• شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-34105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

تکه‌دوزی هنري قديمي ولي همچنان رايج در بين زنان یزدی

« تکه دوزی » از هنری قدیمی زنان یزدی است ولی در میان زرتشتیان این هنر به شکل خاص ‎‎ تر و با عنوان «تیر و سیخ» رواج دارد هر چند که امروزه از کاربرد آن کم شده است.

به گزارش ایسنا - منطقه یزد، تکه دوزی از دیرباز یکی از هنرهای دستی زنان یزدی بوده به گونهای که در گذشته تكه‌‎‎دوزی در هنگام دوخت ملافه، پتو و دیگر وسایل خانه به ویژه در جهیزیه تازه عروس‏‏ها، جایگاه و ارزش مناسبی داشته است.

تکه‌دوزی جهیزیه تازه ‎‎ عروس ‎‎ ها اغلب توسط مادر عروس یا خود عروس صورت می گرفته است و از این رو این هنر دستی ، کم و بیش در خانه ‎‎ ها به ویژه خانه زنان روستایی ، رنگ و روی متفاوتی داشته است ولی به تدریج و مرور زمان این هنر دستی کم‎‎رونق شده است به طوری که اکنون د ر کمتر خانه‌‌ا ی ، وسا یل بافت تکه‌ ‎‎ دوزی وجود دارد.

پارچه‏‏‌های مورد استفاده در نوعی از تکه ‏‏ دوزی که در بین زنان زرتشتی یزدی رایج بوده  و به «تیر و سیخ» شهرت دا شته است، معمولاً پارچه‌ های رنگارنگ ابریشم ساده که اغلب به دست همان زنان بافته می شده یا پارچه‌های چیت روشني  که اغلب از کشورهای روسیه و هندوستان به کشور ایران صادر می‌شده‌، بوده است.

روش دوخت تکه ‏‏ دوزی نیز به این طریق بوده که تکه های ابریشم و چیت را یکی در میان در کنار هم قرار می ‎‎ دادند و سپس به شیوه ای ماهرانه ، آن ها را بهم می ‏‏ دوختند به طوری که به صورت یک پارچه یکدست در می‎‎آمده است و سپس ب رای دوخت ‎‎ وسایل دیگر مورد استفاده قرار می‏‏ گرفته است.

این نوع دوخت منجر به تولید پارچه ای به نام «تیر و سیخ» م ی ‎‎ شده که در بین مردم نیز کاربرد و استفاده زیادی داشته است. البته نامگذار ی این پارچه نیز این دلیل بوده است که پارچه ساده را «تیر» و پارچه چیت را «سیخ» نامیده بوده بودند.

این نوع دوخت و دوز هر چند از رونق افتاده ولی هنوز هم در میان زنان اصیل و قدیمی یزدی رواج دارد و کاربرد های خاص خود را دارد .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: