• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-27101-5
  • خبرنگار : 15
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

الکترونیکی شدن معاملات اعتماد مردم را افزایش می‌دهد

یک کارشناس بانکی با اشاره به این‌که وجود چندین میلیون چک برگشتی باعث کاهش اعتبار چک نزد فعالان اقتصادی شده است، گفت: بکارگیری ابزارهای الکترونیکی در معاملات اعتماد مردم را افزایش می دهد .

«محمدرضا جعفری ندوشن» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه یزد، با بیان این‌که در نظام پولی چهار نوع چک عادی، مسافرتی، تضمین شده و چک تایید شده وجود دارد، اظهار کرد: چک سندی است که به واسطه آن فرد پول خود را از بانک پس می‌گیرد یا به دیگری واگذار می‌کند .

وی چک عادی را چک مورد استفاده عموم مردم دانست و افزود: افراد این چک را به حساب جاری خود صادر می‌کنند و برای دارنده آن هیچ تضمینی جز اعتبار صادر کننده آن وجود ندارد .

این کارشناس بانکی در ادامه با بیان این‌که استعلامات لازم در مورد پولشویی با هدف جلوگیری از سوء استفاده ها یکی از شرایط مهم برای صدور دسته چک است، گفت: ارائه مدارک شناسایی و اطلاعات وضعیت شغلی هم در این زمینه ضروری است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به کاهش اعتبار چک نزد فعالان اقتصادی اشاره و خاطرنشان کرد: براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس دلیل کاهش اعتبار چک نزد فعالان اقتصادی و وجود چندین میلیون چک برگشتی نقصی است که در قانون صدور چک و سیستم بانکی وجود دارد .

جعفری عدم وجود چک الکترونیکی در نظام بانکی، نبود ضمانت اجرایی موثر بانکی برای صادر کنندگان چک بلامحل، عدم امکان ثبت و رهگیری، ارائه دسته چک به افراد فاقد اعتبار و صلاحیت از دیگر نواقص قانون صدور چک برشمرد و اظهار کرد: قانون صدور چک یکی از قوانینی است که از ابتدای اجرای آن تا کنون اصلاحات زیادی داشته است .

وی به آخرین تغییرات قانون صدور چک اشاره کرد و گفت: در قانون جدید به منظور سیانت و پاسداری از چک به عنوان یک سند، یازده اصلاحیه صورت گرفته است که پیش بینی چک الکترونیک و مکلف نمودن بانک مرکزی به فراهم کردن زیرساخت های لازم از جمله موارد ذکر شده در یازدهمین اصلاحیه است .

این کارشناس بانکی در ادامه با بیان این‌که استفاده از ابزارهای پرداخت و انتقال پول به صورت الکترونیکی شاخص اعتماد مردم را در مبادلات اقتصادی بالا می برد و هزینه های تبادل را کاهش می دهد، اظهار کرد: یکی از تغییرات بزرگی که در حوزه پولی و بانکی کشور رخ داده این است که از مدت ها قبل خدمات بانکی به صورت الکترونیکی انجام می شود و این امر در دسترس پذیری خدمات در طول شبانه روز، سرعت خدمات، کاهش ترددها و سفرهای شهری نقش موثری دارد .

وی در ادامه تصریح کرد: چک‌های کاغذی که توسط بانک‌ها در اختیار دارندگان حساب جاری قرار می‌گیرند از ویژگی های امنیتی متوسطی برخوردار هستند که امضا و صدور آن به اراده صاحب چک یکی از مزیت‌های امنیتی آن به شمار می‌رود .

جعفری با تاکید بر لزوم حفظ امکان اصالت سنجی در اثر تغییر ماهیت چک کاغذی به الکترونیکی، خاطرنشان کرد: در دنیای دیجیتال این اصالت سنجی به وسیله امضای دیجیتال امکان پذیر می‌باشد که این زیرساخت تحت عنوان نماد در بانک مرکزی ایجاد شده است .

وی در خصوص معایب چک‌های کاغذی گفت: عدم امکان جلوگیری از نشر سایر برگ‌ها توسط بانک در صورت برگشت خوردن یک برگ مهمترین مشکل چک‌های کاغذی است .

این کارشناس با بیان این‌که بانک‌ها تنها در صورت اتمام دسته چک می‌توانند مانع صدور دسته چک مجدد شوند، افزود: عدم امکان کنترل اعتبار و تمکن مالی صاحب چک یکی دیگر از مشکلات چک کاغذی است که صادر کننده چک را تنها با محدودیت تعداد برگ چک مواجه می‌کند .

جعفری بزرگترین معایب چک های الکترونیکی را وابستگی صدور آن به وجود اینترنت برشمرد و اظهار کرد: عدم محدودیت تعداد برگ چک، امکان مسدود سازی برگ چک در اولین تخلف، عدم امکان سرقت، مدیریت اعتبار افراد متناسب با تمکن مالی و صرفه جویی در مصرف کاغذ هم از ویزگی های خوب چک الکترونیکی است .

این مسئول در پایان گفت: براساس اصلاح قانون صدور چک به نظر می رسد نواقص جدی در قوانین صدور چک و نظام بانکی کشور رفع گردد و باعث بازگرداندن اعتبار اسناد تجاری به ویژه چک شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: