• شنبه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-40105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

ثبت ملي آب انباري ديگر در ديار آب‌انبارها

شهرستان اشكذر در استان يزد بیش از 85 آب انبار ارزشمند دارد كه تاکنون 20 مورد آنها و اخيراً آب انبار حاج محمد حسین مجومرد در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است .

به گزارش ایسنا – منطقه یزد، «محمود ادیبان» مدیر میراث فرهنگی شهرستان اشکذر با اشاره به ثبت ملی آب انبار «حاج محمد حسین مجومرد»، اظهار کرد: این اثر که متعلق به دوره‌ی قاجار و در روستای مجومرد شهرستان اشکذر است، در آثار فهرست ملی کشور ثبت شد .

وی با بیان این که آب انبار «حاج محمد حسین» به صورت آب انبار دستی بوده که در کشتخوان مجومرد بنا شده است، گفت: این آب انبار دارای فضای ورودی با سه ورودی، مخزن و یک بادگیر است .

این مسئول با اشاره به وجود بیش از 85 آب انبار ارزشمند در اشکذر، تصریح کرد: از این تعداد تاکنون 20 آب انبار تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت شده که مراحل برداشت، تهيه و تشکیل پرونده ثبتی چندین آب انبار ديگر نيز در این شهرستان انجام شده و آماده ثبت در فهرست آثار ملی هستند .

وي افزود: از جمله این آثار می‌توان به آب انبارهای کریم، زینل، قیاسی، کریم ثانی، بمانعلی اشازره كرد كه در انتظار ثبت ملی هستند.

به گفته‌ي اديبان، البته آب انبارهای هفت بادگیر عصرآباد و حسین آباد نيز دو آب انبار ارزشمند و منحصرد به فرد در کشور هستند که در این شهرستان قرار دارند و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: