• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-56100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

يك عضو شوراي شهر يزد:
تغییر عادت‌های غلط مردم از بهترین راه‌های رویارویی با بحران آب است

ريیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر يزد اظهار كرد: آب معنای عمیقی را در شکل‌گیری تمدن ما دارد و از دیرباز مورد توجه بوده است اما با توجه به شرایط بحرانی کنونی می‌بایست به آب و محیط زیست توجه ویژه‌اي داشت.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «ونوس عامری» در گردهمایی ماهانه فعالان حوزه طبیعت و محیط زیست ضمن اشاره بر عادت‌های غلطی که در مصرف آب میان مردم شکل گرفته است، تأکید کرد: اگر قرار است از دریای عمان آب انتقال داده شود و حقابه‌ای برای استان تعریف شود که قطعاً در آینده شاهد تبعات آن خواهیم بود، بدین معنا نیست که می‌توانیم هر اندازه که می‌خواهیم آب مصرف کنیم .

وي تبلیغات و فرهنگ‌سازی را بهترین شیوه برای تغییر عادت‌های غلط مردم دانست و تصریح کرد: باید شکل زندگی مردم تغییر یابد و برای این امر می‌توان از ظرفیت شهرداری و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی برای آگاه‌سازی شهروندان استفاده كرد.

اين عضو شوراي اسلامي شهر در پایان نيز تأکید کرد: لازم است از همین الان فرهنگ‌سازی در خصوص آب انتقالی انجام گیرد که آب انتقالی به این معنا نیست که هر اندازه که می‌خواهیم، می‌توانیم آب مصرف کنیم بلك بايد یاد بگیریم که مصرف را کاهش دهیم .

«محمدرضا آخوندی» مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز در اين نشست با بیان این که چالش آب و تغییر اقلیم از چالش‌های آینده است، عنوان كرد: با توجه به شرایط بحرانی آب، کارگروه سازگاری با کم آبی در دولت شکل گرفته و به دنبال راهکارهای سازگاری با کمبود آب در کشور است .

وي اولین گام برای سازگاری با کم‌آبی را آموزش مردم در جوامع شهری و روستایی دانست و افزود: ارزش آب برای مردم ملموس نیست و مردم بهای واقعی آب را نمی‌دانند و این مسئله مربوط به یزد، اصفهان یا چهارمحال نیست بلكه کل کشور را در بر می‌گیرد .

آخوندی با مقایسه الگوی مصرف استاندارد جهانی آب در شبانه روز که 130 لیتر است نسبت به مصرف 220 لیتر در شبانه روز در ایران، گفت: باید الگوی مصرف را کاهش داده و شیوه زندگی را تغییر دهیم و اين مهم نه تنها در مصرف شرب بلکه در کشاورزی و دیگر حوزه‌ها نيز بايد عملياتي شود.

وی با اشاره به لزوم انتقال آب از دریای عمان به یزد، تصریح کرد: استفاده از منابع مشترک یکی از گزینه‌های رویارویی با بحران آب است که در کنار گزینه‌های دیگر چون مطالعات علمی، اصلاح الگوی مصرف و غیره، باید دیده شود .

در بخش دیگری از اين گردهمایی که در مدرسه طبیعت گندمک یزد برگزار شد، «سید حسین درجوش» از فعالان حوزه آب و ایده‌پرداز پویش «آب، صلح و مهرورزی» به ارائه گزارش سفر نمایندگان سمن‌های محیط زیست استان به شهر ورزنه پرداخت و با اشاره به فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی کشورمان در موضوع آب، آن را نماد صلح و مهرورزی خواند.

وي شرایط سخت کنونی را حاصل مدیریت‌های اشتباه سالیان اخیر دانست و تأکید کرد: مشکلات حال حاضر در خصوص آب در کشور، بیش از آن که بیانگر مشکلات و اختلافات میان مردم باشد، حاصل مدیریت‌های اشتباهی است که تاکنون بوده است .

در ادامه نیز فعالان مدنی حوزه محیط زیست به بیان نظرات خود پرداختند و بر لزوم توجه به تبلیغات و اطلاع‌رسانی گسترده تر در خصوص گردهمایی‌های ماهانه، لزوم نگاه جامع به مقوله آب و در نظر گرفتن ابعاد مختلف و آگاهی بخشی و حساس كردن مردم نسبت به موضوعات محیط زیست تاکید داشتند .

گفتنی است، گردهمایی فعالین حوزه محیط زیست و طبیعت استان یزد دوشنبه اول هر ماه برگزار می‌شود و شهروندان و علاقه‌مندان می‌توانند در این گردهمایی حضور یابند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: