• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-89101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

قاضي ديوان عدالت اداري مطرح كرد:

طرح سالانه 12 هزار پرونده كميسيون‌هاي ماده 100 شهرداري‌ها در ديوان عدالت

قاضی دیوان عدالت اداری و ريیس هیئت تخصصی عمران، اسناد و شهرسازی دیوان اظهار كرد: از حدود 240 هزار پرونده کمیسیون های ماده 100 شهرداری‌ها، هر ساله نزدیک به 12 هزار پرونده در دیوان عدالت اداری مطرح می‌شود.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، حجت الاسلام و المسلمين «جواد جباری» در اجلاس روسای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها كه با حضور هیئت رئیسه شورای مرکزی در یزد برگزار شد، در ادامه به تفصیل درباره چگونگی اقدام هیئت عمومی دیوان عدالت اداری سخن گفت و اظهار كرد: زیر مجموعه دیوان عدالت اداری، هفت هیئت تخصصی از جمله هیئت تخصصی عمران، اسناد و شهرسازی است.

وي افزود: این هیئت تخصصی در زمینه عملکرد شوراهای اسلامی و شهرداری‌ها و مسائل مرتبط با ساخت و ساز فعالیت دارد.

به گفته حجت السلام جباري، طبق اصل 170 قانون اساسی هر شخص می‌تواند به خود اجازه دهد از هر مصوبه‌ای که آن را غیرقانونی می‌داند، اعم از این که به وی مرتبط باشد یا نباشد، بدون پرداخت هزینه شکایت کند.

وي عنوان كرد: این اصل مترقی قانون در جمهوری اسلامی حتی نسبت به مقررات رایج در کشورهای مترقی نیز برتری دارد.

اين مقام قضائي در زمینه شکایات مرتبط با تخلفات ساختمانی و کمیسیون ماده 100 شهرداری‌ها، بيان كرد: به نظر من عدم مدیریت یکپارچه شهری و ضرورت خودگردان بودن شهرداری‌ها نکته مهمی است که مشارکت همگانی را در تامین هزینه ها طلب می‌کند و در هیچ کجای دنیا این گونه نیست که هزینه شهر و اداره آن از کسانی گرفته شود که خود سازنده و آبادکننده هستند، در صورتی که به نظر می‌رسد این هزینه‌ها باید از بهره‌بردار و مصرف‌کننده گرفته شود.

به گفته جابري، مشکل دو نقشه‌ای بودن ساختمان‌ها یکی از علل اصلی خلاف سازی‌هاست و گفت: این روند باید به سوی تک نقشه‌ای بودن مورد تایید نظام مهندسی ساختمان جهت‌گیری شود.

اجلاس رؤسای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها با انجام پرسش و پاسخ حاضران با حجت الاسلام جباری قاضی دیوان عدالت اداری ادامه یافت و مقرر شد با توجه به اهمیت مباحث مطرح شده، این گونه نشست‌های مشترک در آینده برگزار شود.

گفتني است، در اين اجلاس علاوه بر «عليرضا فرشید» ريیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، دکتر «محمدرضا جواهری» دبیر اجرایی شورای مرکزی به آمار شکایت‌های مربوط به عملکرد کمیسیون‌های ماده 100 شهرداری‌ها در سطح کشور اشاره کرد و گفت: شورای مرکزی سازمان در جهت هماهنگی با دیوان عدالت اداری جلساتی را برگزار کرده است.

به گفته وي، برای آشنایی هرچه بیشتر روسای سازمان‌های استان‌ها با دیدگاه‌های دیوان در قالب اين نشست از حجت الاسلام جباری، قاضی دیوان عدالت اداری برای ارائه دیدگاه‌های مربوطه دعوت شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: