• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-18103-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

بعد از سانن و رومانوف؛

پرورش انبوه یک نژاد دیگر در بخش عقدا کلید خورد

فرماندار اردكان با اشاره عملياتي شدن مجتمع‌هاي پرورش بز سانن در بخش مرکزی و گوسفند رومانوف در بخش خرانق در اين شهرستان، از حمايت براي پرورش انبوه بز مورسیا در بخش عقداي اركان خبر داد.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «هادی مقیمی» در جلسه بررسی آخرین وضعیت طرح‌های کشاورزی و دامپروری اردکان با اشاره به موقعیت جغرافیایی شهرستان و وضعیت پراکندگی روستاهای آن، افزود: با توجه به سابقه کشاورزی و دام‌پروری در بخش‌های شهرستان اردکان، شناسایی و اجرای طرح‌های زودبازده در این حوزه از جمله عوامل رسیدن به توسعه پایدار شهرستان به شمار می‌رود.

وي توجه به همه مؤلفه‌های توسعه در شهرستان و پرهیز از نگاه صنعتی به شهرستان، گفت: اردکان ظرفیت توسعه همه‌جانبه در حوزه‌های مختلفی به‌ویژه دام‌پروری را داراست که کلنگ‌زنی دو مجتمع پرورش بز سانن در بخش مرکزی و گوسفند رومانوف در بخش خرانق با توجه به سابقه پرورش دام در این دو بخش ازجمله اقدامات شایسته به شمار می‌رود.

فرماندار خاطرنشان کرد: حمایت‌های صورت گرفته از مجتمع پرورش بز سانن در اردکان از سوی سازمان جهادکشاورزی استان و شهرستان قابل‌ تقدیر است اما با توجه به زمان دوساله آغاز تاکنون، باید هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.

مقیمی با اشاره به سفر هفته گذشته خود با اعضای شورای اسلامی روستاهای بخش عقدا به قلعه گنج استان کرمان، گفت: در این سفر از طرح پرورش بز مورسیا که با شرایط آب و هوایی بخش عقدا در شهرستان نیز بسیار مطابقت دارد، بازدید به عمل آمد که با توجه به مهیا بودن شرایط می‌توان در شهرستان با نگاه اقتصادی و اشتغال‌زایی به اجرا درآید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: موانع و بوروکراسی اداری در مسیر مشارکت مردم در بخش تولید به‌ویژه دامداری با توجه به شرایط مناسب شهرستان در این حوزه باید تجدیدنظر اساسی صورت پذیرد تا مردم بتوانند با شرایط بهتری در این مسیر وارد شوند.

«سید جمال سجادی‌پور» ريیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد نیز در این دیدار گفت: پهنهٔ تولید دام در منطقه عقدا، خرانق و بخش مرکزی اردکان در جهت سرمایه‌گذاری مردم و با مشارکت دولت در دست انجام است.

وي با اشاره به این که توجه بر دام‌های پر تولید در راستای اشتغال پایدار روستایی است افزود: بعد از حضور وزیر در شهرستان اردکان، طرح ساخت مجتمع تولیدی بز سانن این شهرستان که یک طرح بزرگ کشوری نیز محسوب می‌شود با حساسیت و با تشکیل کارگروه استانی و شهرستانی در دست پیگیری قرارگرفته است.

سجادي‌پور در ادامه تصریح کرد: ما آمادگی داریم مجتمع‌های تولیدی کشاورزی و دام‌پروری را که به‌صورت پهنه‌بندی معرفی می‌شوند در قالب تشکل‌های قابل توجیه در زمینهٔ تأمین آب و همچنین تسهیلات مصوب حمایت كنيم.

وی افزود: توجه به اجرایی شدن طرح پرورش گوسفند رومانوف در بخش خرانق و نیز بُز مورسیا در بخش عقدا با توجه به موقعیت مناسب طبیعی و آب و هوایی آن از دیگر دغدغه‌های این سازمان در راستای کاهش مهاجرت از روستا به شهر به شمار می‌رود.

 

وی در ادامه به نگاه حمایتی جهاد کشاورزی به مشارکت مردمی در بخش دام‌پروری اشاره کرد و گفت: توجه به زنجیره تولید و فرآوری دام که در سه بخش خرانق، عقدا و مرکزی اردکان در حال پیش‌بینی است، در توسعه پایدار، ایجاد اشتغال و عاملی برای جلوگیری خالی شدن روستاها و کاهش مهاجرت به شهر بسیار تأثیرگذار خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: