• دوشنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-21102-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

معاون قضایی دادگستري يزد:
باید محاسن سند رسمی برای مردم تبیین شود

معاون قضایی ريیس کل دادگستری استان یزد گفت: باید فرهنگ استفاده از سند رسمی و ثبت رسمی معاملات در جامعه نهادینه شود و مردم نسبت به محاسن استفاده از سند رسمی آگاه گردند .

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «غلامعلی دهشیری» در مراسم بزرگداشت روز سردفتر و ثبت اسناد رسمی، افزود: وجود سند رسمی در دعاوی حقوقی برای محاکم بسیار حائز اهمیت است و ارائه سند رسمی از سوی هر یک از طرفین می تواند به تسریع در دادرسی کمک شایانی نماید .

وی نهاد سردفتری را دارای اهمیت و ارزش ویژه قلمداد و اظهار کرد: ثبت اسناد رسمی در اعصار گذشته بر عهده خلفا و حکما و بزرگان و حکام شرع مشهور به اجتهاد و عدالت بوده است و این مسئله نشان از اهمیت این حرفه دارد .

این مقام قضایی، سردفتران را اُمنای بین مردم و حاکمیت معرفی کرد و گفت: در راستای اصل 44 قانون اساسی و برون سپاری امور دولتی، ثبت اسناد رسمی به دفترخانه ها واگذار گردید .

وی اسناد رسمی را دارای قابلیت اجرایی همچون احکام قضایی دانست و بیان كرد: کار سردفتری یک کار شبه قضایی است و از اهمیت بالایی برخوردار است که نقش به سزایی در بهداشت حقوقی جامعه و کاهش اطاله دادرسی دارد .

معاون قضایی دادگستری، تثبیت مالکیت، تنظیم روابط حقوقی افراد، اعتبار بخشیدن به معاملات و جلوگیری از اختلافات بعدی را از جمله رسالت سردفتران ذکر کرد و گفت: بخشی از انبوه پرونده های قضایی در دادگستری نظیر درخواست بطلان معامله، فسخ قرار داد، اثبات مالکیت و خلع ید ناشی از عدم اهتمام متعاملین به ثبت رسمی اسناد و قراردادهاست .

وی توجه و دقت مضاعف در احراز هویت متعاملین را خواستار شد و ابراز كرد: تخلف از مقررات راجع به ثبت سند رسمی می تواند دارای مسئولیت کیفری، حقوقی و مدنی برای سر دفتر باشد و عدم دقت در احراز دقیق هویت متعاملین و دیگر شرایط مقرر، آثار سوء بسیاری را به دنبال خواهد داشت .

دهشیری بر صیانت از اسناد و اسرار مردم در دفاتر اسناد رسمی تأکید کرد و گفت: بسیاری از اسناد و اسرار مردم در این دفاتر نگهداری می‌شود که صیانت از آن ضروری است و باید با رعایت نکات ایمنی از تکنولوژی‌های روز همچون دوربین های مدار بسته‌، سیستم های اطفاء حریق و سایر تجهیزات هشداری و حفاظتی بهره گرفته شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: