• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-165100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان خبر داد؛

اختصاص 210 میلیارد تومان از سوی وزارت ورزش و جوانان برای تشکل‎‎ها

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان این که سازمان‎‎‎‎ های مردم نهاد بایستی بر مبنای ظرفیت کارآفرینی هر استان تشکیل شود، از اختصاص 210 میلیارد تومان از سوی این وزارت برای تشکل‎‎ها در قالب تسهیلات صندوق کارآفرینی امید خبر داد.

به گزارش ایسنا - منطقه یزد، «محمد مهدی تندگویان» در پنجاه و سومین نشست ستاد ساماندهی امور جوانان که در حاشیه ششمین گردهمایی مسئولان امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و معاونان جوانان ادارات کل استان‏‏های سراسر کشور در یزد برگزار شد، از نگرش بودجه محوری در کشور با توجه به مشکلات بودجه ‎‎ ای دولت به عنوان یک مشکل یاد کرد و گفت: این نگرش به دولت برای تخصیص اعتبارات دردی از مشکلات کشور را درمان نخواهد کرد و باید با تغییر این نگرش که بخشی از آن مربوط به حوزه جوانان است، در جهت توسعه کشور تلاش کرد.

وی با تاکید بر این که در حوزه جوانان با یک چهارم جمعیت کشور روبرو هستیم، ساماندهی این بخش را از ضروریات خواند و گفت: اگر به این حوزه توجه لازم را نداشته باشیم قطعاً با مشکلات متعددی مواجه خواهیم شد لذا در وهله اول درخواست ما از استانها اهتمام لازم به برگزاری با برنامه نشست ‎‎ های ستاد ساماندهی امور جوانان است.

تندگویان با اشاره به سبقه تشکل ‎‎ های مردم نهاد در دین میبن اسلام که در بخش‌‌هایی مانند حوزه ‎‎ های علمیه مورد اهتمام بوده است، اظهار کرد: تشکل‏‏های مردم نهاد در واقع نهادهایی هستند که وابستگی به بودجه حاکمیتی ندارند ولی در عین حال به حاکمیت در اداره جامعه کمک می‏‏کنند.

وی با بیان این که در کشورهای توسعه یافته به ازای هر 100 نفر یک سازمان مردم نهاد فعالیت دارد، تنها راه‏‏حل نجات کشور را کاهش تصدی ‎‎ گری دولت در حوزه‏‏های مختلف از طریق توسعه فعالیت ‎‎ های تشکل ‎‎ های مردم نهاد دانست.

این مقام مسئول در عین حال تشکل ‎‎ های مردم نهاد را محلی برای اهمیت دادن و عرضه توانمندی ‎‎ های جوانان برای ورود به جامعه دانست.

تندگویان خاطرنشان کرد: متاسفانه مشکلی که در این باره وجود ندارد نبود درک درستی از مدل اعتبارات است که تاکید ما در این باره شناسایی ظرفیت‏‏های بومی و محلی و حرکت به سمت تشکل‏‏های کارآفرین محور است.

وی از ستادهای ساماندهی امور جوانان استانها خواست تا براساس نیازسنجی اقدام به ثبت تشکل ‎‎ ها کنند تا اعتبارات مناسبی را برای فعالیت ‎‎ های آنان بتوانند جذب کنند.

وی با بیان این که خوشبختانه اعتبارات مناسبی در این رابطه اختصاص یافته است، گفت: وزارت تعاون، کار  ورفاه اجتماعی 5 هزار میلیارد تومان اعتبار به بخش اشتغالزایی و کارآفرینی تشکل ‎‎ ها اختصاص داده است و قطعاً استان ‎‎ هایی موفق عمل خواهند کرد بتوانند با ارائه طرح ‎‎ های مناسب در این رابطه اعتبار جذب کنند.

تندگویان همچنین از اختصاص 210 میلیارد تومان از سوی وزارت ورزش و جوانان به این امر در قالب صندوق کارآفرینی امید خبر داد و گفت: به تشکل ‎‎ های مردم نهاد در ازای طرح ‎‎ هایشان تا سقف 100 میلیون تسهیلات با کارمزد 4 درصد پرداخت می ‎‎ شود.

وی موضوع با اهمیت در این رابطه را هدایت جوانان به این سمت خواند و گفت: تنها پرداخت تسهیلات دردی از مشکلات درمان نمی ‎‎ کند چرا که سابقاً توجه تنها به این موضوع باعث مشکلات و آسیب ‎‎ هایی در این حوزه شده است.

معاون امور ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که ایجاد یک تشکل به ازای هر پنج هزار نفر، چشم ‎‎ انداز درستی نیست، اظهار کرد: معتقدیم که باید به ازای ظرفیت کارآفرینی هر استان، جوانان را به سمت تشکل ‎‎ های مردم نهاد سوق دهیم.

وی در رابطه با موضوع انتصابات نیز تاکید کرد: ما نیازمند مشاوران جوان نیستیم بلکه به مدیران اجرایی جوان نیاز داریم چرا که در اوائل انقلاب و حتی در دوران جنگ هشت ساله نتیجه خوبی از اعتماد جوانان بدست آوردیم و اکنون نیز کشور نیازمن اعتماد مجدد به جوانان است.

تندگویان در پایان نیز با بیان این که معاونت جوانان به معاونت بین بخشی است، تصریح کرد: اصولاً موضوع ساماندهی امور جوانان یک موضوع بین بخشی است و باید دستگاه ‎‎ های مرتبط برای این امر هماهنگی و تعامل خوبی را در جهت رفع مشکلات این بخش بکار گیرند.

«مسعود شریعتی» مدیر کل ورزش و جوانان استان یزد نیز در ابتدای این نشست گفت: ما در استان برنامه‏‏های مختلفی در زمینه ورزش و جوانان پیگیری کرده ‎‎ ایم که برگزاری ورزش های همگانی، برگزاری کلاس‏‏های آموزشی و کلاس ‎‎ های مشاوره ‎‎ ای از جمله این برنامه ‎‎ ها بوده است.

 وی افزود: حدود یک هزار و 200 نفر خانواده در بستر طلاق شناسایی شدند و در این زمینه نیز برنامه‏‏ای اجرا و جلسات مختلف فرهنگی و مشاوره برای آنها برگزار شده است.

مدیر کل ورزش و جوانان استان یزد خاطرنشان کرد: در زمینه برگزاری کلاس ‎‎ ها کنکور با توجه به رتبه برتر استان یزد در کشور، برنامه‏‏های مختلفی را داشتیم که در مناطق مختلف از جمله حاشیه شهرها، این دوره‏ها برگزار شده است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: