• سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-41101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

قائم ‌مقام مدیر عامل برق منطقه‌ای یزد پیش‌بینی كرد:

پیک‌بار تابستان امسال استان يزد به 1632 مگاوات مي‌رسد

قائم‌ مقام مدیر عامل شركت برق منطقه‌اي يزد با اشاره به پيش‌بيني پیک‌بار تابستان امسال استان به ميزان 1632 مگاوات، ابراز اميدواري كرد كه با اجرای طرح‌های پیک‌سایی با همکاری صنايع و مدیریت مصرف، بتوان بدون خاموشی از پیک‌بار امسال عبور كرد.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «محمدمهدی جاودانی» در نشست جمعی از مدیران شرکت برق منطقه‌ای یزد و نمایندگان صنایع استان كه به منظور تقدير از صنایع همکار در پیک‌بار تابستان سال گذشته برگزار شد، با بیان این‌ که استان یزد دارای یکی از پایدارترین شبکه‌های برق کشور است، عنوان کرد: بیش از ۷3 درصد برق مصرفی استان در بخش صنعت مصرف می‌شود و با توجه به پیش‌بینی رشد مصرف و خشک‌سالی اخیر، امیدواریم با تعامل صنایع همکار بتوانیم به‌خوبی از پیک تابستان سال 97 عبور کنیم.

وي با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود پیک‌بار تابستان امسال 1632 مگاوات باشد، افزود: میزان ساعت پیک‌بار استان ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساعت است که ايجاد نیروگاه برای این مقدار ساعت مقرون‌ به‌ صرفه نیست و با مدیریت مصرف می‌توان بدون خاموشی از پیک‌بار عبور كرد و از هدر رفت سرمایه ملی جلوگیری کرد.

وی تعداد مشترکان شرکت برق منطقه‌ای یزد را بیش از 26 مشترک با مصرف بالای هفت مگاوات برشمرد و سهمیه ابلاغی از سوی توانیر برای کاهش پیک‌بار را 170 مگاوات عنوان و ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرح‌های پیک‌سایی در تابستان با همکاری صنایع این مهم محقق شود.

«فاطمه زارع» ريیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد نیز به ارائه گزارشی از عملکرد صنایع در پیک‌بار تابستان ۹6 پرداخت و افزود: پیک‌بار مصرف انرژی الکتریکی در سال گذشته ۱۴۰۸ مگاوات بوده است که با توجه به ورود صنایع جدید به مدار، پیش‌بینی می‌شود در تابستان ۹۷ با رشد بیش از ۱۴ درصد به ۱۶۳۲ مگاوات برسد.

وی با اشاره به این‌که حدود 40 درصد مصرف استان را صنایع بزرگ با مجموع دیماند قراردادی 1095 مگاوات تشکیل می‌دهند، گفت: بیش از 80 درصد مشترکان این شرکت مشترکان فولادی هستند و صنایع بزرگ فولاد استان مانند فولاد آلیاژی، فولاد ارفع و فولاد متین، بالاترین مصرف در زمان‌های پیک بار استان را داشتند.

زارع مجموع بار صنایع بزرگ را که هم‌زمان با پیک‌بار استان در سال گذشته که ۳۰ خرداد ساعت ۲۱: ۲۲ رخ داد را بیش از ۶۰۴ مگاوات اعلام کرد.

وی طرح‌های پیک سایی در تابستان 96 را طرح کاهش یا قطع بار برنامه‌ریزی‌شده، طرح استفاده از مولد اضطراري، طرح ذخیره عملیاتی صنايع و طرح جابجایی ساعات پیک برشمرد و گفت: در طرح کاهش یا قطع بار برنامه‌ریزی‌شده با همکاری شش صنعت نزدیک به 22 میلیارد ریال پاداش به صنایع همکار پرداخت ‌شده و میزان کاهش بار در روز پیک شبکه سراسری، حدود 93 مگاوات بوده است.

ريیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد در پایان همچنین طرح ذخیره عملیاتی را با همکاری سه صنعت ذکر و بیان کرد: کاهش توان در روز پیک بار کشور 54 مگاوات و در روز پیک بار استان 50 مگاوات بوده و 23 میلیارد ریال پاداش همکاری صنایع به دلیل مشارکت در این طرح بوده است.

همچنین در بخش دیگری از جلسه، ضوابط و دستورالعمل طرح‌های پاسخگویی بار و شرایط مشارکت صنایع در این طرح‌ها تشریح و به سوالات و ابهامات مشترکان در این مورد پاسخ داده شد تا مشترکان با توجه به برنامه‌ریزی تولید و برنامه‌های تعمیر و نگهداری بتوانند با مشارکت فعال در طرح‌های پاسخگویی بار، صنعت برق را در پایداری شبکه یاری كنند.

در پایان اين نشست نيز از صنایع بزرگ استان همچون شرکت‌های فولاد آلياژي و چادرملو به دلیل اجرای طرح‌های ذخيره عملياتي‌ و کاهش و قطع بار برنامه‌ریزی‌شده، مجتمع آهن و فولاد بافق به دلیل مشارکت در طرح ذخیره عملیاتی و شرکت‌های فولاد میبد، فولادسازی چادرملو، گندله‌سازی اردکان و سيمان تجارت مهريز برای اجرای طرح کاهش و قطع بار برنامه‌ریزی‌شده در پیک‌بار تابستان سال ۹6 قدردانی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: