• سه شنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-163100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

/گزارش/

تبلیغات در یزد صاحب ندارد!

حوزه‌ي تبلیغات در حالی روند روزافزون و رو به رشدی را سپری می‏‌کند که به رغم ضرورت توجه جدی به آن، هیچ متولی و ناظری در استان یزد براي آن وجود ندارد و برخلاف تاثیر گسترده‌ي آن بر جامعه از سوی متولیان امر به حال خود رها شده است.

این روزها علاوه بر توسعه شهرها و ارتباطات، آلودگی‌های صمعی و بصری نیز در کنار آلودگی‏‏‌های زیست محیطی روند افزایشی پیدا کرده است ولی در این میان کمتر کسی به آلودگی‎‎های بصری ایجاد شده روی دیوارهای شهر که به دنبال نابسامانی تابلوها و فضاهای تبلیغاتی شهر حتی به لحاظ محتوایی مشاهده می‎‎شود، توجه دارد.

البته متاسفانه آنچه بر دنیای حقیقی این حوزه حاکم است امروز در دنیای مجازی نیز در حال اتفاق است به طوري كه گاهاً شاهد تبليغات‌هاي كذب و فريبنده در اين حوزه نيز هستيم و این روند در حالی همچنان سير طريق مي‌كند كه حوزه گسترده تبلیغات اعم از فضاي مجازي يا حقيقي با عموم جامعه سر و کار دارد و مستلزم مدیریت بسیار بيشتري است اما در شرایط کنونی به صورت کاملاً رها شده و بدون متولی در حال فعاليت است.

«سید خلف حوتی نژاد» معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در اين باره به عدم نظارت بر محتوای انواع آگهی‏‌ها و تبلیغات سطح شهر اشاره و در گفت‏‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد،  اظهار می‏‌کند: البته مباحث مربوط به آگهی تبلیغاتی دولتی و غیردولتی در قالب‌های مختلف اعم از بنر، تراکت و دیگر موارد با یکدیگر متفاوت است.

وی با بیان این که مجوز تبلیغات محیطی سطح شهر از سوی کانون‌های تبلیغاتی تحت نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‏‏‌شود، اضافه می‎کند: هر چند براساس آیین‌نامه‌ کانون‌های تبلیغاتی نوع قوانین حاکم بر انتشار تبلیغات نیز متفاوت لحاظ مي‌شود ولی گاهاً تبلیغاتی که برای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز جای نقد و بحث را ایجاد می‏‌کند، از سوی برخی ارگان‌ها، دستگاه‌های دولتی منتشر می‌شود که اداره کل  ارشاد بر آن‌ها هیچ نظارتی نمي‌تواند داشته باشد.

این مسئول با بیان این که تبلیغات و آگهی‌ها به ویژه تبلیغات محیطی در يزد نیازمند مدیریت و ساماندهی جدی است، تاکید می‎کند: علاوه بر محتوای تبلیغاتی باید در رابطه با تبليغات محيطي به موضوعاتي مانند زیباسازی فضای شهری و موضوع شهر پایدار و حتی جهانی شدن شهر یزد نیز توجه شود.

وی تبلیغات و نظارت بر اين حوزه را موضوعی رها شده در جامعه ذكر مي‌كند و می‎گوید: نه تنها اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بلکه تقریبا هیچ ارگانی نظارت مناسبی در این مورد ندارد و حتي هنوز جامعه اداره کل ارشاد را نيز به عنوان متولی اصلی در این حوزه نپذیرفته است.

حوتی‏‌نژاد با اشاره به این که بخش تبلیغات و آگهی‌ها باید به صورت جدی نظارت و ساماندهی شود، عنوان مي‌كند: اگر شهرداری مسئول سخت‌افزاری و جانمایی فضاهاي تبليغاتي، کانون‌های تبلیغات مسئول اجرا و اداره کل ارشاد ناظر بر محتوا باشد، هر گونه شکایت و مشکلی در این حوزه دارای یک صاحب و متولی برای پاسخگویی خواهد بود.

وی خاطرنشان می‏‌کند: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در صورت ساماندهی این حوزه می‌تواند با برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌هایی آموزشی، گام موثری در یک‌دست شدن تبلیغات، صحت و درستی محتوا و کاهش مشکلات ناشی از تبلیغات نادرست و بدون محتوا بر دارد.

عدم اجرای قوانین حاکم بر حوزه تبلیغات

«محمدرضا جعفری» رییس اتحادیه محصولات فرهنگی در استان نیز در گفت‏‌و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، با اشاره به عدم اجرای قوانین حاکم بر حوزه تبلیغات به ویژه تبلیغات محیطی، تصریح می‏‌کند: براساس قوانین کانون‌های تبلیغاتی، آگاهی دهنده باید صاحب پروانه کسب و شناخته شده باشد.

وی اضافه می‏‌کند: نظارت بر محتوای آگهی‏‌ها بر عهده اداره کل ارشاد است ولی در صورت وجود شکایتی در این رابطه، موضوع به اتحادیه محصولات فرهنگی ارجاع داده شود.

این مسئول با اشاره به دو فقره شکایت به علت تخلفات مالی سفارش کالا در این حوزه، تصریح می‏‌کند: هر چند این دو مورد به صلح مابین طرفین ختم شد و موضوع به مراجع قضایی ارجاع داده نشد، اما موارد مطرح شده به علت تخلفات مالی سفارش کالا، خارج از عرف بازار بود.

انسداد شریان‌های تنفسی شهر با تبلیغات بی‎رویه

«عباس ملازینلی» رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد در گفت‌‏و‏گو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، با اشاره به نبود هیچ قانونی در جانمایی انواع تبلیغات در شهر، تصریح می‏‌کند: متاسفانه هر بخش و شخصی در استان اقدام به ایجاد مکانی برای فضای تبلیغات برای خود از ایستگاه اتوبوس تا روی دیوارها و سازه‌های مشارکتی با بخش خصوصی، کرده است و این جریان نیز همچنان در یزد تداوم دارد.

وی با اشاره به این که تبلیغات زیاد و بی‌رویه، شریان‌های تنفسی یزد را مسدود کرده است، بیان می‎کند: البته در حال حاضر ادامه این روند که با طرح‌های توجیهی صورت می‌گرفته است، متوقف شده و بعضی از تابلوهای بزرگ نیز در حال جمع آوری هستند.

این مسئول اضافه می‏‌کند: به عنوان جایگزین این تبلیغات نامناسب و ناهماهنگ نیز تابلوهای تبلیغاتی که با فضاهای شهری سازگاری دارند و به زیباسازی فضای شهری کمک می‌کنند، تعبیه خواهند شد.

نبود طرح جامعی برای تبلیغات در سطح شهر

«ونوس عامری» نائب رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر یزد با بیان این که تبلیغات نیز مانند نماهای ساختمان های شهر، نقش مهمی در هویت‏‏‌بخشی، فرهنگ ‎‎ سازی و مقوله‏‏‌هایی مانند شهر پایدار و شهر جهانی دارد، به خبرنگار ایسنا می‎گوید: متاسفانه در حوزه تبلیغات شهری هیچ طرح جامع تفضیلی وجود ندارد و قوانین حاکم بر حوزه تابلوها و نماها که مربوط به طرح تفضیلی و قوانین عوارض است، شامل حال تبلیغات محیطی نمی‌شود.

وی اظهار می‏‌کند: البته با این وجود، شهرداری نسبت به این موضوع احساس مسئولیت کرده و حداقل در جانمایی فضاهای تبلیغات مربوط به شهرداری دقت نظر لازم را دارد.

این مسئول تاکید می‏‌کند: تبلیغات‏‌های محیطی در انواع مختلف در چهره شهر نمایان هستند و این مسئله به گونه‌ای است که علاوه بر در نظر گرفتن طرح تفضیلی، به فرهنگ‌سازی در جامعه نیز نیاز دارد. 

لزوم حاکمیت قوانین بر تبلیغات فضای مجازی

«اکرم فداکار» مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان نیز با اشاره به نقش فضای مجازی اعم از تلفن همراه، اينترنت و سايت‌هاي و وبلاگ‌ها و غيره به عنوان ابزاری برای توسعه ارتباطات، به خبرنگار ایسنا می‎گوید: تبلیغات در دنیای مجازی همانند دنیای حقیقی تبلیغات باید براساس قوانین حاکم انجام شود.

وی در رابطه با فضای تبیلغات در دنیای مجازی اظهار می‎کند: گستردگی دنیای مجازی و استفاده افراد از پیام‏رسان‌ها منجر به ایجاد فضایی مستعد تبلیغات شده ولی هرچند برای سهولت دسترسی افراد به داده‌ها نقش مهمی دارد اما نباید این موضوع زمینه سوءاستفاده برخی افراد را فراهم کند.

این مسئول با بیان این که افرادی که در دنیای واقعی ناظر بر محتوای تبلیغات هستند باید بر دنیای مجازی نیز نظارت کنند، تاکید می‎کند: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات هیچ نقشی بر نظارت محتوای تبلیغات موجود در کانال‌ها و گروه‌های تبلیغاتی حتی گسترده فضای مجازی ندارد اما در صورت بروز مشکل و آسیبی در این باره، موارد از طریق پلیس فتا پیگیری می‌شود.

به نظر مي رسد كه حوزه مهم تبليغات كه با توسعه تكنولوژي در عصر ارتباطات شاهد توسعه روزافزون و فزاينده‌اي است بايد از هم‌اكنون مورد توجه و اهتمام ويژه متوليان امر قرار گيرد تا در آينده، جامعه را دچار مصائبي كه امروز بعضاً در اجتماع يا فضاي مجازي شاهد هستيم، نكند.

تهيه‌كننده: فاطمه رهبر يزدي 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: