• سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-43101-5
  • خبرنگار : 15
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

مدیرکل استاندارد یزد خبر داد؛
طراحی و چاپ کتاب کالاهای استاندارد در یزد

مدیرکل استاندارد یزد با اشاره به ضرورت حمایت از کالای ایرانی با استاندارد سازی کالاهای ایرانی،‌گفت: تمام دستگاه‌ها باید طی دو سال آینده استانداردهای خود را تدوین و در اختیار سازمان ملی استاندارد قرار دهند.

به گزارش ایسنا-منطقه یزد،«محمدحسین ماجدی اردکانی» در جلسه شورای فرهنگ‌سازی استفاده از کالای استاندارد تولید یزد با بیان این‌که در سال گذشته 114 واحد تولیدی در استان پلمپ شدند، اظهار کرد: پیش بینی می‌کنیم امال آمار پلمپ واحدهای تولید غیر استاندارد بیشتر شود.

وی با اشاره به شعار امسال که از سوی مقام معظم رهبری سال«حمایت از کالای ایرانی» تعیین شده است، ‌افزود: حمایت از کالای ایرانی در حقیقت حمایت از کار و کارگرد ایرانی است.

مدیرکل استاندارد یزد در ادامه با بیان این‌که استان یزد از جمله استان‌های مطرح کشور در بحث تولید بسیاری از اقلام با کیفیت است،‌گفت: تهیه و تدوین کتاب کالاهای استاندارد یزد در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است.

ماجدی معرفی ظرفیت‌های تولیدی استاندارد استان را از جمله ضرورت‌های اجرایی در این حوزه دانست و بیان کرد: تاکنون اطلاعات 836 واحد تولیدی برای درج در کتاب استاندارد یزد دریافت شده است.

این مقام مسئول حمایت دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغی از اداره کل استاندارد ضروری عنوان کرد و افزود:‌ 15 درصد از واحدهای تولیدی استان یزد 100 درصد استاندارد، 15 درصد کمتر از 100 درصد و 70 درصد مابقی نیاز به حمایت دارند.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به ضرورت انجام تحقیقات جامع شناسی در خصوص چگونگی نهادینه کردن فرهنگ استفاده از کالای ایرانی،‌تصریح کرد: علاقه خرید به جنس ارزان، بازار اجناس بی‌کیفیت را رونق می‌دهد.

مدیرکل استاندارد یزد شناخت مقوله استاندارد را نیاز جدی بحث حمایت از کالای ایرانی دانست و بیان کرد: طبق مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی طی دو سال آینده تمام دستگاه‌ها باید استانداردهای خود را تدوین و در اختیار سازمان ملی استاندارد قرار دهند.

ماجدی با بیان این سازمان استاندارد نهادی نظارتی است،‌خاطرنشان کرد: در سال گذشته یک هزار و 340 مورد بازرسی از بازار استان یزد انجام شده که فقط یک درصد استاندارد نبودند.

وی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی در بحث استانداردسازی کالاهای داخلی،‌گفت: جایگزین شدن اطلاع رسانی غیررسمی به جای اطلاع‌رسانی رسمی یکی از مهمترین معضلات اداره کل استاندارد است.

این مقام مسئول در پایان مبارزه با تولیدات زیرزمینی را از دیگر معضلات جدی استاندارد دانست و تأکید کرد: هم‌افزایی نیاز جدی استانداردسازی کالاهای ایرانی است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: