• شنبه ۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-29101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

مديرعامل توزيع برق يزد خبر داد؛

پيش‌بيني پيك بار 885 مگاواتي براي تابستان امسال/مصرف نيمي از برق استان يزد در بخش صنعت

مدير عامل شركت توزيع برق استان يزد با تاكيد بر صرف‌جويي و مصرف بهينه برق از سوي مشتركان، گفت: امسال پيش‌بيني پيك بار استان 885 مگاوات تعريف شده كه بايد با اقدامات كاهش پيك، 92 مگاوات از اين ميزان كاسته شود.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «محمدرضا صحتي» به مناسبت روز صنعت برق در جمع خبرنگاران به كاهش 60 درصدي آب پشت سدهاي كشور و بحران خشكسالي كه صنعت برق را نيز متاثر خود قرار مي‌دهد، اشاره و  اظهار كرد: خوشبختانه استان در حال حاضر داراي ظرفيت نيروگاهي دو هزار مگاولت است كه مازاد پيك بار مصرف در استان است ولي با توجه به اتصال به شبكه سراسري كشور بايد مديريت مصرف در سال جاري مورد اهتمام ويژه مشتركگان قار گيرد.

وي با بيان اين كه پيك بار استان در سال گذشته 845 مگاوات پيش‌بيني شد ولي به 817 مگاوات رسيد، افزود: امسال پيش‌بيني پيك بار استان 885 مگاوات تعريف شده كه بايد با اقدامات كاهش پيك 92 مگاوات از اين ميزان كاسته شود.

صحتي با بيان اين كه استان يزد در سال گذشته از بين شركت‌هاي توزيع برق سراسر استان رتبه دوم كاهش پيك را به خود اختصاص داده است، ياداور شد: پيش‌بيني اين شركت در استان افزايش پيك بار مصرف برق استان به 1200 مگاوات در سال 1400 است.

وي در بخش ديگري از سخنانش از افزايش 21 هزار و 679 مشترك جديد به جمع مشتركان شركت توزيع برق استان در سال گذشته خبر داد، گفت: تعداد كنوني مشتركان توزيع برق استان 643 هزار و 522 مشترك است كه بيشترين آمار آنها مربوط به بخش خانگي با 522 هزار و 272 و بخش تجاري با 86 هزار و 267 مشترك است.

وي با بيان اين كه مشتركان بخش صنعت استان 1.8 درصد مجموع مشتركان توزيع برق استان را شامل مي‌شوند، گفت: با اين وجود بيش از نيمي از فروش برق استان يعني 53 درصد مربوط به اين صنعت است كه نسبت به سال قبل از آن چهار درصد رشد داشته است.

اين مسئول همچنين از ايجاد 208 كيلومتر شبكه جديد فشار متوسط و 204 كيلومتر شبكه فشار ضعيف و همچنين نصب 565 دستگاه پست با ظرفيت 58 مگاولت آمپر در سال 96 خبر داد و تصريح كرد: در حال حاضر مجموع طول شبكه‌هاي فشار ضعيف و فشار متوسط برق استان 18 هزار و 573 كيلومتر و 15 هزار و 215 ترانسفورماتور به ظرفيت 1952 مگاولت در حال فعاليت است.

به گفته وي، در حال حاضر 99.72 درصد از روستاهاي استان از نعمت برق بهره‌مند هستند به نحوي كه از مجموع 973 روستا تعداد 922 روستا برق‌دار هستند.

صحتي به برخي از اقدامات شاخص اين شركت در راستاي كاهش تلفات اشاره و از آن جمله مواردي همچون ابلاغ نصب كنتور در مناطق روستايي و ييلاقي خارج از دسترس مشترك، پيگيري طرح‌هاي كاهش تلفات از محل اعتبارات خاص به مبلغ 112 ميليارد ريال، تهيه طرح‌هاي كاهش تلفات جديد به مبلغ 220 ميليارد ريال، جابجايي و پيگيري نصب مخازن فشار ضعيف و متوسط در شبكه‌هاي جديد در مجموع با ظرفيت 48 مگاولت و اجراي طرح‌هاي كاهش تلفات از محل تفاهم‌نامه‌ها به مبلغ 60 ميليارد ريال ذكر كرد.      

وي با اشاره به هدف گذاري‌هاي شركت توزيع استان در اين باره گفت: هر چند در شروع طرح جهادي كاهش تلفات اين ميزان در استان 9.5 درصد بوده ولي تا پايان سال ذشته اين يزان به 7.01 درصد كاهش يافته است.

مدير عامل توزيع برق استان از ديگر اقدامات شركت توزيع برق را توسعه نيروگاه‌هاي برق پراكنده ذكر كرد و افزود: در همين راستا 23 مجوز به ظرفيت 92 مگاوالت در استان صادر شده كه از اين ميزان 81 مورد با ظرفيت 81 مگاولت در حال ساخت و با 7 مورد به ظرفيت 43 مگاولت قرار داد تضميني منعقدشده و هم ‌اكنون پنج نيروگاه به ظرفيت 32 مگاولت در مدار بهره‌‌برداري  قرار دارد.

وي از صدور 17 مجوز به ظرفيت 40.2 مگاولت نيروگاه انرژي‌هاي تجديدپذير(خورشيدي) در استان نيز اشاره كرد و گفت: در حال حاضر سه نيروگاه به ظرفيت 11 مگاولت در حال احداث است و چهار نيروگاه به ظرفيت 13.8 مگاولت در مدار بهره‌برداري قرار دارد.

وي به صدور 550 مجوز ايجاد نيروگاه‌هاي خورشيدي زير 100 مگاولت با ظرفيت 2600 كيلوولت نيز اشاره و اظهار كرد: در مجموع تاكنون 172 نيروگاه با ظرفيت 846 كيلوولت وارد مدار بهره‌برداري شده است.

صحتي از اقدامات صورت گرفته در بخش اتوماسيون شبكه توزيع برق استان نيز گزارشي ارائه كرد و گفت: اين اقدامات گام موثري در راستاي كاهش مدت زمان خاموشي‌ها و افزايش رضايتمندي مشتركان استان داشت است.

به گفته اين مسئول، در حال حاضر نرخ خاموشي‌هاي استان 0.15 به عبارتي متوسط خاموشي به ازاي هر مشترك 80 دقيقه است در حالي كه اين ميزان در سال 95 برابر با 88 دقيقه بوده است كه با وجود طوفان‌هاي متعد در استان كه بعضاً سرعت آنها تا 104 كيلومتر بر ساعت نيز مي‌رسيد،‌ رقم مناسبي است.

مدير عامل شركت توزيع برق استان از مهمترين اقدامات سال اينده اين شركت را نيز تراز كردن پيك شب و روز شركت در تابستان، كاهش هزينه‌هاي مديريت پيك و جلب رضايت مشتركين برشمرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: