• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-44101-5
  • خبرنگار : 15
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه خبر داد؛

کاهش 20 درصدی برداشت هلو و شلیل در ابرکوه

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه از برداشت 350 تن محصول هلو و شلیل از 55 هکتار باغ های این شهرستان خبر داد و گفت: این میزان تولید نسبت به سال زراعی 96- 95، 20درصد کاهش دارد .

به گزارش ایسنا-منطقه یزد،«مهدی غیب‌الهی» کاهش تولید تداوم ۲دهه پدیده خشکسالی و افت سطح آب‌های زیرزمینی را مهمترین علت تغییر الگوی کشت و توسعه کاشت محصول کم آبخواه دانست و اظهار کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه متوسط عملکرد این دو محصول هفت تن و در بعضی از باغ ها تا ۱۰تن در واحد سطح بود.

وی افزود: ارقام مرغوب هلو را زعفرانی ، انجیری و بومی پاییزی به عنوان بخشی از میوه های سر درختی ابرکوه است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابرکوه در ادامه ایجاد صنایع فرآوری را کلید توسعه بخش کشاورزی شهرستان دانست و گفت: ایجاد چنین واحدهایی علاوه بر اشتغالزایی و رونق اقتصادی از ضایعات میوه جلوگیری می کند.

غیب الهی تصریح کرد: سالانه در شرایط عادی از هشت هزار هکتار باغ‌های ابرکوه ۴۵ هزار تن انواع محصول سردرختی تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به توانمندی‌های ابرکوه به عنوان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی استان یزد اشاره و خاطرنشان کرد: این شهرستان از لحاظ تولید محصول زراعی و باغی مقام نخست و در تولید محصول دامی در رتبه دوم قرار دارد.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع آبی و با هدف بهره وری بیشتر و افزایش درآمد کشاورزان تاکنون در سه هزار هکتار اراضی طرح آبیاری نوین بارانی و قطره‌ای اجرا شده است.

غیب الهی در پایان گفت: در حال حاضر هفت هزار و ۵۰۰ خانوار ابرکوهی با کشت انواع محصول زراعی و باغی در ۱۵هزار هکتار اراضی بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین می کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: