• دوشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-19105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

تلاش براي نجات هنر رو به زوال حصیربافی

هنر حصيربافي برخلاف ويژگي‌هايي ماند بافت راحت و جذاب ‌از قربانیيان ارزش‌گذاری‌هاي نادرست جامعه محسوب مي‌شود ولي در راستاي تلاش براي حفظ و معرفي بيشتر اين هنر ارزشمند و اصيل بافقي‌ها جمعي از فرهنگیان و مهندسان به این صنف پیوسته و در حال فعالیت هستند .

حصیربافی یکی از هنرها و صنایع دستی قدیمی یزدی‌ها به ویژه در دیار گرم و سوزان بافق كه داراي نخلستان‌هاي فراواني نيز هست، مي‌باشد، اين هنر روزگاری نه فقط یک هنر بلکه یک شغل محسوب می‌شده به نحوي كه مردم زيادي از طریق آن امرار معاش می‌کردند .

هر چند كه تنها نياز اين هنر برگ‌های خرما به عنوان ماده اولیه و البته هنر دست هنرمندان حصيرباف است ولي در گذر زمان و صنعتی شدن، از رونق اين هنر كاسته شده و فرش‌ها، بادبزن‌ها و ساير اقلام حصیری به سمت زوال پیش مي‌رود.

برخلاف تصور اغلب افراد جامعه كه حصيربافي را پيشه‌اي سخت قلمداد مي‌كنند، اين نوع هنر بافندگی بسيار راحت و جذاب است، هر چند كه برخی به واسطه‌ي همين باورها اين حرفه را در مقابل ساير مشاغل اعم از صنعتی، معدني و خدماتي، بی ارزش جلوه مي‌دهند و همين باعث كم‌رونق شدن آن شده است.

«محمدرضا دهقانی» معاون صنايع دستي اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، بافق را شهر ويژه گردشگري استان خواند و در مورد هنر حصيربافي اين شهر اظهار کرد: بافق نسبت به سایر شهرستان‌هاي يزد سهم بیشتری در تولید حصیر استان دارد و بیشترین هنرمندان این شاخه از صنایع دستی که به صورت تخصصی به حصیر‌بافی مشغول هستند را در خود جاي داده است.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های شهرستان بافق ایجاد بازار فروش منسوجات حصيري در سایر نقاط کشور و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی برای مدرن شدن و بروز شدن اين هنر است به نحوي كه خوشبختانه در نمایشگاه اخير صنایع دستی كه در يزد برگزار شد نيز استقبال مردم از غرفه تولیدات حصیر‌بافان بافقی گواه بر همين موضوع است.

«لیلا رنجبر» مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق نيز با اشاره به این که قدمت حصیر‌بافی بافق با سابقه‌ي شكل‌گيري این شهر برابری می‌کند، به خبرنگار ايسنا گفت: متاسفانه با پیشرفت تکنولوژی برخی منسوجات حصيري از حالت کاربردی خارج شدند و این موضوع منجر به رکود نسبی بازار حصیربافان شده است البته با اين وجود طي دو سال اخیر برخي وسایل کاربردی جديد توليد شده از حصير مانند جا لیواني و پوشش جعبه‌ي دستمال کاغذی جایگزین وسایلی مانند کلاه حصیری و بادبزن شده‌ و با استقبال نيز مواجه شده است.

وی از ایجاد دو کارگاه حصیربافی در بافق خبر داد و گفت: 50 حصیرباف بافقي تاكنون در سامانه هنرمندان صنايع دستي ثبت‌نام كرده‌اند اما قريب 160 بافنده در اين حوزه به صورت حرفه‌ای و تخصصی در حال فعالیت هستند که بخش عمده این بخش را بانوان خانه‌دار تشکیل می‌دهند .

این مسئول با بیان این که بافندگان حصیر در بافق غالباً شامل زنان خانه‌دار هستند، تصریح کرد: علاوه بر بانوان خانه‌دار، کودکان و ديگر اقشار هنرمند نیز در این زمینه به صورت جدی فعالیت مي‌كنند.

وی افزود: طبق تفاهم‌نامه‌ای که با میراث فرهنگی منعقد شده است، این رشته به عنوان یکی از مهارت‌های هنري  مورد استقبال در جامعه به کودکان نيز آموزش داده می‌شود .

رنجبر نقاشی روی حصیر را یکی ديگر از هنرهای دستی مورد استقبال خواند و گفت: خوشبختانه این نوع از صنایع‌دستی در میان معلولان نیز به عنوان یک شغل درآمدزا با اسقبال خوبي مواجه شده است .

وی فرهنگ‌سازی برای ترویج حصیربافی را یکی از مهمترین لازمه‌های رونق این هنر دستی عنوان و خاطرنشان کرد: متاسفانه با صنعتی شدن بافق برخی از مشاغل از نظر ارزش‌گذاری کم‌اهمیت جلوه داده شده و به عبارتي مردم از مقایسه این حرفه‌ها با دیگر مشاغل خجالت می‌کشند.

وي ادامه داد: البته در همين رابطه نيز به تازگي چندین نفر از فرهنگیان و مهندسان بافقی به این صنف پیوسته‌اند تا ارزش این صنایع دستی را به مردم اصیل بافقی یادآور شوند .

این مسئول در نيز اظهار كرد: خوشبختانه محصولات غرفه‌های حصیربافی بافق در یازدهمین نمایشگاه صنایع دستی استان یزد به طور کامل فروش رفت و تمام اين محصولات که بروز و کاربردی بودند با استقبال خوب مردم روبرو شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: