• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-53101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

بسته حمایتی نظام مهندسی یزد الگویی برای کشور

ريیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد می‌گوید: برای اولین بار در کشور، طرحی در هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد به تصویب رسیده که براساس آن طرح‌های بزرگ ساختمانی در گروه‌های «ج» و «د» می‌توانند از بسته حمایتی این سازمان استفاده کنند تا ضمن حمایت و  تشویق و جذب سرمایه‌گذاران طرح‌های بزرگ عمرانی و ساختمانی، نظارت مقیم و دائمی نیز در این طرح‌ها برقرار شود .

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «عليرضا فرشید» در اين باره تصريح مي‌كند: پس از تصویب نهایی طرح در هیئت چهار نفره متشکل از معاون عمرانی استانداری، شهردار، مدیر کل راه و شهرسازی و ريیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، مقرر شد در مرحله نخست طرح‌های مسکونی و تجاری گروه « د » که متراژ آنها از پنج هزار مترمربع به بالا یا از روی شالوده دارای 10 طبقه و بیشتر هستند، مشمول این طرح قرار گیرند .

وي ادامه مي‌دهد: از ویژگی‌های این طرح استفاده از مهندسان دارای صلاحیت طراحی(پایه یک با حداقل 6 سال سابقه از پایه یک) و نظارت( پایه یک نظارت) است که تا به حال 264 نفر برای طراحی و نظارت در رشته‌های عمران، معماری، برق، مکانیک، شهرسازی و نقشه‌برداری قبول مسئولیت کرده و 12 طرح بزرگ ساختمانی با متراژهای مختلف از این سیستم حمایتی استفاده کرده‌اند .

فرشید خاطرنشان مي‌كند: فهرستی از مهندسان واجد شرایط (دارای صلاحیت و ظرفیت کافی) تهیه و در اختیار سرمایه‌گذاران و مالکان جهت انتخاب و عقد قرارداد، قرار گرفته است .

به گفته وی، از مزایای مهم این بسته حمایتی، اعمال تخفیف‌هایی بین 25 تا 45 درصد نسبت به تعرفه‌های جاری گروه «د» است تا باعث تشویق به سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی و اشتغالزایی مهندسان و سایر دست‌اندرکاران ساخت و ساز در استان شود.

وي مي‌گويد: با اجرایی شدن این بسته حمایتی، مالکان و سرمایه‌گذاران بایستی ناظران مقیم و کارگاهی خود را  بر اساس فرم‌های مشخصی به سازمان اعلام كنند و گروه نظارت نيز مضاعف بر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، عملکرد و حضور ناظران کارگاهی در طرح‌ها را بررسی خواهد کرد تا ضمن حضور مستمر ناظران کارگاهی در طرح، مسائل و مواردی که نیاز به اصلاح دارد، پیگیری شود .

ريیس سازمان نظام مهنئدسي ساختمان يزد با ابراز رضایت از رعایت مباحث شهرسازی و معماری بومی و به ویژه رعایت مقررات ملی ساختمان در اجرای این طرح‌ها و تثبیت جایگاه ناظر کارگاهی در آنها، از اشتیاق گسترده روسای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان دیگر استان‌ها برای الگو برداری از این طرح خبر مي‌دهد.

وي اضافه مي‌كند: یکی از مهمترین محورهای مهم بحث در اجلاس روسای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان سراسر کشور و اعضای شورای مرکزی در نشست 227 این شورا که هفته پیش در یزد برگزار شد، ابتکار عمل هیئت مدیره این استان در تدوین و اجرای بسته حمایتی بود .

فرشید با تاکید بر این که تمام طرح‌های مربوط به بسته حمایتی دارای مجری ذی‌صلاح هستند، در پايان نيز از مهندسان تلاشگری که فاقد هرگونه منع قانونی بوده و در ازای دریافت حق‌الزحمه کمتر از تعرفه، این مسئولیت را پذیرفته و عملاً سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد را در اجرایی کردن نظارت کارگاهی حمایت کرده‌اند، قدردداني كرد.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به رایزنی های انجام شده و تعامل فزاینده ای که بین سازمان با معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، شهردار، شورای شهر و اداره کل راه وشهرسازی وجود دارد شاهد روند هرچه بهتر و مناسب تر در حوزه ساخت و ساز استان و احداث ساختمان های اصولی و فنی باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: