• شنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-20101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد:
روزانه 30 سانتیمتر از آب مخازن یزد كاسته مي‌شود

مدير عامل شركت آب منطقه‌اي يزد با تاكيد بر اين كه علي‌رغم بارش‌های اخير همچنان وضعيت استان نگران‌كننده است، اعلام كرد: روزانه 30 سانتیمتر از آب مخازن یزد كاسته مي‌شود.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «محمد مهدی جوادیان‌زاده» وضعیت بارندگی‌های استان را علی‌رغم بارش‌های اردیبهشت ماه همچنان نگران‌کننده دانست و افزود: سفره‌های آب زیرزمینی علی‌رغم محدودیت منابع آبی و بحران حاکم بر آن متأسفانه با افزایش مصرف و بهره‌برداری روبرو بوده است.

وي كه در یازدهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مهریز سخن مي‌گفت، تاكيد كرد: اکنون باید آب موجود را حفظ كنيم و در اين رابطه نيز باید همه در مدیرت مصرف همکاری كنند.

جوادیان‌زاده با اشاره به طرح 100 درصدی مدیریت مصرف آب استان، خاطرنشان كرد: بنا بر موافقت کارگروه سازگاری با کم‌آبی استان، با کاهش 50 درصدی مصرف در بخش کشاورزی در چارچوب آب قابل برنامه‌ریزی در این بخش، 30 درصد کاهش مصرف در بخش صنعت و معدن با بازچرخانی آب و 20 درصد کاهش مصرف در بخش شرب و بهداشت با ترویج استفاده از لوازم کاهنده و اقداماتی از قبیل نصب سایه‌بان کولر می‌توان به 100 در‌صد مدیریت مصرف دست یافت.

وي از افت روزانه 30 سانتیمتر از آب مخازن در یزد خبر داد و گفت: مردم باید به این باور برسند که آب محدود است و باید بیش از پیش صرفه‌جویی كنند و برای نجات شهر و دیارمان باید رفتار غلط خود در مصرف آب را تغییر دهیم و با فرهنگ سازی، اطلاع رسانی وتبیین  رفتار صحیح مصرف را در مردم نهادینه سازیم.

جوادیان زاده در مورد طرح سپاس آب نيز گفت: بنابر بر تصیم کارگروه سازگاری با کم آبی استان مقرر شده است، در شورای حفاظت منابع آب هر شهرستان، سه مصرف کننده برتر در سه بخش شرب، صنعت و کشاورزی اعم از شخصیت حقوقی یا حقیقی شناسایی و پس از بررسی توسط کمیته ارزیابی بهترین مصرف‌کننده هر بخش در سطح استان معرفی و توسط استاندار تقدیر و طرح برتر، مستند‌سازی و در رسانه‌های جمعی منتشر شود.

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اقدامات شرکت آب منطقه‌ای یزد  در خصوص جلب مشارکت عمومی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی، افزود: علاوه بر طرح سپاس آب که به عنوان یک ایده از استان یزد در سطح ملی نیز اجرا خواهد شد، طرح  ملی داناب برای دانش آموزان و طرح ایجاد تشکل آب‌بران برای کشاورزان از نمونه‌های در حال اجراست.

«سید محمد رستگاری» فرماندار مهریز نيز در اين نشست تاکید کرد: همه باید در مدیریت مصرف مشارکت نمایند و ادارات دولتی در این امر در اولویت قرار دارند به نحویک ه در سال جاری با ادارات پر مصرف در زمینه مصرف آب برخورد جدی می‌شود.

وي افزود: توسعه استان تحت تاثیر مسئله آب قرار گرفته و هرگونه اقدامی در جهت حفظ و حراست از آن در توسعه پایدار استان موثر است.

رستگاري تصریح کرد: شهرداری‌ها  نباید برای آبیاری فضای سبز از شبکه آب شرب استفاده كنند و در جداسازی انشعاب آب شرب از آبیاری فضای سبز باید سرعت عمل بیشتری داشته باشند.

«محمدحسين باقری» ريیس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه‌ای  یزد هم با تشریح وضعیت بارندگی شهرستان‌های استان، اظهار كرد: بارندگی‌ها در همه شهرستان‌های استان در سال جاری نسبت به بلند  مدت کاهش چشم‌گیری داشته و بخش‌های عمده‌ای از استان درگیر سطح «خشکسالی بسیار شدید»  هستند.

وي با اشاره به بارندگی‌های ثبت شده در ایستگاه‌های کلیماتولوژی شهرستان مهریز، افزود: ایستگاه منشاد با بارش متوسط 340 میلیمتر، متاسفانه علیرغم بارندگی‌های اردیبشهت ماه تاکنون فقط 216 میلیمتر بارندگی دریافت كرده و در سایر ایستگاه‌های شهرستان نیز شاهد کاهش بارندگی نسبت به شرایط نرمال بوده‌ایم.

وی با تشریح توزیع زمانی نامساعد بارندگی‌ها، افزود: در کنار کاهش کمی بارندگی در سال‌های اخیر، تبدیل رژیم بارش برف در ارتفاعات به رگبارهای شدید و همچنین شیفت زمانی بارش از پائیز و زمستان به فصل  بهار خود از مسائل و مشکلات مطرح استان است.

باقری با اشاره به تعداد 907 منبع آبی در شهرستان مهریز خاطرنشان كرد: 581 چاه عمیق و نیمه عمیق در سه دشت تحت پوشش شهرستان مهریز یعنی دشتهای یزد-اردکان، بهادران و ارنان-دهج به همراه 326 رشته قنات موجود در حال استحصال منابع آب زیرزمینی هستند.

وی تصریح کرد: دشت یزد-اردکان که حدود 25 درصد آن در شهرستان مهریز واقع است با افت سالانه 95 میلیون مترمکعب و کسری تجمعی 4 میلیارد مترکعب، بحرانی‌ترین دشت استان است و متاسفانه دومین دشت بحرانی استان، دشت بهادران مهریز نیز با متوسط شوری 13 هزار میکرومهوس و افت سالانه 68 سانتیمتر نیز  جزء دشتهای ممنوعه بحرانی استان بوده و نیازمند عزم جدی مسئولین و مردم در حفظ و حراست از منابع آبی موجود است.

ريیس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه‌ای یزد  اقدامات صورت گرفته در سه ماهه گذشته در خصوص حفاظت از منابع آب زیرزمینی شهرستان مهریز را تعیین تکلیف 36 حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی و صنعتی با صرفه جویی 44 لیتر در ثانیه ، تقویت گروه  گشت و بازرسی حوزه مرکزی استان، شارژ و کالیبراسیون کنتورهای هوشمند نصب شده  بر روی منابع آبی و تعیین بخش عمده ای از  انشعابات آب شرب مصرفی در فضای سبز با همکاری شهرداری مهریز و آبفا اعلام كرد.

وی همچنین ضمن اعلام موافقت شورای حفاظت منابع آب شهرستان مهریز، اظهار كرد: اجرای  طرح خاموشی 60 روزه در دشت یزد-اردکان و تشدید اقدامات حفاظتی درخصوص پر و مسلوب المنفعه كردن  چاه‌های غیرمجاز، جزء اقدامات برنامه‌ریزی شده برای سال جاری است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: