/گزارش تصويري/
خرانق، زادگاه خورشید در حال تخریب

عکس  13:27:17 1397/03/08
973-10107-5 كد خبر

خرانق را زادگاه خورشید می‌خوانند، شهری که با بافت خشتی و آثار تاریخی متعدد، روزانه میزبان گردشگران خارجی از کشورهای مختلف است؛ چرا که ورود به این روستا، قدم زدن در تاریخ است؛ با این حال بناهای تاریخی این سرزمین در حال تخریب است و حفاظت از آنها، فقط با اعتبارات ملی میسر است.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، این روستای قدیمی ‌با معماری غنی و بافت تاریخی منحصر بفرد، دارای قلعه‌ای زیباست که قدمت آن چند هزار سال پیش‌بینی می‌شود و بعضی آن را متعلق به پیش از تاریخ می‌دانند.

این قلعه با بیش از یک هکتار وسعت، یک مجتمع مسکونی چند طبقه بر فراز تپه‌ای است که بر تمام زمین‌های اطراف اشراف دارد اما در دوره معاصر با خالی شدن این قلعه از ساکنان، رفته رفته بر اثر عوامل طبیعی در حال تخریب است.

قلعه تاریخی خرانق دارای شش ردیف نگهبانی برای حفاظت ساکنان قلعه است که به بدنه قلعه متصل است.

این عمارت خشتی و گلی، روزگاری محل زندگی اهالی خرانق بود اما از 50 سال پیش اهالی قلعه، با ساخت و ساز در اطراف قلعه و بخش‌های دیگر روستا، مهر تایید بر تخریب قلعه خرانق زدند.

این عمارت 2 تا 3 طبقه به گونه‌ای طراحی شده است که چشم‌انداز بسیار زیبایی  به دشت‌های مجاور این روستا دارد و چهار دروازه نیز با نام‌های دروازه بالا، پایین، رضاخان سرداری و خالو برای تردد اهالی قلعه، ایجاد شده است.


خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد
خبرنگار: 3
انتهاي پیام
برچسب(ها): خرانق
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: