• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-93100-5
  • خبرنگار : 15
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

در میزگرد ایسنای یزد بررسی شد؛
باید و نبایدهای سند جامع حفاظت از بافت تاریخی شهر یزد

بافت تاریخی شهر یزد یکی از مهمترین ویژگی‌های گردشگری،‌ اجتماعی و فرهنگی این استان بوده که بعد از ثبت در لیست آثار جهانی یونسکو نگهداری و معرفی بیش از پیش ابعاد مختلف آن اهمیت  دو چندان  پیدا کرده است .

بافت تاریخی یزد مجموعه‌ای پایدار و در هم تنیده زندگانی است که آدم را با نیازهای متغیر، در دل خود جای داده وبا انعطاف پذیری مناسب توانسته این انطباق را تا به امروز برساند.

مردم بومی و ساکن در بافت تاریخی یزد و خود بافت مشابه جسم و جان هستند که هردوی آنها نیاز به توجه جدی و البته مستمر دارند.

این بافت تاریخی روز یک‌شنبه 18 تیرماه 96 در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث بشری سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد «یونسکو» به عنوان نخستین بافت تاریخی شهری ایران به ثبت جهانی رسید.

بعد از ثبت جهانی بافت تاریخ یزد، تدوین سند جامع حفاظت از بافت جهانی به عنوان اولین اقدام اجرایی و لازم در دستور کار مسئولان و دست اندکاران استان و کشور قرار گرفته است.

به همین منظور نیز خبرگزاری ایسنا-منطقه یزد، سعی کرده در میزگردی با حضور«عبدالرسول وطن‌دوست» عضو هیئت نمایندگان ایران در کمیته میراث جهانی یونسکو،«کاظم ماندگاری» معاون فرهنگی و عضو هیئت علمی گروه معماری دانشگاه یزد،‌»رضا اکبری» عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه یزد،«مجتبی فرهمند» معاون شهرسازی و معماری شهرداری و«نجمه نادری» مسئول دفتر فنی پایگاه میراث فرهنگی استان یزد،‌اولویت‌ و باید و نبایدهای سند جامع حفاظت از بافت تاریخی و جهانی شهر یزد را بررسی کند.

در این میزگرد ویژگی‌های مباحثی نظیر بافت تاریخی یزد، راهکاری حفاظت مستمر از ظرفیت‌های موجود در بافت،‌ چگونگی استفاده از ساکنین بافت برای نگهداری از آن، اولویت‌های اجرایی تدوین سند جامع حفاظت،‌ مقایسه بافت تاریخی یزد با دیگر آثار ثبت شده در کشورهای ‌مختلف،‌ نقش پایگاه میراث فرهنگی در حفاظت از بافت و ضرورت استفاده از کارشناسان و متخصصین بومی برای تدوین سند جامع حفاظت و اجرایی کردن آن مطرح شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: