• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-11102-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

فرماندار:
ميبد خود را براي ثبت جهاني آماده مي‌كند

فرماندار با اشاره به وجود 800 هكتار بافت تاريخي و ارزشمند در شهرستان صنعتي ميبد كه در توليد بسياري از محصولات قطب كشور نيز محسوب مي‌شود، اعلام كرد: در حال حاضر میبد خود را آماده ثبت جهانی مي‌كند.

به گزارش ایسنا- منطقه یزد، «حسین فلاح» در یک گفتگوی زنده با شهروندان كه در قالب برنامه رادیو پارک ميبد برگزار شد، میبد را یک شهر صنعتی معرفی کرد و گفت: تولید کاشی و سرامیک، اقتصاد غالب شهرستان است به نحوي كه در حال حاضر 40 درصد از کاشی و سرامیک کشور در میبد تولید می‌شود.

به گفته وي، این جرقه براي اولین بار در سال 60 به همت دکتر مسعود جندقی و با افتتاح اولین کارخانه کاشی مجتمع میبد زده شد و سپس مرحله به مرحله کارخانه های متعددی در کنار هم ایجاد شد و میبد را به عنوان يك شهر صنعتی به همگان معرفی کرد.

وي در ادامه گفت: ميبد علاوه بر فعاليت در حوزه صنايع کاشی و سرامیک، دارای دو کارخانه تولید فولاد نيز هست كه یکی از آنها به دلایلی، راکد مانده است ولي شهرستان به عنوان قطب تولید بلدرچین کشور، صنایع غذایی و بسته بندی و داروسازی نیز مطرح است.

فلاح در جواب سوال یکی از شهروندان در مورد آثار و ابنیه تاریخی اين شهرستان نيز اظهار كرد: میبد با وجود 800 هکتار بافت تاریخی، یک شهر تاریخی و میراثی با ارزش محسوب مي‏‏شود به نحوي كه علاوه بر اين نيز 252 بنای تاریخی را در خود جای داده و تنها «نارین قلعه» اين شهر از نفایس تاریخی کشور به شمار مي‌آيد.

وي با بيان اين كه اکنون میبد خود را آماده ثبت جهانی مي‌كند، گفت: در تلاشیم تا در حفظ و نگهداری این آثار و و انتقال آنها به نسل‌های آینده موثر باشیم و در همني راستا نيز طی سال‌های گذشته اقدامات خوبی در زمینه مرمت بناهایی چون نارین قلعه، راه‌اندازی اقامتگاه‌هاي بوم‌گردی و مرمت خانه های قدیمی و بیرون آوردن آسیاب‌های مدفون شده  در دل خاک که امروز تعداد آنها به 22 عدد می‌رسد و در دنیا بی‌نظیر است، انجام داده‌ایم .

فلاح با بیان این که زیلو میبد هنر دست بافته مردمان این دیار کهن است، گفت: زیلو میبد یک هنر و صنعت تاریخی و دیرینه این سرزمین است که از نسل‌های گذشته تا به امروز سینه به سينه منتقل شده و اکنون با فراهم شدن مقدمات آن به ثبت جهانی خواهد رسید و جشن ملی زیلو نيز به زودی در این شهرستان برپا خواهد شد.

فرماندار در مورد سوال یکی دیگر از شهروندان در مورد مباحث ترافیکی میبد، گفت: مرکز شهر و خیابان امام که پرترددترین قسمت شهر است،  به علت کمبود فضای خیابان داراي مشكل ترافيكي است و نمی‌توان این مشکل را با ایجاد پل زیرگذر حل کرد اما با کمک شهرداری اقدامات موثری در این مورد در دستور كار است.

وي ایجاد روفوژ وسط خیابان امام را يكي از اين اقدامات خواند كه در راستي جلوگيري از حوادث ترافیکی این بخش موثر بوده و خوشبختانه تاکنون حادثه‌ای که موجب فوت شهروندان صورت بگیرد در اين مورد گزارش نشده است اما از خود مردم تقاضا داریم با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و رعایت نکات ایمنی از به وجود آمدن حوادث ناگوار جلوگیری کنند .

فلاح در ادامه این گفت‌وگو نامناسب بودن مبلمان شهری میبد را یکی از نارضایتی‌های شهروندان خواند و افزود: در مورد اين كه مبلمان موجود در خور شهرستان نیست، آگاه هستيم اما با کمک شهرداری کارهای خوبی در حال انجام است ولی پراکندگی محلات میبد یکی از مشکلاتی است که با آن مواجه‌ایم و کار رابرای مسئولان سخت‌تر کرده است زیرا انجام برخی از کارهای صورت گرفته در شهرستان به دلیل همین پراکندگی به چشم نمی‌آید و رضایت شهروندان را برآورده نمی‌سازد .

فرماندار در پايان نيز جوانان را سرمایه‌های عظیم کشور دانست و گفت: توجه به این قشر از جامعه، توجه به کشور و آینده مملکت است لذا به وجود جوانان شهرستان و افتخار آفرینی آنها در عرصه‌های ورزشی، فرهنگی، علمی، هنری و معنوی افتخار می‌کنیم و تا آنجا که در توانمان باشد در حل مشکلات آنها در کنارشان خواهیم بود و حمایت خود را دریغ نخواهیم کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: