• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-43101-5
  • خبرنگار : 15
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

معاون اداره کل میراث فرهنگی یزد:

ثبت جهانی زیلو میبد از اولویت‌های حوزه صنایع دستی استان یزد است

معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان یزد،‌گفت: ثبت جهانی زیلو میبد از جمله اولویت‌های حوزه صنایع دستی استان یزد است.

به گزارش ایسنا-منطقه یزد،«محمدرضا دهقان» در جمع فعالان عرصه زیلو شهرستان میبد، ثبت جهانی زیلو را از اولویت‌های حوزه صنایع دستی استان دانست و اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های این شهرستان، ثبت جهانی هنرصنعت زیلو است که با پیگیری‌های بعمل آمده امیدواریم ثبت جهانی زیلوی میبد بزودی انجام شود.

وی با بیان این‌که زیرساخت‌های ثبت جهانی زیلو درحال انجام است، افزود: از سه سال پیش تاکنون زیر ساخت‌های مناسب جهت ثبت زیلو فراهم شده است.

معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان یزد،‌گفت:‌ ایجاد موزه زیلو، تهیه وتنظبم کتاب‌های به چاپ رسیده در زمینه زیلو، ایجاد کارگاه‌های بافت زیلو و وجود هنرمندان فاخر وشاخص و همچنین پیشکسوتان زیلو ازجمله امکانات فراهم شده در امر ثبت جهانی زیلو است،که امیدواریم با کمک همه ارگان‌ها بخصوص شهرداری که نقش بسزایی دراین زمینه می‌تواند داشته باشد آنرا به ثبت جهانی برسانیم .

معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان بحث آموزش زیلو بافی در شهرستان را یکی از عوامل موثر در زنده نگه داشتن این هنر صنعت نامید و گفت: آموزش زیلو بافی که با کمک جهاد دانشگاهی و میراث فرهنگی در حال برگزاری است این هنرا را زنده نگه داشته و با برگزاری دوره‌های کوتاه مدت دوماهه‌، هنرمندانی را راهی صنعت بافت زیلو کرده است که با همت فرمانداری ومیراث فرهنگی نقش موثری درایجاد برپایی کارگاههای بافت زیلو شهرستان داشتند و اکنون با جذب اعتبارات لازم دراین زمینه، کارگاههای جدیدی  در حال احداث است .

معاون صنایع دستی استان افزود:هنر صنعت زیلو با کمک وهمت پیشکشوتان جان دوباره گرفت، توسعه وترویج،جذب اعتبارات لازم،خوشه زیلو ازجمله اقدامات صورت گرفته در حوزه صنعت زیلو می باشد که باید از فرصتهای بدست آمده بهره لازم وکافی رابرد وباهدف گذاری درست، برندسازی وتبلیغات گسترده، بیش از پیش به این هنرصنعت ،رونق بخشید .

وی هدف از به ثبت رساندن زیلو در سیطره جهانی، افتخار بزرگ برای استان وشهرستان دانست و بیان کرد: به ثبت رساندن زیلو در عرصه جهانی ضمن اینکه برای استان وشهرستان افتخاری بس بزرگ است به دنبال آن گردشگر و توریست و هنرمندان زیادی نیز جذب شهرستان خواهند شد که صرفا ازاین  پتانسیل بازدید کنند واین  می تواند یک ثمره خوبی داشته باشد .

در این جلسه که به منظور هماهنگی جشن ملی زیلو برگزارشد«حسین فلاح»فرماندارمیبد ضمن تقدیراز همه فعالان عرصه زیلو گفت: شهرستان میبد مهد زیلو کشوراست وبا احیا این صنعت و عبوراز مرحله خطر درمسیر خوبی درحال حرکت است .

وی ثبت جغرافیایی وملی زیلو را یک  امر مهم دانست وافزوذ:ما باید با داشته ها ودانسته هایی که دراین زمینه به دست آورده ایم استفاده کنیم وبا بهره گرفتن از آن، آنرا حفظ کنیم وبا فراهم آوردن شرایط لازم ودر سایه تعامل و همکاری بایکدیگر این قابلیت وبرند شهرستان را به ثبت جهانی برسانیم .

دراین جلسه  ،فعالان عرصه زیلو با ارائه گزارشی از عملکردخود دراین زمینه،با بیان مشکلات ،نقطه نظرها و پیشنهادهای خود، برای برگزاری جشن ملی زیلو اعلام آمادگی کردند .

درپایان این همایش از فعالان و احیا کنندگان هنر صنعت زیلو میبد تجلیل شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: