• دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-52105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

توسط جوان ابرکوهی احیا شد؛

بافت «سفره خمیر» مراسم «سر سفره‌ای» آيين‌هاي عروسي ابركوهي‌ها

يكي از فعال جوان حوزه میراث فرهنگی و صنایع‌دستی شهرستان ابركوه، بافت «سفره خمیر» را در قالب مراسم «سر سفره‌ای» به‌ عنوان یکی از صنایع ‌دستی کهن ابرکوه احیا کرد .

به گزارش ایسنا -  منطقه یزد، شهرستان ابرکوه که به‌ عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری کشور مطرح است، نه ‌تنها در بخش جاذبه‌های گردشگری بلکه در حوزه صنایع‌دستی و میراث فرهنگی نیز بسیار غنی بوده و مردمان آن آیین‌ها و سنت‌های خاصی را برگزار می‌کنند که هر کدام به‌نوعی حس اتحاد و همدلی را در میانشان قوت بخشيده است.

از جمله این آداب ‌و رسوم که مربوط به ازدواج و برگزاری مراسم‌هاي عروسی بوده، «سرسفره‌ای» است كه شامل بخش‌هايي مانند «حنابندان»، «شب پنجه»، «رو واکنون»، «دستمال کیسه»، «در حمومی»، «لحاف بارکنون»، «سر طاقی»، «سراتاقی»، «سر گلیم» و «سر کارگاهی» است .

«حامد اکرمی» محقق و فعال حوزه میراث فرهنگی و صنایع‌دستی ابرکوه که پیش از این توانسته بود با مشقات  فراوان «عروسک جُلی» و «چنته بافی» را احیا کند، در اقدامی خودجوش بافت «سفره خمیر یا آرد» را نیز در قالب مراسم «سر سفره‌ای» احیا کرد .

سفره مذکور توسط مادر عروس بافته می‌شد تا پس از تکمیل شدن، در مراسمی با حضور خانواده داماد، همسایه و فامیل‌ها از دار مخصوص خود جدا و پس از دوخته شدن آستر به آن، در جهیزیه عروس قرار گیرد .

در زمان بافت همسایه‌ها دور هم جمع می‌شدند و عده‌ای از آن‌ها به مادر عروس در بافت کمک مي‌كردند، عده‌ای سبزی تمیز می‌کردند و یک نفر هم قلیان را آماده می‌کرد تا دیگران برای رفع خستگی استعمال كنند .

سفره خمیر یا آرد از جنس پنبه خالص بود و بافت آن به‌ صورت ملیله‌کاری و نقوش هندسی و سلسله‌ای انجام می‌گرفت. زمانی که اقوام و خانواده داماد برای جدا کردن سفره از دار وارد خانه مادر عروس می‌شدند، هرکدام با خود هدیه‌ای ازجمله کله‌قند، مویز، انجیر، توت و نان خشک می‌آوردند و مادر داماد هم یک روسری یا پارچه همراه با یک کله‌قند، آورده و به خانواده عروس تقدیم می‌کردند .

گفتني است؛ این مراسم همراه با خواندن سوری، دف زدن و حنا بستن اجرا می‌شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: