• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-9103-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

برگزاري چهارمین همایش ملی فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار در يزد

چهارمین همایش ملی فرسایش بادی و طوفان‌های گرد و غبار 16 و 17 اسفندماه امسال به ميزباني دانشگاه يزد برگزار مي‌شود.

«محمد علی صارمی نائینی» دبير اين همايش در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، این دوره از همایش را به لحاظ رويكردي متفاوت از دوره‌هاي گذشته همايش ذكر كرد و گفت: موضوع مدیریت آب و تاثیر آن بر فرسایش بادی، امسال برای اولین بار به ديگر محورهاي همايش افزوده شده است .

وي از ديگر موضوعات چهارمين همايش فرسايش بادي را «اندازه گیری، پایش مستقیم و غیرمستقیم فرسایش بادی، طوفان‌های گرد و غبار و ریزگردها با استفاده از فنآوری‌های نوین» و نيز «مدل‌سازی و ارزیابی مدل‌های مورد استفاده در فرسایش بادی و طوفان‌های گرد و غبار» ذكر كرد.

صارمي نائيني شناخت و به‌کارگیری دانش‌های بومی و روش‌های نوین در کنترل فرسایش بادی را هم از موضوعات مورد توجه در اين همايش برشمرد و ادامه داد: «فیزیک و دینامیک باد و ذرات بادرفت»، «بررسی تأثیر فرسایش بادی و ریزگردها بر محیط زیست، منابع طبیعی، کشاورزی، صنعت، بهداشت و سلامت، «اثرات خشکسالی و تغییر اقلیم روی فرسایش بادی و طوفان‌های گرد و غبار» نیز از دیگر موضاعات این جشنواره محسوب می‌شود .

وي همچنين از معرفی روش‌های نوین منشاء‌یابی طوفان‌های گرد و غبار و تعیین مناطق حساس به فرسایش بادی به منظور انتخاب روش بهینه مدیریت بحران، بررسی اثرات مدیریت آب در مناطق خشک و نیمه خشک بر روی فرسایش بادی و پدیده ریزگردها، بررسی اثرات توسعه صنعت و معدن بر روی فرسایش بادی و میزان گرد و غبار در اين دوره از همايش خبر داد.

به گفته وي، در اين دوره از همايش كه با هدف كلي گردهمآیی و تبادل اطلاعات پيرامون محورهاي يادشده برگزار مي‌شود، بیش از 110 مقاله از سراسر كشور به دبيرخانه دائمي همايش در دانشگاه يزد ارسال شده كه غالبلاً نيز مروبط به مباحث ریزگرد‌ها و فرسایش بادی و بيشتر از استان‌هاي درگير با اين پديده‌ها مانند مانند سیستان و بلوچستان، ایلام، شهرکرد و دیگر نقاط کشور است .

دبیر چهارمین همایش ملی فرسایش بادی در پایان نيز خاطرنشان کرد: این همايش كه سومين دوره آن در سال 1392 برگزار شده است، به همت انجمن علمی مدیریت و کنترل مناطق بیابانی ایران و پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی دانشگاه یزد برگزار مي‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: