• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-34105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

احیاي بازی بومی «تُرنا بازی» در تنها سراي نقالي استان يزد

مسئول انجمن هنرهای نمایشی از احیاء بازی‌های بومی و سنتی ابرکوه از جمله «ترنا بازی» در اقامتگاه بومگردی خانه مستوفی ابرکوه به ‌عنوان تنها سرای نقالی استان یزد خبر داد .

به گزارش ایسنا - منطقه یزد، مسئولان یکی از اقامتگاه‌های بومگردی شهرستان ابرکوه تحت عنوان «خانه مستوفی» که اخیراً از سوی بنیاد فردوسی به‌ عنوان دومین سرای نقالی کشور معرفی شده، دست به ابتکاری نوین زده و در این اقامتگاه برنامه‌هایی همچون نقالی، شاهنامه‌خوانی، پرده‌خوانی وقایع و مصائب کربلا را اجرا و بازی‌های محلی و سنتی شهرستان را احیا کرده‌‌اند .

«اسماعیل اخلاقی» مسئول انجمن هنرهای نمایشی ابركوه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه يزد، در اين باره اظهار کرد: در شب‌نشینی‌های هفتگی و شبانه خانه مستوفی، داستان‌های تراژدیک و حکایت‌های حماسی اصیل ایرانی همچون بیژن و منیژه، رستم و سهراب، کاوه آهنگر و غیره که در دل آن‌ها درس‌هایی از مردانگی، فتوت، ایثار، دفاع از خاک و ناموس و وطن، نهفته است، توسط هنرمندان برجسته شهرستان يعني «مسعود اکرمی» و «مریم حسینیان» در قالب نقالی و شاهنامه‌خوانی با اجرا و بیانی مخصوص روایت می‌شود .

وي با تأکید بر این که در آینده‌ای نزدیک دوره‌های آموزشی مربوط به هنر نقالی در اقامتگاه خانه مستوفی برگزار می‌شود، تصریح کرد: نقالی‌خوانی یکی از میراث ناملموس کهن دیار ابرکوه است که در حال حاضر اجرای آن در دومین سرای نقالی کشور بر خلاف تصور اولیه، مورد استقبال بی‌نظیر اهالی هنر و مردم شهرستان ابرکوه قرار گرفته تا جایی که بعضاً در اجراهای مختلف با کمبود فضا مواجه می‌شویم .

اخلاقي در رابطه با احیاي بازی‌های سنتی و بومی ابرکوه، عنوان کرد: اولین بازی که در مجموعه فوق توسط هنرمندان و برخی میهمانان احیاء شد، بازی معرف به «تُرنا بازی» است که خاستگاه آن روستای اسفندآباد ابركوه بوده و یک بازی گروهی و مفرح است که اجرای آن در گذشته محاسن بسیاری از جمله تقویت حس همدلی داشته است .

مسئول انجمن هنرهای نمایشی ابرکوه ادامه داد: «تُرنا بازی» یا «بازی شاه و وزیر» یک بازی قهوه‌خانه‌ای بوده و به این صورت اجرا می‌شود که یک نفر به‌ عنوان حُکم دهنده یا حاکم، حاضران را به شکل گروهی فرا می‌خواند تا در جایگاه مخصوصی بنشینند. سپس دعوت‌شدگان کف دست‌هایشان را به جلو می‌آورند تا حُکم دهنده به بهانه‌ای از شخص دیگری که وظیفه تنبیه را بر عهده ‌دارد، بخواهد که با پارچه یا همان لنگ بلند گره خورده‌اش، بر کف دست آن‌ها بزند .

وي با اشاره به اینکه بازی فوق مختص آقایان است، اضافه کرد: «ترنا بازی» قواعد فراوان و مخصوصی دارد رعایت کردن همه آن‌ها جذابیت این بازی را دو چندان می‌کند كه از جمله قوانین بازی این است که سادات، ‌ورزشکاران و بچه‌های کوچک به علت حرمتی که دارند ترنا نمی‌خورند، ضمن این که ترنا خوردن در این بازی یک افتخار محسوب می‌شود .

اخلاقی  تصریح کرد: به علت اینکه بازی مذکور بیشتر در محل تجمع مردم و قهوه‌خانه‌ها انجام می‌گرفته نوعی بازی قهوه‌خانه‌ای محسوب می‌شود و ناگفته نماند که اهالی هر منطقه به تناسب شیوه‌ای که برای انجام بازی در نظر می‌گرفتند، اسامی مختلفی به آن می‌دادند .

وي در پايان نيز نوید احیاء بازی‌های بومی و سنتی بیشتری را در تنها سرای نقالی استان داد و خاطرنشان کرد: سرای نقالی ابرکوه در نظر دارد با همکاری انجمن نمایش شهرستان و هنرنمایی پیشکسوتان، بازی‌های دیگری از جمله جو سیاه، هِشتَم مِشتَم، قوتول بازی و حلقه‌بازی را نيز احیا کند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: