• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 972-35102-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

يزد در آستانه برگزاري جشن‌هاي گلريزان ماه مبارك رمضان؛

164 زندانی جرائم غيرعمد چشم‌‌انتظار ياري يزدي‌‌ها براي آزادي

مدیر کل زندان‌های استان یزد با اشاره به برگزاري سيزدهمين همايش كمك به زندانيان نيازمند جرائم غيرعمد استان، گفت: در حال حاضر 164 زنداني نيازمند جرائم غيرعمد در زندان‌هاي استان كمك‌هاي خيرين براي آزادي‌ خود را چشم‌ انتظار هستند.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «رضا ذولفعلی‌نژاد» امروز در جمع خبرنگاران با تاكيد بر لزوم تغيير نگاه جامعه نسبت به زندانيان به ويژه زندانيان جرائم غيرعمد، اظهار كرد: متاسفانه به دليل نوع نگاه جامعه خانوداه‌های زندانيان متحمل آسیب‌هاي متعددي به ويژه خسارات روحي مي‌شوند كه اين در مورد زندانيان جرائم غيرعمد كه نان‌آور خانواده خود را براي مدتي از دست مي‌دهند، به مراتب دردآورتر و زيان‌بار‌تر است به طوري كه حتي بعضاً باعث از هم‌پاشيدگي خانواده‌ها مي‌شود.

وي نقش ستاد مردمي رسيدگي به امور ديه و كمك به زندانيان نيازمند را يك نقش بازدارنده و پيشگيرانه خواند و گفت: خوشبختانه با راه‌اندازي اين ستاد موقيت‌هاي خوبي در اين  زمينه كشب شده است به نحوي كه در نمايندگي استان يزد از سال 83 تاكنون يك‌هزار و 241 نفر با حمایت‌های مردمي اين ستاد از بند زندان رهايي يافته‌اند.

وي با بيان اين كه مجموع بدهی اين زندانيان 83 میلیارد تومان بوده است، به نقش خيري شكات اين پرونده‌ها نيز اشاره كرد و گفت: 45 میلیارد تومان از مجموع اين بدهي‌ها با گذشت شاكيان پرونده‌ها همراه بود و 37 میلیارد تومان نيز از سوي ستاد ديه تامين شده است.

مدير كل زندان‌هاي استان با اشاره به آزادي 156 زنداني جرائم غير عمد استان در سال گذشته نيز خاطرنشان كرد: مجموع بدهي اين زندانيان حدود 20 میلیارد تومان بوده كه 9 میلیارد تومان آن از شاكيان جلب رضایت شده و قريب 11 میلیارد تومان آن از طريق ستاد ديه و تسهيلات پرداختي و كمك‌هاي خيري تامين شده است.

وي ياداور شد: در سال گذشته از محل برگزاري همايش‌هاي گلريزان و برنامه تلويزيوني ماه مهرباني در مجموع حدود 2 میلیارد و 100 میلیون تومان براي كمك به زندانيان نيازمند جمع‌آوري شد كه رشد 102 درصدي نسبت به سال 95 را نشان مي‌داد.

ذولفعلي‌نژاد در ادامه ياداور شد: در حال حاضر تعداد 164 زندانی جرایم غیر عمد در زندان‌هاي استان به سر مي‌برند كه آزادي آنها نيازمند پرداخت 29 میلیارد تومان به شكات است.

وي در مورد اين زندانيان نيز تصريح كرد: هشت نفر از این  زندانیان شامل بدهکاران دیه ناشی از تصادفات و حوادث کارگاهی و جرایم شبه عمد هستند، 83 نفر از آنان نيز شامل جرایم حقوقی، تضامین و بدهکاران مالی و 73 نفر نیز شامل بدهکاران مهریه و نفقه با بدهی قریب به 11.5 میلیارد تومان هستند. 

اين مقام قضائي با بيان اين كه تاكنون به همت مددجويان ستاد ديه 5 میلیارد تومان از بدهي اين زندانيان مورد رضايت شاكيان قرار گرفته است، اظهار كرد: به منظور تامین حدود 25 میلیارد تومان مابقي براي آزادي اين زندانيان، امسال نيز همچون سنوات گذشته در شهرستان‌هاي استان شاهد برگزاري جشن گلريزان در ايام ماه مبارك رمضان خواهيم بود كه اين مراسم در مركز استان در تاريخ دوشنبه 31 ارديبهشت‌ماه مصادف پنجم ماه رمضان در سالن شهيد عباسپور شركت برق منطقه‌اي يزد برگزار مي‌شود.

ذولفعلي‌نژاد افزود: البته مردم خير استان علاوه بر شركت در اين مراسم مي‌توانند كمك‌هاي نقدي خود را از طريق شماره حساب‌های 0108888888002 نزد بانك ملي، 38000090 نزد بانك رفاه، 63/12552593 نزد بانك ملت، 2002144444 بانك تجارت و شماره حساب 666666 نزد بانك پست بانك يا سامانه پیامکی تلفن‌همراه   # 7777035*780* به ستاد دیه واصل کنند.

وي همچنين از برگزاری جشن «نسیم مهر» ويژه خانواده‌هاي نيازمند و در معرض آسيب زندانيان در تاريخ ششم خردادماه در مجموعه رفاهي راه و ما، بیان کرد: هر چند انجمن حمايت از خانواده‌هاي زندانيان در طول سال حميات‌هايي را از اين خانواده‌ها دارد ولي در اين رابطه نيز نيازمند كمك خيرين هستيم.

این مسئول در پايان نيز يادآور شد: بيشترين زندانيان استان يعني 64 درصدشان در حوزه جرائم مواد مخدر، 15 درصد در زمينه جرائم سرقت و  مابقي در ساير جرائم در زندان‌هاي استان به سر مي‌برند، بيشترين ميانگين سني زندانيان استان 30 تا 45 سال هستند و چهاردرصد آنها زن و مابقي مرد هستند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: