• پنجشنبه ۳۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-21103-5
  • خبرنگار : 15
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

برگزاری پنجمین نشست شب یزد با موضوع«بن مایه‌های اخلاقی حقوق بشر معاصر»

پنجمین نشست شب یزد با موضوع«بن مایه‌های اخلاقی حقوق بشر معاصر» با حضور و سخنرانی «سیدفاطمی» استاد دانشگاه شهید بهشتی و جمعی از فرهیختگان یزدی در بیت سومین شهید محراب برگزار شد.

به گزارش ایسنا-منطقه یزد،«سید محمد قاری سیدفاطمی» در این نشست با بیان این‌که گزینش گری جوانان نشان دهنده مدرنیته شدن آنهاست، اظهار کرد: مدرن شدن یکی از ویژگی‌های ورود تکنولوژی به جوامع است.

وی با اشاره به این‌که ایرانی‌ها سه منبع هویتی مدرنیت، اسلامیت و ایرانیت را ملاک عمل خود قرار داده‌اند، افزود: حقوق بشر یکی از عناصر مورد توجه انسان ها در جامعه مدرن است که البته منتقدانی هم دارد.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی در ادامه گفت: برخی از منتقدان معتقدند که حقوق بشر تولید انسان‌های ذره‌ای و از هم جدا است.

انسان‌های ذره‌ای به دلیل نوع رفتار و عدم تعامل صمیمی با اطرافیان به عنوان انسان‌های تنها در دام تکنولوژی و سرمایه داری وحشی گرفتار شدند.

دکتر سید فاطمی انتقاد محیط زیستی را از دیگر نظرات منتقدانه حقوق بشر دانست و بیان کرد: برخی معتقدند محیط زیست زخمی انسان‌های بی مبالات است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: سنتگرایان دینی نیز بر این باورند که حقوق بشر انسان را از هرگونه معنویت تهی کرده و از راه حق دور می‌کند.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که برخی معتقدند حقوق بشر جاهیت مدرن است، تصریح کرد: حقوق بشر در حال تبدیل شدن به شریعت جهانی است و احلاق جهانی را در خود جای داده است.

وی در پایان با اشاره به این‌که در حال حاضر بن مایه‌های حقوق بشر اخلاقی هستند، گفت: در ادیان ابراهیمی یک بن مایه مشترک حقوق بشر وجود دارد که باید بیش از پیش نسبت به معرفی آن اقدام شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: