گردشگری آب نيز اشاره و بیان کرد: در کویری‌ترین نقطه کشور یک تمدن دو یا سه هزار ساله داریم که بيانگر فرهنگ مصرف و تامین آب کم‌نظيري در دنیاست ولي متاسفانه اکنون هم خودمان و هم دنیا نسبت به این فرهنگ که میراث ناملموس است بی‌توجه شده‌اند لذا باید در گردشگری آب، این فرهنگ به طور خاص دیده شود.

این مسئول در پایان در مورد صنایع موجود هم گفت: در این سند بر حفظ وضع موجود تاکید شده و به نظر می‌رسد این هم با دیدگاه‌هايي که در ادامه سند آمايش راجعه به صنعت سبز آمده، هم‌خوانی ندارد و باید تغییر کند و موضوع حفظ و بهسازی صنایع موجود ارتقاء یابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: