• چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-34105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

برپایی آیین سنتی «ماتم چهار مناره» در ابرکوه + تصاویر

یکی از آداب ورود به ماه محرم در ابرکوه، سنت «ماتم چهار مناره» است که با حضور هیئت‌های سینه‌زنی، زنجیرزنی و عموم عزاداران در این شهرستان برگزار می‌شود .

به گزارش ایسنا - منطقه یزد، بر اساس تحلیل‌های تاریخی، گفته بزرگان و معمرین و اسناد قدیمی، تاریخچه تعزیه‌خوانی، برپایی روضه و راه‌اندازی هیات در شهرستان ابرکوه به بیش از یک قرن می‌رسد .

عزاداری در ابرکوه آیین‌ها و آداب خاصی داشته که برخی از آن‌ها منسوخ شده و برخی نیز همچنان به قوت خود باقی‌مانده و همه‌ساله با حضور پرشور عزاداران حسینی برگزار می‌شود .

به گفته‌ي «حامد اکرمی» محقق و پژوهشگر ابرکوهی، یکی از سنت‌های مذکور «ماتم چهار مناره» است که طی آن چهار مناره‌ي مشهور در شهر توسط سادات بزرگ هر محله با آداب خاص عزاداری مشکی‌پوش می‌شوند .

وي می‌گوید: مراسم مذکور از یک هفته مانده به آغاز ماه محرم انجام می‌شده و خاصیت آن این است که با مشکی پوش شدن این چهار مناره، شهر رنگ عزا به خود می‌گرفته است ولي امروزه این مراسم در روز اول ماه محرم برگزار می‌شود .

اکرمی با بیان این که مردم بی‌اختیار با مشکی پوش شدن این مناره‌ها خود را آماده محرم می‌کردند، ادامه می‌دهد: مناره‌های «مسجد آقا» در محله دروازه میدان، «مسجد گل‌کاران»، «مسجد جامع» در مرکز شهر و «حرم مطهر امامزاده احمد(ع)»، در آیین مذکور مشکی پوش می‌شدند .

گفتنی است، مراسم مشکی پوش کردن مناره‌های امامزاده احمد (ع) و تعویض پرچم آن به رنگ مشکی با حضور هیئت‌های سینه‌زنی، زنجیرزنی و هیئت مذهبی ورزشکاران انجام مي‌شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: