• شنبه ۱۱ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-49105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

«چاپارخانه میبد» يك جاذبه‌‌ي فرهنگي بي‌نظير در قلب شهر ميبد

چاپارخانه میبد به دلیل کاربرد خاص آن در گذشته و معماری زیبای آن یکی از آثار تاریخی زیبا در شهر میبد استان يزد است كه برای گردشگران جذابیت خاصی دارد .

به گزارش ایسنا- منطقه یزد، وجود چاپارخانه‌ها به عنوان مرکز تحویل و نگهداری امانت‌های دولتی و نامه‌های محرمانه، نگهداری و تیمار تعدادی اسب و پیک تازه نفس جهت ارسال نامه‌ها بسیار مهم بوده است و به همین علت آن را به صورت قلعه و دژ مانند ساخته‌اند تا کار حفاظت اسناد و نامه‌ها به راحتی انجام گیرد .

قرار گرفتن این بنا در کنار شاه‌راه قدیمي از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است به نحوي كه چاپارخانه میبد یکی از مراکز عمده پستی و چاپاری به شمار می‌آمده که در مسیر راه ری - کرمان قرار داشته و از دوران باستان تا پهلوی اول مورد استفاده بوده است .

این اثر تاریخی با ارزش یکی از بناهای دیدنی استان است که در دوران قاجار و به دستور امیرکبیر ساخته شده است .

چاپارخانه میبد پس از مرمت و بازسازی، امروزه به عنوان موزه پست مورد استفاده است و ماکت‌های بسیار زیبایی از پستچیان قدیمی و اسبانی که نگهداری می‌کرده‌اند به همراه تمبرهای قدیمی، وسایل پست قدیم و اسناد و تصاویر تاریخی مربوط به پست در آن نگهداری می‌شود .

این بنای دژگونه دارای برج‌ها، دیوارهای بلند، روزنه‌های دیده‌بانی و تیرکش‌هاست که شامل یک محوطه روباز و دو محوطه سرپوشیده و اتاق‌های مخصوص ريیس چاپارخانه و اقامت نگهبانان و پیک‌ها و همچنین محل نگهداری اسب‌هاست.

این چاپارخانه دارای یک حیاط مرکزی بوده که آخورها دور تا دور این حیاط قرار گرفته بوده و در سه طرف پشت آخورها، اصطبل‌ها قرار گرفته بوده که در شب و در فصل زمستان چهارپایان را در آنجا نگهداری می‌کردند و بین حیاط و ورودی ساختمان اتاق‌هایی برای اقامت مسافران و چاپارها وجود داشته است .

مصالح اصلی به کار رفته در این بنا، خشت و گل است ولی در قسمت‌های سردر ورودی و پشت بام آن از آجر استفاده شده است .

گفتني است،‌ این اثر تاریخی در مرداد 1397 به عنوان یک اثر تاریخی با ارزش به ثبت ملی رسیده است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: