• چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-32100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

یک فوق تخصص روماتولوژی:

قلنج شکستن تنها در شرايط عادي، يك رفتار مفيد است

قلنج شکستن حرکتی است که هر فرد ممکن است آن را انجام دهد، بدون آن که در انجام موردی آن عوارض مهمی داشته باشد ولی این عمل مي‌تواند تبدیل به یک رفتار تکراری و تیک عصبی در فرد شود، بي آن كه خود فرد متوجه آن شود.

«محمد باقر اولیا» فوق تخصص روماتولوژی و استاد تمام دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا – منطقه يزد، اظهار کرد: قلنج شکستن برخلاف تصور در شرایط عادی می‌تواند یک رفتار حتی مفید باشد چرا که در خستگی‌های شدید مانند رانندگی‌های طولانی، همزمان به کشیدگی اعضاي بدن به آزاد شدن مفاصل جا افتادگی و تحرک آن‌ها کمک می‌کند.

وی تکرار این عمل خارج از کنترل و اراده فرد را یک عادت غیر مفید دانست و گفت: وقتی این عمل به صورت تیک عصبی بروز پیدا کند نه تنها مفید نیست بلکه به یک بیماری  تبديل می‌شود.

این فوق تخصص شکستن انگشتان را مشابه قلنج عنوان کرد و افزود: این حرکت  غیر ارادی برخلاف قلنج، هیچ نکته مثبتی ندارد و به بار منفی اجتماعی و حتی آسیب بالقوه مفاصل برای فرد منجر می‌شود.

اولياء ادامه داد: هر چند بروز آسیب‌های جدی به دنبال این حرکت، ثابت نشده است اما باید دانست که هر فشار غیر عادی به مفاصل به مرور، بالقوه آسیب‌رسان خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: