• سه شنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-9101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

معاون آب منطقه‌اي يزد در جمع بهره‌برداران چاه‌هاي كشاورزي ميبد:

کشاورزی صنعتی بهترین روش برای حفظ منابع آبي يزد است

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد بهترین شیوه در صرفه‌جویی از منابع آب زیرزمینی را جايگزيني كشاورزی صنعتی و نوین به جاي كشاورزي سنتي ذكر كرد.

«سید محمد طباطبایی» در حاشيه نشست بهره‌برداران چاه‌هاي كشاورزي شهرستان ميبد در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا – منطقه يزد، گفت: حفاظت از منابع آب‌زیرزمینی مهمترین اولویت شرکت آب منطقه‌ای استان یزد است.

وی با تاكيد بر حفاظت از منابع آبي تجديدناپذير، بیان كرد: آب، مهم‌ترین سرمایه هر کشوري است لذا برای حفظ و پایداری آن باید نسبت به حفاظت از منابع آبي موجود همت گماريم.

وي با بيان اين كه بخش قابل توجهي از آب مصرفي در كشور و استان مربوط به بخش كشاورزي است، صرفه‌جویی و مديريت بهينه مصرف آب با مشارکت همه‌ بهره‌برداران به ويژه کشاورزان میسر خواهد بود.

طباطبایی با اشاره به كاهش 30 درصدي بارش‌هاي استان در سال آبي گذشته، گفت: البته پس از خشكسالي‌هاي مكرر در استان طي سال‌هاي گذشته، بنا بر پيش‌بيني‌هاي كارشناسان، امسال وضعيت بارشي بهتري را نسبت به سال‌هاي اخير شاهد خواهيم بود.

معاون آب منطقه‌ای يزد با اشاره به این که در میبد قنات‌ها عمدتاً خشک شده‌اند، افزود: بیشترین خسارت در اين بخش مربوط به قنوات مناطق كوهستانی كه هوابین هستند و بلافاصله با بارندگی‌های کم، دچار نوسانات مي‌شوند، بروز كرده است.

به گفته وي، هر چند قنات‌هاي مناطق كوهستاني به دنبال بارش مناسب مجدداً آبدهي خواهند داشت ولي منابع آبي واقع در دشت‌ها در صورت بروز بارش‌هاي مشابه، خيلي سخت به شرايط اوليه بازخواهند گشت.

وی بر محدود شدن بهره‌برداری از چاه‌های آب زیرزمینی تاكيد كرد و گفت: اين منابع با کنترل و مدیریت حفظ مي‌شوند و در اين صورت مي‌توانند به عنوان سرمایه‌ی ملی برای نسل‌های آینده نيز بقا داشته باشند.

طباطبایی با اشاره به این که میبد یک شهر صنعتی است، افزود: مصرف آب در بخش صنعت ميبد نيز بالاست ولی ایجاد اشتغال، رونق و ثروت در اين شهرستان ناشي از فعاليت‌هاي صنعتي است به طوري كه به ازای هر يك لیتر آب در ثانیه 70 شغل در بخش صنعت ايجاد مي‌شود و اين در حالي است كه اين آمار در بخش كشاورزي به مراتب پايين‌تر است.

وي تصریح کرد: بهترین شیوه براي حفاظت ارز منابع آبي موجود روي آوردن به كشاورزی صنعتی است که به مراتب بازدهي و راندمان بالاتري دارد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای يزد به طرح خاموشی چاه‌های كشاورزي به عنوان يكي از روش‌هاي حفظ و تعادل‌بخشي منابع آب زيرزميني استان اشاره كرد و گفت: با توسعه سطح كشاورزي در شرايط حاضر مختالف هستيم و معتقديم بايد به جاي آن افزايش بهره‌وري و بازدهي فعاليت‌هاي كشاورزي را دنبال كنيم.

طباطبايي جايگزين كردن كشت‌هاي كم‌آب‌خواه به جاي محصولات پرآب‌خواه را از ديگر سياست‌هاي استان در اين راستا عنوان كرد و گفت: از مجموع 6600 حلقه چاه استان، 3800 چاه برای مصارف کشاورزی مورد استفاده است.

به گفته‌ي وي، در حال حاضر به طور متوسط  82 درصد آب مصرفي در استان مربوط به کشاورزی، هفت درصد در بخش صنعت و مابقی برای شرب و بهداشت استفاده می‌شود ولی اين رقم در شهرستان میبد 71 درصد در بخش  کشاورزی، 15درصد صنعت و 14درصد برای شرب است.

اين مسئول در پایان نيز با بيان اين كه خاموشی زمستانه‌ي چاه‌های كشاورزي استان در سال گذشته منجر به صرفه‌جويي 70 میلیون متر‌مکعبي آب در استان شده است، خواستار مساعدت و  همكاري بهره‌برداران چاه‌هاي كشاورزي براي اجراي اين طرح شد.

گفتني است، در اين نشست ابوالحسني معاون فرماندار ميبد ضمن تبريك سالروز ولادت پيامبر اكرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت، از آمادگي فرمانداري شهرستان جهت همكاري با كشاورزان و جهادكشاورزي شهرستان و آب منطقه‌اي يزد جهت خاموشي زمستاني چاه‌ها به منظور مصرف بهينه آب خبر داد.  پوركوثري رييس جهادكشاورزي ميبد نيز با ايراد سخن در اين رابطه، از ارائه تسهيلات مالي به كشاورزان، جهت جايگزيني كشت‌هاي كم آبخواه خبر داد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: