• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-59101-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

نهادنيه كردن فرهنگ درست مصرف كردن آب با اجراي طرح داناب

طرح دانش‌آموزی نجات آب(داناب) يكي از طرح‌هاي پانزده‌گانه طرح كلي احياء و تعادل بخشي منابع آب زيرزميني در استان است كه با اجراي آن سعي مي‌شود تا فرهنگ درست مصرف کردن آب به خصوص در بخش کشاورزی در جامعه نهادینه شود.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «محمد مهدی جوادیان زاده» مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد در نشست آموزش رابطین مناطق ادارات آموزش و پرورش استان یزد در طرح داناب كه در اين شركت برگزار شد،

با تأکید بر اهمیت اجرای طرح داناب در استان، اظهار كرد: استان یزد  از لحاظ وضعیت منابع آبی در شرایط نامناسبی قرار دارد.

وي با بيان اين كه کاهش بارندگی‌ها  در کل کشور نگران‌کننده است و استان یزد هم از این موضوع استثناء  نيست، افزود: استان یزد کمترين میزان بارندگی را در کشور دارد و هر سال نسبت به سال قبل، این وضعیت بدتر می‌شود ولی میزان مصرف آب کاهش نمی یابد و با منابع آب کم و میزان مصرف بالا روبرو هستیم و اگر در مصرف  آب صرفه‌جويی نشود، زندگی انسان‌ها با مشکل روبرو می‌شود.

جواديان زاده ادامه داد: مدیریت مصرف را باید سرلوحه خود قرار دهيم و فرزندانمان را به گونه‌ای تربیت کنیم که مدیریت مصرف را بهتر از ما در زندگی رعایت كنند.

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد اظهار كرد: فرهنگ سازی را باید از فرزندانمان آغاز کنیم چرا که  برای فراگیری و نهادینه شدن فرهنگ، آماده‌تر هستند و می‌توانند خانواده‌های خود را هم تحت تأثیر قرار دهند.

وی در پایان سخنانش از تأسیس نمایشگاه مدیریت مصرف در موزه آب یزد خبر داد و گفت: باید طوری برنامه‌ریزی كنيم که هردانش‌آموز یزدی حداقل یک بار از این موزه دیدن كند.

«سیدمحمد طباطبايی» معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای یزد با تشریح وضعیت منابع آبی استان، گفت: سه هزار و 873 حلقه چاه، دو هزار و 630 رشته قنات و 387 دهنه چشمه در استان یزد وجود دارد که بیشترین میزان مصرف از منابع آبی در بخش کشاورزی است .

وي عنوان كرد: طبق طبقه‌بندی استان‌های کشور، براساس شاخص پایش منابع آب، استان یزد  تنها استانی است که در این طبقه‌بندی در وضعیت بحران شدید قرار گرفته است.

این مسئول  در مورد اجرای طرح احياء و تعادل بخشي منابع آب زيرزميني، گفت: هدف از  اجرای این طرح حفظ وضعیت موجود منابع آبی است یعنی اگر نمی‌توانیم سفره‌های آب زیرزمینی را به حالت اول برگردانیم حداقل وضعیت موجود را حفظ و از افزایش افت سطح آب زیرزمینی جلوگیری كنيم.

وي تأکید كرد: مدیریت مصرف مسئله مهمی است که هم مسئولان و هم مردم  باید آن را دنبال کنند .

وی در مورد اجرای طرح داناب نيز اظهار كرد: اجرای طرح دانش‌آموزی نجات آب کشاورزی(داناب) جزيی از طرح پانزده‌گانه طرح احياء و تعادل بخشي منابع آب زيرزميني است و از دانش‌آموزان  پایه‌های هفتم، هشتم و نهم آغاز شده است  تا فرهنگ درست مصرف کردن آب به خصوص در بخش کشاورزی در جامعه نهادینه شود .

«محمود زارع» معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان یزد هم خاطرنشان كرد: اميدواريم با اجرای طرح داناب به اهداف تعیین شده دست یافته و نقش مؤثری  در مدیریت مصرف آب داشته باشیم.

وي ادامه داد : هر انساني می‌تواند پنج نوع ارتباط شامل ارتباط با خود، خدا، جامعه، تاریخ و ارتباط با طبیعت را در خود تقویت كند و زندگی او بر اساس همین ارتباطات است.

معاون متوسطه آموزش و پرورش استان ادامه داد : در ارتباط انسان با طبیعت، خداوند انسان را خلق و او را اشرف مخلوقات قرارداد  و همه موهبات الهی را در اختیارش گذاشت و ما باید با چشم دل، این جهان را نظاره کنیم.

وی گفت: محدودیت‌های طبیعت را باید در نظر گرفته و موضوع آب را مورد توجه قرار دهیم و رفتار ما با طبیعت دوستانه باشد چرا که اگر یک لحظه از نعمت آب برخوردار نباشیم، حیاتمان قطع می‌شود.

زارع خطاب به رابطین مناطق ادارات آموزش و  پرورش استان یزد در طرح داناب بيان كرد: باید آب را از سه دیدگاه مورد بررسی قرار دهیم اینکه  آب مایه حیات، سرچشمه آبادانی و منبع انرژی است، پس باید آب را با فرهنگ‌سازی و درست مصرف كردن پاس داشت .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: