• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-64101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

خطر زلزله بیخ گوش بافت‎‎های تاریخی؛

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد:
سازمان فاقد اهرم اجرایی برای مقابله با تخلف‎‎سازی‏‏‎‎هاست

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با اشاره به تاب‎‎آوری ساختمان‎‎های اسکلت فلزی و بتنی در برابر زلزله ‎‎ هایی با شدت تا 6 ریشتر، در مورد مقاوم بافت ‎‎ های تاریخی و ساختمان‎‎های دارای دیوارهای آجری فاقد توان بار بری و شناژبندی هشدار داد.

به گزارش ایسنا - منطقه یزد، «علیرضا فرشید» امروز در جمع خبرنگاران با بیان این که وظیفه اصلی نظام مهندسی ساختمان نظارت بر رعایت مقررات ملی ساخت و ساز است، اظهار کرد: در حال حاضر حدود 6400 مهندس در رشته‎‎های هفت گانه با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد همکاری دارند که بیش از 2800 نفر از آنها دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی هستند.

وی با بیان این که بیشترین اعضای سازمان در حوزه عمران فعالیت دارند، تصریح کرد: 2700 نفر از مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در حوزه عمران، 1500 نفر در حوزه برق، یکهزار نفر در حوزه معماری،  750 نفر در حوزه مکانیک، 290 نفر در حوزه نقشه برداری، 69 نفر در حوزه شهرسازی و 15 نفر نیز در حوزه ترافیک مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان این که با توجه به خروجی زیاد فارغ التحصیلان دانشگاهی که هر یک نیز نیازمند اشتغال مناسب هستند، پیش‎‎بینی کرد که این موضوع در آینده به یکی از چالش‎‎‎‎های نظام مهندسی ساختمان به عنوان بزرگترین مجموعه فنی و تخصصی کشور و نیز استان تبدیل شود.

فرشید در بخش دیگری از سخنانش با برشمردن برخی از مهمترین دغدغه‎‎های حوزه ساخت و ساز در استان یزد، موضوعاتی مانند شهرسازی، سیما و منظر شهری، تخلف‎‎سازی ‎‎ ها، موضوع انرژی در ساختمان‎‎ها، بحث خدمات جانبی نظارت گاز و ارت(سیم سوم) و نیز تفکیک آپارتمان‎‎ها را از مسائل مبتلا به استان در این حوزه ذکر کرد.

وی با بیان این که آمارها در مورد تخلف‎‎سازی‎‎ها در استان بسیار متغیر و مختلف است، اظهار کرد: این که در سال گذشته تنها برای 240 هزار مترمربع ساخت و ساز در یزد پروانه ساختمانی اخذ شده برای استان یک فاجعه محسوب می‎‎شود و این در حالی است که این وضعیت امسال نیز مناسب نیست.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد در مورد ادعای خبرنگاری مبنی بر گریزان بودن شهروندان از نظام مهندسی، عنوان کرد: قطعاً در این رابطه منافع مالی دخیل است و هرگاه تخلف‎‎سازی ارزان‎‎تر از ساخت و ساز اصولی باشد، مردم به سمت تخلف‎‎سازی سوق پیدا می‎‎کنند.

وی افزود: البته از آنجایی که سازمان نظام مهندسی ساختمان هیچ اهرم اجرایی برای مقابله با تخلف‎‎سازی ندارد، تعامل و همکاری سایر دستگاه‏‏ها و ارگان‏‏ها با این سازمان نیز بسیار نقش تعیین‎‎کننده‎‎ای خواهد داشت به نحوی که در دوره‎‎های گذشته برخی دستگاه‎‎ها به گزارش‎‎های نظام مهندسی ساختمان اهتمام لازم را نداشتند و همین موجب ادامه تخلف‎‎سازی‎‎ها می‏‏شد.

فرشید گفت: خوشبختانه شورای شهر و شهرداری در دوره جدید تعامل بسیار خوبی با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان داشته و در این رابطه نیز اقدامات موثری را صورت داده است.

وی پیرامون تخلفات برخی مهندسان سازمان نیز اظهار کرد: همانطور که با ساخت و ساز‌‌های غیراصولی و تخلف‎‎سازی برخورد قانونی می‎‎کنیم بر عملکرد مهندسان ناظر ساختمان نیز نظارت شدیدی داریم و مردم می‏‏توانند هر گونه تخلف و مشکلی که در این رابطه مشاهده می‎‎کنند از جمله دریافت وجه غیرقانونی را به سازمان گزارش کنند تا به صورت ویژه در این موارد به صورت قانونی رسیدگی و برخورد انجام شود.

این مسئول با اشاره به خشتی بودن بخشی از شهر تاریخی یزد و نبود آیین نامه ساخت و ساز ایمنی در این حوزه نیز بیان کرد: با توجه به نبود مقررات ایمنی در مورد سازه‏‏های خشتی و نظر به ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد، موضوع را با کارشناسان میراث فرهنگی بررسی و با جدیت پیگیر تدوین آیین‎‎نامه‎‎های لازم در این خصوص از طریق شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور هستیم.

وی در مورد میزان آسیب پذیری ساختمان‎‎های شهر یزد در برابر زلزله احتمالی که از سوی خبرنگار ایسنا مطرح شد نیز گفت: آنچه مشخص است ساختمان‎‎هایی که اخیراً ساخته شده با توجه به برخورداری از اسکلت فلزی و بتنی عمدتاً در برابر زلزله ‎‎ هایی با شدت تا 6 ریشتر نیز مقاوم خواهند بود ولی در مورد بافت تاریخی یزد و آنهایی که با دیوارهای آجری فاقد توان باربری و شناژ بندی  و عمدتاً از سوی اقشار فاقد تمکن مالی ساخته ‎‎شده‎‎اند، باید دقت نظر بیشتری داشته باشیم.

وی تاکید کرد: ضمن امیدواریم هیچگاه زلزله‎‎ای در هیچ کجای کشورمان روی ندهد ولی مردم تمام نقاط کشورمان از جمله یزد باید با توجه به زلزله‎‎های اخیر کشور، همواره برای مقابله با خسارت‎‎های احتمالی این پدیده طبیعی آمادگی داشته باشند.

فرشید یاداور شد: البته در زلزله‎‎های اخیر هر چند شاهد تلفات جانی کمتری در مقایسه با زلزله‎ ‎‎ های سال‎‎های قبل هستیم ولی در مواردی شاهد فروپاشی دیوارهای پیرامونی بناها بوده‎‎ایم که در این رابطه موضوع دیوارهای جانبی و مهاربندها مورد اهتمام مهندسان قرار گرفته و آموزش‎‎های لازم نیز در این باره به مهندسان داده شده است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان در پایان نیز تاکید کرد: این که برخی از شهروندان به خیال خود با حداقل هزینه‎‎ها سعی می‎‎کنند در مناطق حاشیه شهر که فاقد زیرساخت‎‎های خدماتی نیز هستند، سرپناهی ناایمن بسازند باید توجه داشته باشند که با این اقدام جان خود و خانواده‎‎شان را در معرض خطر قرار می‏‏دهند.

   انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: