• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 972-23102-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

رييس بهزيستي اردكان تاكيد كرد؛

تقویت خانواده محوری‌ به جاي توسعه مراكز شبانه‌روزي سالمندان

ريیس اداره  بهزیستی شهرستان اردکان اظهار كرد: سیاست سازمان بهزیستی این است که به جای توسعه مراکز شبانه‌روزی سالمندان با تقویت خانواده محوری‌، به سالمندان در منزل خدمات ارائه شده و مراکز روزانه را توسعه دهد.

دکتر «امیرولی عضدزاده» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا – منطقه يزد، با اشاره به اجرای طرح مراقبین و تشکیل تیم‌های ویزیت در منزل، از  ارائه خدمات مراقبتی و ویزیت در منزل  به بیش از 120 نفر از معلولان و سالمندان بستری در منزل خبر داد و گفت: مراقبت و ویزیت سالمندان در منزل یکی از مهم‌ترین طرح‌های سازمان بهزیستی است که هدف از اجرای این طرح حضور سالمندان در کانون گرم خانواده است.

وي رسیدگی به سالمندان را یکی از مولفه‌های اصلی رفاه اجتماعی دانست که دستگاه‌های اجرايی متفاوتی در آن نقش دارند.

وي ادامه داد: در قالب این طرح خدمات توانبخشی، فیزیوتراپی، روان شناسی و روان شناختی به سالمندان شناسايی شده ارائه می‌شود.

عضدزاده، سالمندان را گنجینه‌های معنوی ارزشمند خانواده‌ها دانست و گفت: سالمندان به سبب داشتن تجارب ارزشمند، همچنان می‌توانند در جامعه نقشی فعال و کارا داشته و در برنامه‌ریزی و امور اجرایی، کمک کار خانواده‌های خود، هم سن و سال‌ها، جوامع و کشور باقی بمانند و بایستی برای تقویت این نقش و تاثیرگذاری هرچه بیشتر این نسل در جوامع، برنامه‌ریزی كرد.

وی با اشاره به این که اگر باورهای دینی را در جامعه به ویژه در کودکان و قشر جوان تقویت کنیم، تکریم سالمندان به عنوان یک تکلیف شرعی و انسانی نیز تقویت می‌شود، اضافه کرد: مشکلات معیشتی خانواده‌ها، کوچک شدن خانه‌ها و کم شدن عاطفه و محبت متاسفانه موجب شده در زندگی ماشینی امروز شاهد افزایش حضور افراد سالخورده در مراکز سالمندان باشیم.

این مسئول اضافه کرد: سیاست سازمان بهزیستی این است که به جای توسعه مراکز شبانه‌روزی سالمندان با تقویت خانواده محوری‌، به سالمندان در منزل خدمات ارائه شده و مراکز روزانه را توسعه دهد.

عضدزاده تصریح کرد: باتوجه به زنگ خطر افزایش رو به رشد جمعیت سالمند در کشور، اجرای طرح توانمندسازی این قشر از برنامه‌های اولویت‌دار سازمان بوده و در حال حاضر نیز حدود 70 سالمند تحت پوشش و حمایت‌های مراکز شبانه‌روزی، طرح مراقبین و طرح ویزیت در منزل بهزیستی شهرستان قرار دارند.

ريیس بهزیستی اردکان، پرداخت مستمری، کمک هزینه درمان، صدور دفترچه بیمه‌، اعطای لوازم کمک توانبخشی، ارائه خدمات پزشکی و پرستاری به سالمندان واجد شرایط در منزل و سالمندانی که به دلیل کهولت سن و ناتوانی در حرکت قادر به مراجعه به مراکز درمانی نیستند را از جمله خدمات بهزیستی برای سالمندان تحت پوشش برشمرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: