• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-134100-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

/گزارش/

با سواد شدن به قيمت جان!

معاون دارو و غذا دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به مصرف اقلام قرص‌هایي مشابه ریتالین از سوي دانشجويان برای شب بیداری در ایام امتحانات، تاكيد مي‌كند: اين اقلام دارويي کاملاً از راه‌های غیرمجاز به دست دانشجويان مي‌رسد و مصرف آنها عوارضي جدي را به دنبال دارد.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، معمولاً در فصول امتحانات، كتابخانه‌هاي شهر مملو از دانشجويان و دانش‌آموزاني مي‌شود كه تا پاسي از شب و حتي تا نيمه‌هاي شب براي كسب آمادگي لازم براي حضور موفق در امتحانات به مرور دروس خود مي‌پردازند.

بعضاً كسب موفقيت در امتحانات آن ‌قدر براي اين افراد حائز اهميت مي‌شود كه براي يك ساعت بيدار ماندن و درس خواندن يا داشتن تمركزي بهتر براي مطالعه، دست به هر روشي مي‌زنند ولي گاهاً در اين ميان شيوه‌هاي نادرستي را برمي‌گزينند كه آسيب‌هاي جدي براي آنها به دنبال دارد.

روی آوردن دانشجویان و حتي دانش‌آموزان به مصرف غير مجاز انواع داروها و بدتر از آن بعضاً استفاده از برخي مخدرها به بهانه اختصاص زمان بيشتر به مطالعه يا افزایش تمرکز و ضریب هوشی براي درس خواندن، از مهمترين آسیب‌هایي مبتلا به آنهاست كه متاسفانه اين روزها و در تب و تاب امتحانات شاهد آن هستيم.

البته در اين ميان مصرف داروهايي كه به دليل داشتن كافئين بالا موجب افزايش بيداري و شايد هم تمركز بيشتر در هنگام درس خواندن مي‌شوند، چهره موجه‌تري در اذهان عمومي در قياس با مخدرها دارد لذا اين مضوع را حتي در كتابخانه‌هاي شهر نيز مي‌توان به وفور مشاهده كرد.

نكته حائز اهميت‌تر در اين رابطه نحوه دسترسي دانشجويان به اين داروهاست به نحوي كه عمدتاً اين داروها كه براي درمان انواع بیماری‌های اعصاب و روان و صرع مورد استفاده قرار می‌گیرد، تنها و تنها با تجويز پزشك قابل ارائه از سوي داروخانه‌هاست.

اين موضوع چند گزينه را در ذهن تداعي مي‌كند كه از مهمترين آنها مي‌توان به تخلف پزشكان براي تجويز غيرمجاز دارو، تخلف داروخانه‌ها در عرضه اين داروها بدون نسخه و به نظر مهمتر از همه نبود نظارت كافي بر عرضه دارو در سطح شهر اشاره كرد.

یکی از دانشجویان که براي درس خواندن به كتابخانه اي در سطح شهر آمده به خبرنگار ايسنا – منطقه يزد، مي‌گويد: معمولاً بیدار ماندن برای درس خواندن در فصول امتحانات یکی از مهمترين دغدغه‌هاي دانشجویان و دانش‌آموزان است لذا به پيشنهاد دوستانم برای داشتن چنين تواني اقدام به مصرف قرص‌هایی مانند «ریتالین» می‌کنم .

وی در مورد نحوه دستيابي به اين قبيل داروها نيز بيان مي‌كند: معمولاً اين داروها را از طريق يكي از اقدام دوستم كه پزشک است، نسخه و به سهولت از داروخانه‌ها تهيه مي‌كنيم.

وي كه معتقد است قطعاً اين داروها ضررهايي را نيز به همراه دارد، عنوان مي‌كند: نكته مهم براي من اين است كه با مصرف اين قرص‌ها توسط من و بسياري از دانشجويان ديگر به راحتي تا صبح بدون احساس نیاز به خواب می‌توانم درس بخوانيم.

در همين رابطه به سراغ دکتر «محمدحسین مصدق» معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یزد رفتيم تا نظر وي را نيز در اين باره جويا شويم.

مصدق در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایسنا – منطقه يزد با تاييد شیوع مصرف قرص‌هايي مانند «ریتالین» به عنوان قرص شب امتحان، اظهار می کند: ریتالین‌های مصرف شده کاملاً از راه‌های غیرمجاز به دست دانشجويان مي‌رسد.

وی ادامه می‌دهد: قرص ریتالین که در درمان پیش فعالی مصرف می‌شود، قبلاً از انبار دارویی معاونت دارو و غذا تهیه می‌شد ولي اکنون شرکت‌هاي دارویی اين دارو را تحت کنترل و نظارت کامل در بين داروخانه‌هاي منتخب توزيع مي‌كنند.

عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذا می‌گوید: در حال حاضر تنها ۱۰ داروخانه در استان تنها به شرط تحویل نسخه و ارائه فاکتور به معاونت دارو مجاز به دريافت و توزيع انواع مختلف این داروها همچون ريتالين هستند.

دكتر مصدق از عدم تاثیر مصرف قرص ريتالين در بیدار ماندن مي‌گويد و بیان می‌کند: مطالعات اخیر نشان داده است که استفاده از قرص ریتالین به منظور بیدار ماندن، حتي هیچ تاثیری در افزایش ضریب هوشی مصرف‌كننده آن ندارد و تنها اثری معادل دارونما دارد لذا مصرف اين داروها فقط منجر به وابستگی و عوارض سوء مصرف دارو می‌شود .

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی در مورد مصرف دیگر اقلام داروهای تاثیرگذار برسیستم عصب مرکزی و روان گردان نيز می‌گوید: این چنین داروها مثل «کلونازپام» و «لورازپام» استفاده چندگانه داشته و در درمان صرع و به عنوان آرام‌بخش مورد استفاده قرار می‌گیرند لذا این موارد در تمام داروخانه‌ها توزیع می‌شوند .

وی تاكيد بر اين كه داروهاي مذكور نيز تنها با ارائه نسخه قابل عرضه به بیماران است، تصریح می‌کند: داروخانه‌ها در صورت ضرورت مصرف آنها توسط بيماران، تنها مجاز به عرضه بدون نسخه حداقل مقدار و در اندازه یک تا دو دوز مصرفی به بیماران نیازمند به اين داروها مانند بیماران مبتلا به صرع و تشنج هستند.

وی متذکر می شود: هرگونه توزیع غیرمجاز این داروها در صورت شکایت فرد مصرف‌کننده می‌تواند جریمه های سنگینی را براي داروخانه‌ها به دنبال داشته باشد .

دكتر مصدق در همين رابطه به معضل اجتماعی مزاحمت معتادان برای داروخانه‌ها نيز اشاره و عنوان مي‌كند: از آنجايي كه معتادان علاقمند به مصرف این داروها هستند غالباً برای داروخانه‌های شبانه‌روزی ایجاد مشکل مي‌كنند تا حدی که بعضی از اين واحدها در حال حاضر مجبور به بستن در داروخانه و توزیع دارو از طریق باجه شده‌اند .

اين مسئول در پايان نيز ضمن اين كه از پزشکان مي‌خواهد تا از ارائه نسخه به افراد بدون اندیکاسیون درمانی خودداری کنند، خاطرنشان می‌کند: البته تاكنون مواردي در رابطه با توزیع غیرمجاز داروهایی مشابه ریتالین و روان‌گردان‌ها در سطح شهر و استان يزد مشاهده نشده ولي در صورت آگاهی برابر قانون و مقرارت در اين مورد رسیدگی خواهيم كرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: