• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-19103-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

رييس دانشگاه ميبد خبر داد؛

ارتباط بيشتر دانشگاه و مردم را دنبال مي‌كنيم/افزايش 38 رشته جديد در برنامه راهبردي دانشگاه

رييس دانشگاه ميبد(آيت الله حائري) اظهار كرد: هر چند دانشگاه در حال حاضر به لحاظ برخي زيرساخت‌ها مانند فضاي خوابگاهي مشكلي ندارد ولي با اجراي طرح جامع دانشگاه در سال‌هاي آينده با كمبود و نيازمند كمك‌هاي خيرين خواهد بود.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «عباس كلانتري» امروز در جمع اهالي رسانه در مورد اين دانشگاه گفت: دانشگاه آيت الله حائري ميبد داراي سه دانشكده مصوب شامل دانشكده‌هاي الهيات، علوم انساني و ايران‌شناسي و دانشكده فني و مهندسي است.

وي از تحصيل 1900 دانشجو در اين دانشگاه در قالب 15 رشته كارشناسي، 10 كارشناسي ارشد و چهار رشته دكتري خبر داد و گفت: هر چند خوشبختانه در حال حاضر مشكل خوابگاه نداريم و با كمك خيرين بسياري از نيازهاي زيرساختي دانشگاه مرتفع شده است ولي در صورت اجراي طرح جامع و افزايش تعداد دانشجويان اين دانشگاه تا 3500 نفر طي بازه زمكاني 5 ساله قطعاً در آينده نيازمند ايجاد فضاهاي آموزشي، كمك آموزشي، رفاهي و ورزشي و خوابگاهي خواهيم بود.

كلانتري با دراز كردن دست حمايت به سوي خيرين، گفت: البته در حال حاضر به لحاظ مالي براي تكميل سالن ورزشي دانشگاه با مشكل مواجه‌ايم و در سال آينده نيز با كمبود كلاس آموزشي روبرو خواهيم شد.

وي ضمن اشاره به ايجاد 12 هزار مترمربع فضاي فيزيكي در اين دانشگاه طي 1.5 سال گذشته و همچنين 6 هزار مترمربع فضاي خوابگاهي در اين مدت، افزود: دانشگاه داراي 6 آزمايشگاه مجهز در زمينه رشته‌هاي مهندسي پزشكي و مهندسي مواد است كه با سرمايه‌گذاري 1.5 ميليارد تومان ايجاد شده و هم‌اكنون مورد استفاده متقاضيان غير از دانشگاه نيز هست.

وي از اقدامات خوب دانشگاه در زمينه دانشگاه سبز خبر داد و تصريح كرد: ساختمان‌هاي جديد دانشگاه از مصالح ساختماني عايق مانند ICF ساخحته شده كه تاثير زيادي در مصرف بهينه انرژي براي دانشگاه داشته و علاوه بر اين در هزينه‌هاي ساخت بين 20 تا 25 درصد صرفه‌جويي مالي شده است.

به گفته كلانتري، در سال جاري با كشت سه هزار اصله نهال 30 درصد به فضاي سبز اين دانشگاه اضافه شده كه در اين اين نهال‌ها برخي نهال‌هاي ويژه مانند مورينگا كه يك گياه مناسب اقليمي استان، دارويي و صنعتي است، كشت شده است.

وي از افزايش هيات علمي دانشگاه از 43 نفر به 60 نفر از سال گذشته تاكنون خبر داد و گفت: هرچند به لحاظ نسبت استاد به دانشجو از وضعيت خوبي برخورداريم ولي از نظر نسبت كارمند به استاد و كارمند به دانشجو، دچار كمبودهايي هستيم.

رييس دانشگاه ميبد با اشاره به تفاهم‌نامه‌هاي منعقد شده دانشگاه با معاونت رياست جمهوري در رابطه با ايجاد كلكسيون گياهان دارويي، گفت: در اين رابطه برخي زيرساخت‌ها فراهم شده و قرار است در كنار ان چند دمنوش‌خانه نيز براي عرضه برخي محصولات ايجاد شود.

وي همچنين به تفاهم‌نامه دانشگاه با سپاه اشاره و تصريح كرد: براساس اين تفاهم‌نامه دانشگاه در زمينه ترويج كشت گياهان دارويي در شهرستان خاتم فعاليت خواهد كرد كه اين برنامه از ابتداي تابستان وارد  مرحله عملاتي خواهد شد.

كلانتري از انعقاد تفاهم‌نامه‌هايي با برخي پژوهشكده‌ها خبر داد و ابراز اميدواري كرد دانشگاه از طريق انجام طرح‌هاي تحقيقاتي پلي بين دانشگاه و صنعت ايجاد كند.

وي با اشاره به فعاليت 13 انجمن علمي و دو نشريه دانشجويي، اضافه كرد: دانشگاه علاوه بر نشريه تخصصي قيم كه به رده B ارتقا يافته است، به دنبال اخذ مجوز سه نشريه تخصصي ديگر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز هست.

كلانتري از چاپ 16 جلد كتاب از سوي اعضاي هيات علمي دانشگاه در دو سال گذشته خبر داد و افزود: امسال دانشگاه نمايندگي انجمن ايراني تاريخ را برعهده گرفته كه در زمينه تاريخ ايران و اسلام فعاليت مي‌كند.

وي به كسب مجوز ايجاد پژوهشكده كاشي و سراميك از نوع دوم توسط دانشگاه اشاره كرد و گفت: البته در راستاي تقويت ارتباط دانشگاه با جامعه تعدادي كلينيك را طراحي و به دنبال تصويب انها هستيم.

وي در رابطه با برنامه‌هاي فرهنگي دانشگاه گفت: علاوه بر برگزاري سالانه بيش از 200 برنامه فرهنگي، امسال 17 كرسي نظريه‌پردازي در دانشگاه برگزار شده كه از اين لحاظ در سطح دانشگاه‌ها بي‌نظير است.

رييس دانشگاه ميبد به ميزباني دانشگاه از دختران جامعه‌ المصطفي در سال جاري اشاره كرد و گفت: در اين برنامه‌ كه با بازديد دانشجويان از بناهاي تاريخي استان انجام شد، معتدقيم كه هر يك از اين افراد مي‌توانند به عنوان سفيران جمهوري اسلامي تلقي شوند.

وي از برخي اتفاقات در اين دانشگاه طي سال جاري نيز ياد كرد و گفت: افزايش 50 درصدي بودجه دانشگاه با وجود كسري‌هاي مالي هر ساله‌ي دانشگاه، حضور دكتر نوبخت در دانشگاه در سفر اخيرشان به استان، تصويب آمايش آموزش عالي دانشگاه كه براساس آن تا سال 1400 تعداد 14 رشته كارشناسي، 20 رشته كارشناسي ارشد و چهار رشته دكتري جديد بايد به رشته‌هاي دانشگاه اضافه شود، از جمله اين اتفاقات خوب بود.

كلانتري در پايان نيز در رابطه با تبديل دانشگاه به دانشگاه كارافرين و نسل سومي نيز گفت: دانشگاه پيشنهاد مجوز افزايش 12 واحد كارافريني و مهارت‌اموزي را مطرح كرده است كه البته بخشي از اين واحدها جزو درس‌هاي كنوني دانشجويان نيز هست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: