• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-59100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

در گفت‌وگو اختصاصي با ايسنا مطرح شد؛

افزايش کلينیک‌های حقوق شهروندی در يزد/لزوم فرهنگ‌سازي بيشتر در مورد حقوق شهروندی

مدير كل دفتر امور اجتماعي و فرهنگي استانداري يزد از راه‌اندازي كلينيك‌هاي حقوق شهروندي در يزد خبر داد و افزود: تا اواسط سال آينده تعداد اين كلينيك‌های فعال در یزد به پنج مورد خواهد رسيد .

«مجید جوادیان‌زاده» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه یزد، «حقوق شهروندی» را مجموعه حقوقی از جمله حق تحصیل، حق آزادی‌ بیان، حق زندگی و تغذیه سالم، حق استفاده از رسانه‌های آزاد، گردش آزاد اطلاعات و سکونت آزادانه تعريف مي‌كند كه بايد به هر فرد از جامعه تعلق ‌گیرد .

وي از حقوق شهروندي به عنوان یکی از معیارهای توسعه در جوامع مختلف نيز ياد مي‌كند و مي‌گويد: البته برای آگاهی از این معیارها نيز جامعه بايد آنها را بپذیرد .

وی در همين رابطه تاكيد مي‌كند: اگر جامعه را متشکل از گروه‌هایی مانند معلولان، بیماران خاص و عامه مردم بدانيم، متاسفانه هنوز بسياري از مردم شناخت کاملی از حقوق گروه معلول و بیماران خاص جامعه‌ي خود ندارند كه لزوم فرهنگ‌سازي بيشتر در اين زمينه را دوچندان و با اهميت مي‌كند .

مدیر كل دفتر امور اجتماعی استانداری مي‌گويد: البته استاندارد نبودن زیرساخت‌های شهری نیز از عوامل نقض حقوق شهروندی محسوب می‌شود كه از آن جمله مي‌توان به غیراستاندارد بودن معابر، ناوگان حمل و نقل عمومي و حتي آلودگی‌هاي نوری اشاره كرد .

وي معتقد است كه توسعه ناموزون و غیرطبیعی استان و متکی بودن اقتصاد آن بر صنایع آلاینده و پرآبخواه نيز جزو مشکلات زیرساختی مرتبط با نقض حقوق شهروندي در استان بشمار مي‌آيد .

جوادیان‌زاده در ادامه از تدوین و طراحی 38 عنوان کتابچه آموزشي براي فرهنگ‌سازي و آشنايي بيشتر جامعه با حقوق شهروندي خبر مي‌دهد و در اين مورد مي‌گويد: سعي شد تا اين كتابچه‌ها با طراحی‌های منحصر به فرد و ادبیاتی قابل فهم در راستای آگاه کردن مردم از حقوق شهروندی تدوین و چاپ شود .

وي به برگزاري پنجمین همايش ملي حقوق شهروندی و مسائل اجتماعی با همکاری وزارت دادگستری و شورای شهر در استان نيز اشاره و اضافه مي‌كند: البته پس از توافق با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، سرفصل حقوق شهروندی به عنوان سرفصل مصوب آموزش کارکنان دولت نيز تعريف شد تا در اين حوزه نيز شاهد فرهنگ‌سازي مناسبي باشيم .

وی با اشاره به لازمه همسو کردن جامعه با مفاهيم حقوق شهروندی، عنوان مي‌كند: البته در راستاي گفتمان‌سازی در این زمینه تاكنون جلسات و نشست‌ها، میزگردها و کارگروه‌های رسمی با حضور مدیران، رسانه‌ها، احزاب سیاسی و تشکل‌های اجتماعی برگزار شده است تا موضوع حقوق شهروندی به يكي از دغدغه‌های مردم و مسئولان تبديل شود .

جوادیان‌زاده نقش تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در اين رابطه را يادآور مي‌شود و تصریح مي‌كند: با توجه به اهميت جلب و توسعه مشاركت‌هاي مردمي در بخش‌هاي مختلف، خوشبختانه در اين حوزه شاهد فعالیت‌های اجتماعی داوطلبانه افراد در محلات و نيز مناطق حاشیه شهر در راستای شناسايي و رفع نواقص و كاستي‌هاي حقوق شهروندی هستيم كه از مهمترین اقدامات استان در این حوزه بوده است .

وی با اشاره به اين كه بعضاً آسيب‌هاي اجتماعي در مناطق حاشيه‌اي شهر يزد مانند مناطق محروم حسن‌آباد، اسكان و كشتارگاه به مراتب بيشتر از ساير نقاط شهر و استان مشاهده مي‌شود، عنوان مي‌كند: به همين دليل  نيز توجه بيشتر به اين مناطق در رابطه با مسائل حقوق شهروندي داريم .

مدیر كل دفتر امور اجتماعی استان در ادامه راه‌اندازی کلنیک‌های حقوق شهروندی در استان را از دیگر اقدامات صورت گرفته در زمینه حقوق شهروندی ذكر و اعلام مي‌كند: ايجاد اين كلينيك‌ها در استان‌هاي يزد و قزوين در راستاي ايجاد شرايطي براي ارائه بهتر و سهل‌تر خدمات مشاوره‌اي وكلا و حقوقدانان به مردم اتفاق افتاده است .

وي مي‌گويد: امسال در استان يزد دو كلينيك در محل كانون وكلا و خانه تاريخي اولياء شهر يزد راه‌اندازي شده و سه كلينيك ديگر نيز تا اواسط سال آينده آغاز بكار خواهند كرد .

جواديان‌زاده در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به پیشگام بودن استان يزد در اجرای قانون‌های مجازات‌های اسلامی جایگزین حبس، اظهار مي‌كند: این طرح با هدف اهتمام بيشتر به حقوق شهروندي و در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی مورد توجه قرار دارد و در حال حاضر نيز ظرفیت پذیرش بیش از 200 نفر از محکومین به حبس در دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان‌ها شناسایی شده که پس از هماهنگی طی مراحل قضایی اقدام خواهد شد .

وي به برخي آسیب‌های اجتماعی ناشی از ورود خانواده زندانیان غیربومی به استان نيز اشاره و در اين باره تصريح مي‌كند: با توجه به اين كه بخش قابل توجهی از زندانیان استان، غیربومی هستند، هر از چند گاهي شاهد مراجعه خانواده‌هاي آنان در استان هستيم كه متاسفانه در موارد زيادي آسيب‌هاي اجتماعي را به استان متحمل كرده‌اند لذا برای کاهش این قبیل آسیب‌ها نیز حقوق شهروندی در نظر گرفته شده است .

جواديان‌زاده در ادامه نيز فراهم كردن شرايط شادی و نشاط مردم را در زمره‌ي حقوق شهروندی برمي‌شمارد و عنوان مي‌كند: در همين راستا نيز سفرهای ارزان قیمت درون شهری و سفر به مناطق کمتر دیده شده استان را در اولویت برنامه‌ی تشكل‌هاي مردم نهاد فعال در حوزه گردشگري قرار داده‌ايم تا عموم مردم عادي نيز از اين حق بهره‌مند شوند .

وی نظارت بر مراکز اقامتی، خدماتی، بهداشتی و رفاهی مانند اقامتگاه‌هاي فرهنگيان، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، کمپ‌ها و پمپ‌بنزین‌ها را از ديگر اقدامات صورت گرفته در اين حوزه بيان مي‌كند و مي‌گويد: در نوروز امسال 315 مرکز در راستاي افزایش رضایتمندی مسافران و گردشگران از حقوق شهروندي مورد بازدید قرار گرفتند و مکاتبه‌های لازم با دستگاه‌های مرتبط جهت رفع نواقص انجام گرفت .

اين مقام مسئول استفاده از ظرفیت‌ تشکل‌های مردم نهاد و نيز استفاده از افراد کارآمد و آموزش دیده در کمپ‌هاي خدمات نوروزی به منظور جلب رضایت مسافران را در راستاي رعايت حقوق شهروندان حائز اهميت مي‌خواند و بر اين موضوع تاكيد مي‌كند .

وي خاطرنشان مي‌كند: خوشبختانه آموزش شهروندان و کارگروه‌های مردم نهاد برای جلب مشارکت اجتماعی که یکی از محورهای حقوق شهروندی است، نتايج فرهنگي مطلوبي به وي‍ژه در حوزه گردشگری به همراه داشته است .

جوادیان‌زاده با اشاره اهمیت عملکرد ستاد صیانت در حفظ حقوق شهروندی، بيان مي‌كند: ارزیابی سامانه تمام دستگاه‌ها در زمینه حقوق شهروندی در دستور كار ستاد صیانت استان و شهرستان ها قرار دارد و اين كه ریاست و مسئولیت ستاد صيانت هر استان برعهده شخص استاندار به عنوان عالي‌ترين مقام اجرايي دولت در استان‌ها گذاشته شده است، بيانگر اهميت موضوع از نگاه دولت تدبير و اميد است .

وی اجرای برنامه‌های 9 گانه ستاد صیانت از حقوق شهروندی حقوق شهروندی را مبنای کار ستاد صیانت مي‌داند و ادامه مي‌دهد: ستاد صیانت سعي در برانگيختن حساسیت دستگاه‌ها نسبت به حقوق شهروندی دارد و بر همین اساس از دستگاه های برتر استان و شهرستان در زمینه حقوق شهروندی در جلسات این ستاد با حضور استاندار با اهدای لوح تقدیر تجلیل به عمل می آید .

وي در اين باره تصريح مي‌كند: سال گذشته 70 بخش دولتي و غيردولتي با نظارت دفتر امور اجتماعی در استان از سوي 15 بازرس مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفتند كه با همکاری جهاددانشگاهی استان و نظارت دفتر امور اجتماعی انجام گرفت .

جواديان زاده در پايان نيز با بيان اين كه مراکز و نهادهای غیردولتی نيز از لحاظ رعايت حقوق شهروندي همانند دستگاه‌هاي دولتي مورد نظارت و ارزيابي قرار مي‌گيرند، متذكر مي‌شود: عملکرد دستگاه‌های غیر دولتی و حتي وابسته به ادارات دولتی مانند دفاتر پیشخوان، باشگاه‌های ورزشی و دیگر بخش‌ها نیز به صورت موردی ارزيابي می‌شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: