• یکشنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 979-8106-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

رييس هيات فوتبال يزد:
يزد هنگامي كه در ليگ دسته يك هم تيم داشت، فوتبال نداشت

ريیس هیات فوتبال استان یزد با بيان اين كه سال‌هاست كه با سوق يافتن نگاه فوتبال به سمت تيم‌هاي ليگ كشوري و دور ماندن از ساير بخش‌هاي فوتبال، توليد بازيكن در اين استان اتفاق نيفتاده است، اظهار كرد: به همين دليل نيز استان يزد آن موقع كه دو نماينده در ليگ دسته يك كشور هم داشت، فوتبال نداشت.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «عبدالرضا دستا» با حضور در جمع خبرنگاران به سئوالات آنان در مورد وضعيت فوتبال در استان يزد پاسخ گفت و اظهار كرد: هرچند برخي سقوط دو نماينده فوتبال استان از ليگ دسته اول را به اين هيات نسبت مي‌دهند ولي هنگامي كه بنده مسئوليت رياست هيات فوتبال استان را پذيرفتم، تيم تربيت نوين يزد از قبل سقوط كرده بود و تيم وحدت(فولاد يزد) نيز در آستانه سقوط بود به نحوي كه بازيكنان تيم مذبور در تحصن بودند.

وي ادامه داد: البته هيات فوتبال تلاش‌هاي زيادي براي حفظ اين سهميه‌ها صورت داد ولي همان وقت نيز كارشناسان معتقد بودند كه امكان حفظ تيم در ليگ دسته اول كشور وجود ندارد چرا كه به لحاظ مالكيت، مديريت و مالي وضعيت نامشخصي داشت.

اين مسئول با بيان اين كه حمايت هيات فوتبال از تيم‌ها عمدتاً به صورت حمايت‌هاي اداري و ستادي است، تاكيد كرد: اگر تيم‌ها داراي ساختار باشگاهي مشخصي باشند، مگر در امور ستادي و اداري، هيچگاه نيازمند هيات فوتبال نخواهند بود و اين در حالي بود كه هيچ كدام از نمايندگان يزد در ليگ دسته اول كشور داراي چنين ساختاري نبودند.

به گفته‌ي وي، برخلاف باور جامعه‌ي يزد استان يزد همان وقت كه داراي دو نماينده در ليگ دسته اول كشور داشت نيز داراي فوتبال نبود چرا كه اين تيم‌ها فاقد هر گونه پشتوانه‌اي بودند به نحوي كه در ليگ‌هاي پايين‌تر مانند دسته دو و سه كشور، هيچ تيمي از استان يزد حضور نداشت.

ساماندهي و كيفي‌سازي مدارس فوتبال

دستا خاطرنشان كرد: ضمن برنامه آسيب‌شناسي فوتبال استان در شروع فعاليت‌هاي هيات جديد، اهتمام ويژه به فوتبال پايه در دستور كار هيات قرار گرفت كه  از جمله اين اقدامات ساماندهي مدارس فوتبال استان بود.

وي در اين رابطه به فعاليت حداقل 15 مدرسه فوتبال مجوز‌دار و تعداد زيادي مدرسه فوتبال فاقد مجوز در استان تا قبل از فعاليت اين هيات اشاره و اظهار كرد: در سال گذشته با صدور مجوز براي مدارس فاقد مجوز، تعداد مدارس فوتبال مجوزدار استان به 23 مدرسه افزايش يافت و امسال تامين استانداردهاي مدارس فوتبال را از آنها خواستار شديم و در صدور مجوز آنها سختگيرانه برخورد كرديم به طوري كه در حال حاضر 22 مدرسه فوتبال داراي مجوز در حال فعاليت هستند.

وي گريزي نيز به حادثه مرگ دو فوتباليست نوجوان يزدي در گرجستان زد و در پاسخ به سئوالات خبرنگاران در اين باره تصريح كرد: مدرسه فوتبال مذكور داراي مجوز بود ولي متاسفانه عوامل مدرسه با سوءاستفاده از عنوان اين مدرسه فوتبال و اخذ تعهدنامه محضري از خانواده‌ها اقدام به برگزاري تور تفريحي به كشور گرجستان كرده بودند كه هيچ ارتباطي با هيات فوتبال استان و موضوع نظارت بر اين مدارس نداشت ولي به دليل سوء استفاده از نام فوتبال ضمن لغو مجوز اين مدرسه، شكايتي نيز عليه متهمان صادر شد.

رييس هيات فوتبال استان در رابطه با فعاليت برخي متهمان اين حادثه به رغم دستور دادستاني مبني بر عدم فعاليت آنان در رشته فوتبال تا رسيدگي به پرونده نيز بيان كرد: به دنبال گزارش‌هاي دريافتي، مراتب را به اداره ورزش و جوانان و هيات فوتبال شهرستان متذكر شديم منتهي اين افراد ادعا دارند كه به عنوان اسپانسر مالي ساير نونهالان اين مدرسه لغو امتياز شده، در ديگر مدارس حضور مي‌يابند و هيچ فعاليت ورشي در اين رشته ندارند.

وي يكي ديگر از اقدامات هيات فوتبال در رابطه با مدارس فوتبال را كيفي‌سازي مدارس فوتبال استان عنوان كرد و افزود: بر همين اساس مدارس فوتبال را موظف كرديم كه هر كدام حداقل در يكي از رده‌هاي پايه تيم‌داري كنند.

يزد براي تيم‌داري در ليگ‌هاي‌ كشوري بازيكن ندارد

دستا با اشاره به پير شدن ليگ برتر استان در سال‌هاي اخير، بيان كرد: به منظور ايجاد انگيزه در فوتبال پايه و جوان‌سازي ليگ برتر استان نيز هر كداماز تيم‌هاي ليگ برتر استان را موظف كرديم كه حداقل 10 بازيكن خود را از رده جوانان بگيرند و علاوه بر اين نيز حداقل يك تيم پايه را در كنار تيم اصلي داشته باشند.

به اعتقاد وي، جوان‌سازي ليگ برتر استان مي‌تواند پشتوانه‌سازي براي داشتن نماينده‌اي در ليگ كشوري باشد چرا كه در حال حاضر نيز فوتبال يزد در صورت كسب سهيمه براي تيم‌داري در ليگ‌هاي كشوري، بازيكني ندارد.

رييس هيات فوتبال استان تاكيد كرد: متاسفانه سال‌هاست كه با سوق يافتن نگاه فوتبال به سمت تيم‌هاي ليگ كشوري يزد، تربيت و توليد بازيكني در استان اتفاق نيافتاده و اين باعث شده كه سال‌ها در يزد شاهد صعود نماينده‌اي از استان به ليگ دسته سه كشور هم نباشيم.

وي با اشاره به انصراف تيم آريا از حضور در رقابت‌هاي ليگ زيرگروه، از واگذاري سهميه اين تيم  استان به آدران بافق خبر داد و ابراز اميدواري كرد كه اين نماينده استان حداقل بتواند با كسب سهميه ليگ سه در اين رقابت‌ها حفظ سهميه كند.

دستا با بيان اين كه نمايندگان استان در ليگ‌هاي كشوري عمدتا در قالب تيم و نه باشگاه در مسابقات شركت داشتند، گفت: متاسفانه تاكنون در يزد باشگاه‌داري به صورت حرفه‌اي اتفاق نيفتاده و تا به اين سمت حركت نكنيم نيز فوتبال يزد پيشرفت نخواهد كرد لذا در اين رابطه سختگيري‌هايي را براي تيم‌ها شروع كرده‌ايم ولي قطعاً زمانبر خواهد بود.

بي‌توجهي صنايع به دستور استاندار براي حمايت فوتبال

رييس هيات فوتبال استان در بخش ديگري از سخنانش به موضوع عدم تحقق وعده مسئولان ارشد استان براي خريد سهميه حضور در يكي از ليگ‌هاي كشور اظهار كرد: از آنجايي كه حضور نماينده‌اي از استان در ليگ‌ هاي برتر كشور به مانند ويترين فوتبال استان محسوب مي‌شود، نظر به انتظار مردم از سال گذشته رايزني‌هايي را با مقامات ارشد استان در اين رابطه داشتيم كه نهايتاً منجر به موافقت استاندار قبلي يزد براي همكاري در اين رابطه شد.

وي خاطرنشان كرد: با تاكيد استاندار مقرر شد كه هزينه‌هاي اين تيم‌داري از محل كمك‌هاي قانوني شش واحد صنعتي بزرگ استان براي حضور نماينده‌اي از يزد در ليگ دسته دو كشور اتفاق بيافتد لذا مراتب در نشستي با حضور صاحبان اين صنايع مطرح و قول‌هاي مساعدي اخذ شد ولي متاسفانه علي‌رغم دستور استاندار محترم تاكنون حتي يك ريال نيز از سوي اين صنايع كمكي به اين موضوع نشده است.

دستا وقوع اتفاقاتي مانند حادثه گرجستان، بازنشستگي استاندار قبلي و البته هدم پيگيري مسئولان ذيربط استان در اين خصوص را از بدشانسي‌هاي استان در اين باره ذكر كرد و گفت: البته هنوز هم هيات فوتبال استان پيگيري موضوع است و در اين رابطه قول مساعدت از نماينده يزد در مجلس شوراي اسلامي را دارد و از طرفي نيز اميدواريم با انتخاب استاندار جديد حداقل براي ليگ 98 حضور يك اسپانسر مالي پايدار براي تيم‌اري استان فراهم شود.

گام‌هاي اساسي براي توسعه فوتسال آقايان و بانوان يزد

اين مسئول در مورد فوتبال بانوان در استان گفت: استان يزد سال‌ها در قالب تيم فوتسال بانوان به صورت مختصر فعاليت‌هايي داشته ولي اخيراً كادر ساختاري فوتبال بانوان در هيات تشكيل شده و امسال با رايزني‌هايي كه داشتيم امتياز كامل تيم فوتسال بزرگسالان يزد در ليگ كشور را به ترمه دستجردي يزد واگذار كرديم و سعي داريم در كنار فعاليت حرفه‌اي، در رده‌ي فوتبال پايه اين بخش نيز فعاليت داشته باشيم.

وي به برگزاري چهار دوره كلاس آموزش مربي فوتسال در بخش آقايان طي دو سال گذشته نيز اشاره كرد و گفت: خوشبختانه در اين بخش ضمن ارتقاي فوتسال استان، با استقبال خوبي كه در رده‌هاي مختلف با حضور 61 تيم استان شاهديم، مسابقات را به شكل منظم‌تري دنبال مي‌كنيم.

به گفته‌ي وي، در حال حاضر استان يزد دو سهميه در ليگ دسته دو فوتسال آقايان كشور به نما‌هاي صنايع ميبد و صبا دارد كه اميدواريم با پشتوانه‌سازي آينده درخشاني را در اين بخش مشاهده كنيم.

رييس هيات فوتبال استان با بيان اين كه استان يزد در رشته فوتبال ساحلي داراي دو تيم در ليگ برتر و دو تيم در ليگ دسته يك است، يزد را از قطب‌هاي اين ورزش در كشور برشمرد.

دستا در پايان نيز با ارزيابي كلي وضعيت فعلي فوتبال يزد، اعلام كرد: از اقدامات دو سال اخير راضي هستم ولي قانع به آن نيستم، هرچند تلاش‌هاي زيادي براي فوتبال استان صورت گرفته و اكنون نيز از 130 تيم حاضر در فوتبال استان بيش از 30 تيم در ليگ‌هاي كشوري فعاليت دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: