• شنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-7105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

خانه تاریخی دهقان یزد ثبت ملي شد

معاون میراث فرهنگی استان یزد، از ثبت خانه تاریخی دهقان یزد در فهرست آثار تاریخی کشور با شماره 31901 خبرداد.

به گزارش ایسنا- منطقه یزد، «ساشا ریاحی مقدم» با اشاره به ثبت خانه تاریخی دهقان یزد با شماره 31901 در فهرست آثار تاریخی کشور، اظهار کرد:‌ این بنا که در بخش مرکزی شهرستان یزد و در محله فهادان واقع شده است، با توجه به مصالح بکار رفته در بنا دارای قدمتی مربوط به دوره قاجار پهلوی است.

وی وجه تسمیه این بنا را متاثر از نام مالک برشمرد و افزود: در ورودی بنا که در جهت جنوب است، راهروئی قرار دارد که ابتدا در جهت غربی و در انتها با یک زاویه 90 درجه در جهت جنوب به حیاط ختم می شود.

معاون میراث فرهنگی استان یزد، با بیان این‌که فضای داخل حیاط به صورت حیاط مرکزی و در سه جهت ساخت شرقی، غربی و جنوبی می باشند، خاطرنشان کرد: زیر زمین خانه تاریخی دهقان نیز در سه جبهه وجود داشته که در بخش شرقی مسدود و محو گردیده است.

این مسئول، در پایان با اشاره به این‌که به طور کلی این بنا با مصالح خشت و آجر و ملاط گل و گچ ساخته شده و فاقد عناصر تزئینی است، تصریح کرد: قرار گرفتن بنا در بخش ممتاز بافت تاریخی و ثبت شده یزد و نزدیکی با مدرسه ضیائیه و بقعه دوازده امام به ثبت آثار ملی کشور رسیده است از ویژگی های آن به حساب می آید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: