• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-55101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

دبير ستاد راهبري اقتصاد مقاومتي يزد:

اقتصاد مقاومتي منحصر به شرايط تحريم نيست/همه مردم در واحدهاي اقتصادي شريك هستند

دبير ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان يزد با بيان اين كه هدف‌گذاري اقدامات ستاد افزايش سطح رفاه مردم استان است، گفت: اقتصاد مقاومتي الگويي متناسب با شرايط كشور است كه منحصر به شرايط تحريم نيز نيست .

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «حميدرضا نصيري زاده» در نشست گردهمايي صنعتكاران، معدنكاران، فعالان اقتصادي و بسيج مهندسين استان يزد با محوريت اقتصاد مقاومتي به همت سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد در محل سالن شهيد عباسپور برگزار شد، با بيان اين كه مقوله اقتصاد مقاومتي اولين بار در سال 1389 از سوي رهبر فرزانه انقلاب مطرح شد، تصريح كرد: اقتصاد مقاومتي الگويي است متناسب با شرايط كشور و منحصر به شرايط تحريم نيست .

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان با تاكيد بر اين وضوع كه اقتصاد مقاومتي، اقتصاد رياضتي نيست بلكه درون زا و برون نگر است، در اين باره افزود: درون زا بودن اقتصاد مقاومتي به حمايت از توليد داخلي و افزايش نرخ اشتغال اشاره دارد، همچنان كه برون‌نگر بودن اين مقوله به معناي توجه به يافتن بازارهاي منطقه‌اي و بين‌المللي، افزايش وزني و ارزش صادرات و همچنين ارزآوري است .

وي با بيان اين كه هدف دولت‌ها از اجراي طرح‌هاي اقتصادي و اجتماعي، افزايش سطح رفاه در جامعه است، گفت: اين ستاد هدف‌گذاري اقدامات خود را افزايش سطح رفاه مردم استان قرار داده است .

دبير ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان با اشاره به رويكرد جديد ستاد از زمان آغاز بكار استاندار جديد يزد، گفت: ستاد از مركز استان به شهرستان‌ها و واحدهاي توليدي منتقل شده تا بصورت مستقيم و بدون واسطه مشكلات واحدهاي استان را بررسي كند.

نصيري زاده گفت: متاسفانه برخي مشكلات از سوي دستگاه‌هاي اجرايي حادث شده كه مي‌بايست با وقت گذاري نسبت به مرتفع كردن آن اقدام كرد.

اين مسئول با تاكيد بر اين نكته كه بايد در خصوص تلاش براي رفع مشكلات واحدهاي توليدي خدماتي در استان فرهنگ‌سازي لازم صورت گيرد، گفت: همه مردم در واحدهاي اقتصادي شريك هستند چرا كه منافع آن به همه اقشار باز مي‌گردد.

بررسي پيشنهاد اعتبارسنجي كارآفرينان استان

«علي زيني‌وند» معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري يزد نيز در اين مراسم با بيان اين كه ماموريت استاندار به تهران موجب شد تا ايشان نتواند در اين مراسم حضور يابد، گفت: استاندار يزد توجه ويژه‌اي به مقوله اقتصاد مقاومتي دارد و در جلسات ستاد مسائل واحدها را از نزديك دنبال و پيگيري مي‌كند.

وي در عين حال با ذكر اين نكته كه برخي امور روزمره خود را با اقتصاد مقاومتي اشتباه گرفته اند، گفت: لازم است با درنظر گرفتن تحولات ملي و جهاني در جهت تحقق سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي گام برداشت .

زيني‌وند گفت: بيش از يك دهه است كه رهبر انقلاب رويكرد و جهت گيري كشور را اقتصاد اعلام نموده اند و مي بايست با اهتمام جدي اين موضوع را پي گرفت .

معاون استاندار با بيان اينكه اقتصاد مقاومتي يك اقتصاد برون نگر است، گفت: درحاليكه 80 درصد اقتصاد جهان زير چتر سازمان تجارت جهاني قرار دارد نمي توان دور كشور را ديوار كشيد .

وي گفت: كشورهاي آسياي جنوب شرق روي تكنوماركت ها تمركز كرده اند و بنده نيز در مدت 45 روزي كه در استان مشغول به فعاليت هستم، روي اين موضوع تمركز كرده ام و 4 بار از پارك علم و فناوري بازديد كرده ام .

معاون استاندار با بيان اينكه امروزه رعايت استانداردها به يك اصل مهم تبديل شده است، گفت: در بحث برون نگر بودن اقتصاد بايد روي اين موضوع تمركز كرد تا بازارهاي خارجي از دستمان خارج نشود .

زيني وند با ذكر اين نكته كه هنوز بسياري از ظرفيت هاي كشور معطل و بدون استفاده است، گفت: تبديل روستاها به مراكز توليد از جمله مصاديق اقتصاد مقاومتي است .

وي در بخش ديگري از سخنان خود وعده داد تا پيشنهاد اعتبار سنجي كارآفرينان را بررسي نمايد .

همه‌ي اقتصاد مقاومتي توليد و اشتغال است

«محمدحسين فنايي» از كارآفرينان استان يزد نيز در اين همايش با بيان اينكه همه اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال است، تصريح كرد: با مراجعه به بندهاي 24 گانه اقتصاد مقاومتي مي توان دريافت روح حاكم بر اقتصاد مقاومتي تقويت پايه هاي اقتصاد كشور است .

وي گفت: يكي از اركان مهم تحقق اقتصاد مقاومتي، شفافيت در امور و ترجيح ضابطه بر رابطه است و تحقق آن نيازمند اشاعه شعار "انتقاد در حضور، احترام در غياب" است .

فنايي با ذكر اين نكته كه براي تحقق اقتصاد مقاومتي لازم است تا دولت روي تدوين و تنظيم سياست ها وقت بگذارد و توليد را به بخش خصوصي واگذار نمايد .

وي در بخش ديگري از سخنان خود پيشنهاد نمود تا هريك از مديران در ستاد اقتصاد مقاومتي گزارش هاي خود را بر اساس بندهاي 24 گانه اقتصاد مقاومتي ارائه كنند .

وي همچنين پيشنهاد نمود تا استان بر اساس پرداختي هاي كارآفرينان به اداره كل تامين اجتماعي، بانك ها و اداره كل امور مالياتي، آنان را اعتبار سنجي كند و درجه اعتبار به آنان اعطا نمايد .

ذخيره دانايي و نقديندگي براي كشور يك فرصت است

«محمدرضا رضايي‌نژاد» از ديگر كارآفرينان استان نيز در اين نشست با بيان اينكه كشور در حال گذر از اقتصاد تورمي به اقتصاد بهره وري است، گفت: اين رويداد براي كارآفرينان يك فرصت است .

وي گفت: كشور فرصت هاي زيادي از جمله ذخيره دانايي و نقدينگي دارد كه درصورت بهره برداري از آن مي تواند موجب تحول در كشور شود .

رضايي نژاد با بيان اينكه اگر مردم از پروژه اي اطمينان خاطر داشته باشند، در آن مشاركت مي كنند، گفت: پيش بيني مي شود معادل نقدينگي در جامعه در منازل مردم پول نقد و جواهرات وجود داشته باشد، از اين رو اگر بتوان اعتماد مردم را جلب كرد مي توان با تجميع ثروت هاي خرد، كارهاي بزرگ در كشور انجام داد و شركت هاي تعاوني قادر به اين مهم هستند .

پخش كليپ عملكرد ستاد اقتصاد مقاومتي در سال 1395 و ارائه گزارش اقدامات از سوي رئيس سازمان بسيج مهندسين صنعتي استان از ديگر بخش‌هاي اين گردهمايي سه ساعته بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: