• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 972-24102-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

در گفت‌وگوي اختصاصي با ايسنا اعلام شد:

1200 عراقي مقيم در استان يزد واجد شرايط راي دادن هستند

نماينده كميسارياي مستقل انتخابات كشور عراق در استان يزد با اشاره به وجود قريب 1200 عراقي واجد شرايط براي حضور در انتخابات پارلمان عراق، گفت: در استان يزد سه صندوق اخذ راي در نظر گرفته شده است.

«محمد لامي» در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا – منطقه يزد، با اشاره به برگزاري انتخابات پارلمان كشور عراق هر چهار سال يك بار، اظهار كرد: اين دوره از انتخابات پارلمان كشور عراق در روزهاي 20 و 21 ارديبهشت‌ماه در خارج از كشور عراق و در روز 22 ارديبهشت‌ماه در خود كشور عراق برگزار مي‌شود.

وي با بين اين كه در مجموع و براساس آمار وزارت كشور بين 100 تا 120 هزار عراقي در ايران زندگي مي‌كنند، افزود: برخي از اين افراد با كارت‌هاي اقامت و برخي نيز از طريق پاسپورت در ايران اقامت دارند.

وي در مورد انتخابات عراق در يزد خاطرنشان كرد: براساس آخرين امار ارائه شده از سوي اداره كل اتباع استانداري يزد،  1200 عراقي در استان يزد واجد شرايط راي دادن هستند كه بيشتر آنها در شهرهاي يزد، اردكان و ميبد اقامت دارند.

لامي در مورد حوزه‌هاي انتخابيه عراقي‌هاي مقيم ايران در كشور نيز عنوان كرد: در مجموع انتخابات عراق در 14 استان ايران  برگزار مي‌شود كه اهواز با 7 صندوق اخذ راي بزرگترين حوزه انتخابيه است و يزد نيز داراي يك حوزه با سه صندوق راي خواهد بود.

وي با اشاره به مشاركت خوب عراقي‌هاي مقيم ايران در انتخابات‌هاي كشورشان، گفت: در انتخابات گذشته در يزد تعداد 1700 نفر شركت داشتند كه علت كاهش اين تعداد براي انتخابات كنوني، بازگشت بسياري از آنها به كشورشان يعني عراق بوده است.

نماينده كميسارياي مستقل انتخابات كشور عراق در استان يزد در مورد انتخابات پارلمان عراق نيز يادآور شد: البته در انتخابات عراق نامزدهاي انتخاباتي به صورت فردي با هم رقابت نمي‌كنند بلكه كانديداها در قالب احزاب و گروه‌هاي مختلف معرفي مي‌شوند كه امسال 320 نماينده در قالب اين گروه‌هاي سياسي انتخاب خواهند شد.

وي خاطرنشان كرد: معمولاً 180 تا 190 كرسي پارلمان عراق با تجه به اكثريت شيعه در اين كشور به احزاب شيعه تعلق مي‌گيرد، 60 كرسي مربوط به اقليم كردستان، 50 كرسي در اختيار اهل تسنن و 10 تا 15 كرسي نيز به اقليت‌هاي ديني اختصاص پيدا مي‌كند.

لامي با بيان اين كه در عراق بزرگترين ليست انتخاب شده در انتخابات پارلمان، حكومت را تشكيل مي‌دهد، اظهار كرد: البته پس از ورود آمريكايي‌ها به اين كشور و تغييراتي كه در اين باره اعمال كردند، در حال حاضر حكومت به شكل توافقي و اعتلافي شكل مي‌گيرد كه به همين دليل نيز مشكلات زيادي از آن زمان تاكنون در اين كشور ايجاد شده است.

نماينده كميسارياي مستقل انتخابات كشور عراق در استان يزد در پايان نيز كمال تشكر را از همكاري و همراهي مسئولان جمهوري اسلامي و استان براي برگزاري امن و آرام اين انتخابات ابراز كرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: