• سه شنبه ۱۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-14105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

ساعت تاريخي ماركار يزد، بنايي در مركز جغرافيايي ايران

ساعت ماركار واقع در ميداني به همين نام در يزد كه در ليست آثار ملي كشور نيز ثبت شده، از لحاظ مختصات جغرافيايي در وسط ايران واقع گرديده است.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، ساعت فردوسی  واقع در میدان مارکار یزد از سوي فردی به نام «پشوتن‌ جی دوسابایی مارکار» ساخته و به همين دليل ميدان نيز به همين نام نامگذاري شده است.

سازنده این ساعت علاوه بر میدان مارکار، دبیرستان مارکار و پرورشگاه مارکار را نیز با هزینه خود در جوار اين ميدان ساخته است.

این ساعت عمومی و بزرگ دقیقاً از لحاظ مختصات جغرافیایی در وسط ایران قرار گرفته و به عنوان یک اثر تاریخی و بخشی از مجموعه مارکار در فهرست آثار ملی به ثبت رسيده است.

به گفته محققین، این ساعت با اشعاری از شاعر بومی به نام مرحوم ناصر در هر كدام از اضلاع بنا مزین شده كه با حرکت مطابق عقربه ساعت و خلاف حرکت خودروها، تاریخ ساخت و هنر این شاعر بر بازدید‌کنندگان آن روشن می‌شود . البته در چرخش اول بیت‌ها و در چرخش دوم مصرع‌ها ملاک هستند.

ابیات درج شده روي اضلاح اين بنا كه در قسمت بالايي بنا نقش بسته شامل اين ابيات است؛

ز فردوسی اکنون سخن یاد گیر / سخن‌های پاکیزه و دلپذیر

بزرگی سراسر به گفتار نیست /  دو صد گفته چون نیم کردار نیست

به داد و دهش دل توانگر کنید / ز آزادگی بر سر افسر کنید

جز از نیکنامی و فرهنگ و داد /  ز رفتار گیتی نگیرید یاد

چهار مصرع درج شده كه در قسمت پايين برج ساعت نقش بسته نيز به ترتيب در   مصرع اول: چون به سعی و اهتمام مارکار / مصرع دوم: گشت در این برج ساعت برقرار / مصرع سوم: روح فردوسی پی تاریخ گفت و در مصرع چهارم: شادم از کردار نیک مارکار است.

گفتنی است؛ مصرع آخر با بهره‌گیری از حروف ابجد و کاربرد عدد مرکب، تاریخ ساخت بنای ساعت یعنی سال1320 هجری شمسی را یادآور می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: