• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-16100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

نجات معجزه‌آساي كودك 3 ساله در بيمارستان شهيد صدوقي يزد

کودک سه ساله‌اي که با مصرف اشتباهی داروی متادون به جای شربت استامینوفن توسط والدینش، با حالت کما و نیمه هوشیار به اورژانس اطفال بیمارستان شهید صدوقی یزد ارجاع شده بود، با دقت کادر اورژانس در تشخيص سريع و به موقع مسمومیت دارویی، از مرگ حتمی نجات یافت.

به گزارش خبرنگار ايسنا – منطقه يزد، مادر این کودک سه ساله در رابطه با اين حادثه مي‌گويد: به همراه دخترم که کمی تب داشت، به مهمانی رفتیم و از آنجا یک قاشق مرباخوری شربت استامینوفن از صاحب خانه گرفتم و به كودكم دادم ولي دخترم به مدت 40 دقیقه به خواب رفت و در حالي با تحریک به سختی بیدار شد كه فک وی سفت شده بود.

وي ادامه مي‌دهد: سريعاً به اورژانس اطفال بیمارستان شهید صدوقی مراجعه کردیم كه پس از معاینه توسط متخصص اطفال با شک مسمومیت با متادون، داروی خنثی‌کننده تزریق و سبب بهبودی سریع و هوشیاری کودکم شد.

اين مادر يزدي ضمن قدردانی از تشخیص سریع و درمان مناسب و به موقع کادر اورژانس اين مركزي، دلیل این مساله را مصرف متادون ذکر مي‌كند که در شیشه شربت استامینوفن نگهداری شده بود.

دکتر «حسین سلیمانی» ريیس بیمارستان شهید صدوقی یزد در همين رابطه اظهار مي‌كند: داروها یکی از خطرناک‌ترین عوامل مسمومیت‌زا در منازل هستند و عدم توجه به میزان مصرف دارو، مصرف داروها در تاریکی و با خواب آلودگی و مصرف خودسرانه داروها، همگی می‌تواند منجر به مسمومیت‌های دارویی شوند.

وي با بیان این که بسیاری از ضایعات ناشی از بروز مسمومیت‌ها به سادگی قابل پیشگیری هستند، مي‌گويد: یک لحظه غفلت خصوصاً در کودکان می‌تواند منجر به عوارض دائمی و آزار‌دهنده ناشی از مسمومیت شود.

دكتر سليماني استفاده از ظروف یا شیشه‌های متادون دارای درب قفل کودک و نصب برچسب هشدار روی ظروف حاوی متادون را ضروری مي‌داند و بيان مي‌كند: نگهداری غیر ایمن این ماده در شیشه‌های نوشابه و آب یا ریختن آن در شیشه‌های شربت استامینوفن و سرماخوردگی، از شایعترین اشتباهات صورت گرفته توسط والدین و در نتیجه مسمومیت کودک با این شربت گزارش شده است.

ريیس بیمارستان شهید صدوقی یزد در پايان نيز تهوع و استفراغ، خواب آلودگی، کاهش تعداد تنفس و تنگ شدن مردمک ها را از جمله علایم مهم مصرف متادون در کودکان برمي‌شمارد و تاکید مي‌كند: در صورت مشاهده چنین علائمی بايد سریعا به مراکز درمانی مراجعه شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: