• سه شنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-10105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در يزد دستگیر شدند

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان يزد اعلام كرد: باند حفاران غیرمجاز در یکی از قلعه‌های قدیمی محله محسن‌آباد روستای نصرآباد تفت متلاشی شد.

به گزارش ایسنا- منطقه یزد، سرهنگ «غلامرضا همایونی» در اين رابطه اظهار كرد: پیروي اخبار واصله از منابع و مخبرین محلی مبنی بر وقوع حفاری غیرمجاز  به قصد بدست آوردن اشیاء عتیقه در روستای نصرآباد شهرستان تفت، طی یک عملیات مشترک با یگان امداد و پاوای شهرستان تفت، ضمن هماهنگی با مقام قضایی این شهرستان، باندی از حفاران غیرمجاز در یکی از قلعه‌های قدیمی محله محسن آباد روستای نصرآباد تفت متلاشی شد.

وي با بیان اینکه در این عملیات 10 نفر از عاملان این حفاری غیرمجاز در حین ارتکاب جرم دستگیر و پس از تهیه صورت‌جلسه به مراجع قضایی محول شدند، تصریح کرد: در جریان این عملیات، تجهیزات حفاری نیز کشف و در محل توقیف شد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان در ادامه با اشاره به این که حفاظت از میراث فرهنگی باید به عنوان یک فرهنگ در بین افراد جامعه نهادینه شود، گفت: هرگونه حفاری مجاز حتي حفر چاه آب و فاضلاب در محدوده‌هاي تاريخي باید با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان انجام شود.

همایونی با تاكيد بر تشديد برخوردها با حفاران آثار تاریخی و باستانی در استان،  افزود: هرگونه حفاری در سطح استان به منظور تحصیل اشیاء عتیقه و باستانی جرم محسوب مي‌شود و با حفاران و غارتگران میراث فرهنگی و آثار تاریخی در استان برخورد قانونی خواهد شد.

این مسئول در پایان خاطرنشان کرد: هم استانی‌ها در صورت مشاهده مواردی از این قبیل می‌توانند به صورت شبانه روزی با شماره‌ 36202777 (مرکز پیام یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان یزد) تماس حال كنند.

گفتني است؛ به استناد ماده 562 قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی‌فرهنگی، ممنوع است و مجرم به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و ضبط آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: