• یکشنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-106100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

کودکان سنگ صبور والدین نیستند!

یک روانشناس کودک و نوجوان با اشاره به این که کودکان سنگ صبور والدین نیستند، تاكيد كرد: احساس گناه كودكان به تبع برخي درددل‌های نادرست والدین با فرزندان، زمینه‌ساز اضطراب، احساس ناامنی و برخي اختلالاتی ديگر در بزرگسالی کودکان خواهد شد.

«مینو السادات میررکنی» به مناسبت روز جهاني كودك  در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، با اشاره به این که والدین نباید با کودکان خود درد‌دل کنند، اظهار کرد: گاهی ممکن است برای این‌ که فرزندمان قدر ما را بداند و شرایطمان را درک کند، به او جملاتی مثل «من به خاطر تو، این زندگی را تحمل می‌کنم» را بگوییم، در حالی که متوجه تبعات چنین جملاتی نیستیم.

وی افزود: این احساس گناه، زمینه‌ساز اضطراب، احساس ناامنی و اختلالاتی در بزرگسالی کودکان می‌شود و به ندرت قابل جبران است .

اين متخصص در رابطه با تخریب ذهنیت فرزندان نسبت به همسر(والد دیگر) به واسطه حرف‌های والدین نيز تصریح کرد:  این ذهنیت مشکلاتی جبران‌ناپذیر به سایر مشکلات خانواده اضافه می‌کند لذا والدين بايد از چنين اقداماتي برحذر باشند.

وی ادامه داد: تحقیقات نشان داده است کودکان شش ماهه‌ای که پیوسته در معرض مشاجره بین والدین بوده‌اند، سطح هورمون استرس در آن‌ها افزایش پیدا کرده است لذا بايد توجه داشته باشيم حتي در اين سنين نيز کودکان به موقعیت کاملاً آگاهی دارند .

این روانشناس با تاکید بر این که ایجاد محیطی امن و با آرامش، اولین و مهمترین حق هر کودک است، گفت: کودکان به انتخاب ما، به این دنیا آمده‌اند و ما در مقابل آن‌ها مسئول هستیم .

ميرركني اختلاف بین والدین را یک مسئله طبیعی دانست و گفت: والدین در عین وجود اختلافات باید به کودک نشان دهند که دو نفر با وجود اختلاف‌نظر می‌توانند با احترام، ابراز عقاید و گوش دادن فعال به تفاهم برسند و مسائل را حل کنند.

مصاحبه از حميدرضا دهقان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: