• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-14105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

تداوم تلاش براي معرفي شهر جهاني به جهانيان؛
خبرنگاران اسپانيايي وارد يزد شدند

مسئولان شهر جهاني یزد با توجه به تاثیر نوسانات اقتصادی و سیاسی بر تعداد گردشگران خارجی اين شهر، دست به دامن شيوه‌هايي مختلف جهت معرفي شهرشان به جهانيان شده‌اند.

یکی از مهم‌ترین رخدادهایی که متاثر از نوسانات اقتصادي پس از نقض برجام در کشور اتفاق افتاده،  کاهش محسوس گردشگران خارجی به ويژه گردشگران شهر يزد كه بالاترین آمار گردشگران اروپایی کشور را داشت، بوده است.

از طرفي نزدیک شدن به فصل سرما و کاهش فصلی گردشگران خارجی و حذف شدن یزد از لیست تورهای گردشگری کوچک کشور نيز نگرانی‌ها را برای مغفول ماندن نگاه جهانيان به اين شهر جهانی قوت داده است.

البته تبليغات ضعيف در اين حوزه باعث شده كه حتي پس از گذشت يك سال و اندي از جهاني شدن بافت تاريخي شهر يزد در يونسكو، هنوز جمعيت زيادي از كشورمان نيز بي‌اطلاع از چنين رخداد بزرگي در سطح كشور باشند و به تبع نيز این كاستي در سطح بین‌المللی با جمعیت و طیف گسترده‌‌تري از افراد به وضوح دیده می‌شود.

با اين وجود مسئولان اين شهر جهانی در شرایط کنونی دست روی دست نگذاشته و از انجام تمام راهکارهای موثر در شناساندن و معرفي يزد برخوردار از میراث جهانی دریغ نمی‌کنند.

«سید مصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در اين باره در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، از برگزاری سومین تور آشناسازی شهر جهانی یزد خبر مي‌دهد و مي‌گويد: برای معرفی شهر یزد به سایر کشورهای دنیا، دعوت‌نامه‌هایی به كشورهاي مختلف ارسال شده که تاکنون شاهد میزبانی یزد از  سه تور مختلف کشورهای دنیا بوده‌ایم.

وی اظهار مي‌كند: متناسب با پذیرفته شدن دعوت‌نامه‌ها تا پایان سال جاری نيز انتظار برگزاری حدود سه تور دیگر در اين رابطه وجود دارد.

این مسئول با بیان این که در حال حاضر نیز  40 خبرنگار از کشور اسپانیا دعوت شده و هم‌اكنون در يزد حضور دارند، مي‌گويد: گروه‌های هدف این تورهای گردشگری بیشتر جامعه فرهنگی و افرادی هستند که علاوه بر شناخت و آگاه شدن نسبت به جاذبه‌های این شهر جهانی، در واقع مي‌توانند در نقش سفیران فرهنگی يزد در کشورهای خودشان را ايفا كنند.

البته «سید حسین آزادی» رییس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی یزد نيز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا به نقش برگزاری همایش‌ها و سمینارهای مختلف در معرفي بيشتر يزد اشاره و تصریح مي‌كند: یکی دیگر از راه‌های معرفی شهر یزد، برندسازی است که خوشبختانه در این زمینه علاوه بر شکل‌گيري هیات مدیره، دبیرخانه «برند شهرجهانی» نیز تشکیل شده است.

وی در اين رابطه اضافه مي‌كند: برند شهر جهاني نوعی برند تجاری برای یزد محسوب می‌شود و تمام محصولات باکیفیت و دارای بازار جهانی یزد و همچنين محصولات داخل بازار يزد كه به عنوان سوغات محسوب مي‌شوند به این برند مزین خواهند شد.

این مسئول انتخاب شهر یزد به عنوان اولین پایتخت هنرهای نوین کشور را یکی دیگر از ظرفیت‌های بدست امده یزد برای معرفی بیشتر در سطح کشور عنوان مي‌كند و مي‌گويد: عنوان پایتخت شهر هنرهای نوین برای اولین بار به دلیل برنامه‌های هنرمندانه‌اي مانند پرس بوک به يزد اختصاص داده شد و پس از یک سال ممکن است شهرهای دیگری این عنوان را به خود اختصاص دهند.

آزادي در پايان خاطرنشان مي‌كند: پایتخت هنرهای نوین در واقع ظرفیتی گسترده و پر سود به ویژه برای هنرمندان یزدی است تا بتوانند با استفاده از هنر خود علاوه بر این که بازار مناسبی برای آثار هنری خود فراهم می‌کنند، به معرفی و تبلیغ شهر جهانی بپردازند و حتی منجر به درآمدزایی برای شهر شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: