• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-17105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

تخریب شبستان يك مسجد تاریخی در ابرکوه تكذيب شد

ريیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ابرکوه با اشاره به این که بارندگی‌های اخیر باعث آسیب دیدگی دیوار شبستان مسجد تاريخي پشت آسیاب ابرکوه شده است، هر گونه تخريب در اين مسجد را تكذيب كرد.

به گزارش ایسنا- منطقه یزد، «مجاهد کرباسی» با اشاره به این ‌که اخيراً در شبکه‌های مجازی خبری با عنوان تخریب شبستان مسجد تاریخی پشت آسیاب ابرکوه انتشار یافته است، اظهار کرد: هیچگونه تخریبی در این شبستان صورت نگرفته است .

وی با بیان این‌ که بارندگی های اخیر باعث آسیب دیدگی دیوار شبستان مسجد شده است، گفت: با درخواست‌های مکرر مردم و شهرداری ابركوه، برای رفع خطر و جمع‌آوری دیوار  مشروط به اجرای مجدد آن بدون عقب نشینی و با نمای کاهگلی موافقت شد .

ريیس میراث فرهنگی اين شهرستان ادامه داد:‌ قدمت دو صفه‌ای که رفع خطر شده نيز بین 30 تا 40 سال بوده و به دلیل این که صفه‌ها از تیزه، ترک خورده و خطر ریزش آن وجود داشت، شهرداری شهرستان با هماهنگی میراث فرهنگی اقدام به رفع خطر كرده است.

وی با اشاره به این ‌که صفه‌ها با ملات ماسه، سیمان و به صورت شاخه بزی برای هماهنگی با بنا در دهه‌های قبل ساخته شده بود، گفت:‌ این صفه‌ها از نظر قدمت ارتباطی با اصل بنای مسجد که مربوط به دوره صفوی است ندارد .

کرباسی با بیان این ‌که عملیات مرمتی این صفه‌ها به سبک سنتی مطابق و همخوان با بنای مسجد بازسازی خواهند شد، اظهار کرد:‌ با توجه به وسعت بافت تاریخی شهرستان ابرکوه، هر یک از مردم باید به عنوان میراث بانان آثار تاریخی این اداره را در حفاظت از بافت‌های تاریخی یاری کنند .

این مسئول در پایان با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی اخبار صحیح، گفت: کلیه حقوق این اداره در خصوص نشر اخبار ناصحیح و مغرضانه پابرجا بوده و این اداره در صورت نشر اخبار غیر واقعی و تشویش اذهان عمومی در خصوص میراث فرهنگی به مراجع قضایی شکایت خواهد کرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: