• دوشنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-23105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

نخستین کتابخانه سیار اتوبوسی استان یزد به بهره‌برداری رسید

نخستین کتابخانه سیار اتوبوسی استان یزد با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، مدیر عامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در استان‌های یزد و کرمان، شهردار یزد و جمعی از مسئولان شهرستان به بهره‌برداری رسید .

به گزاش ايسنا – منطقه يزد، «رقیه دوست فاطمی‌ها» مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان در آیین افتتاح این کتابخانه سیار با بیان این که استقبال از این کتابخانه بسیار مطلوب خواهد بود، اظهار كرد: تجربیات پیشین از راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار در مناطقی که فاقد کتابخانه بوده‌اند، نشان داده است که مردم و کودکان مناطق شهری و روستاهایی که کتابخانه سیار به آنجا سر می‌زند، به این حرکت فرهنگی ارزشمند اقبال خوبی داشته‌اند .

وی با اشاره به این که پیش از این تنها پنج کتابخانه سیار مینی‌بوسی در استان فعال بوده است، تصریح کرد: این کتابخانه، نخستین کتابخانه سیار اتوبوسی استان است که به همت آستان قدس رضوی و شهرداری یزد راه‌اندازی شده و امیدواریم شاهد به حرکت درآمدن تعداد بیشتری از این کتابخانه‌ها در مناطق فاقد کتابخانه استان باشیم .

دوست فاطمی‌ها ادامه داد: اتوبوس‌ها همچنان که انسان‌ها را در مناطق مختلف جابجا می‌کنند، می‌توانند حامل اندیشه و آگاهی برای مردمی باشند که از نعمت کتابخانه‌های ثابت بی‌بهره‌اند و جای خرسندی است که اولین کتابخانه سیار اتوبوسی استان، با رنگ و بوی امام مهربانی‌ها، حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) به حرکت در خواهد آمد .

«رضا رضوی» مدیر عامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در استان‌های یزد و کرمان نیز در ابتدای این مراسم بیان كرد: نخستین کتابخانه سیار اتوبوسی استان یزد در واقع سومین کتابخانه سیاری است که توسط آستان قدس در استان‌های یزد و کرمان راه‌اندازی شده که دو دستگاه قبلی در شهرهای رفسنجان و راور به بهره‌داری رسیده است .

وی افزود: سازمان موقوفات یزد و کرمان در نظر دارد با همکاری مسئولان و خیران این دو استان، عدد کتابخانه‌های سیار خود را به 8 دستگاه برساند تا مردم مناطق و روستاهایی که در استان‌های یزد و کرمان از نعمت کتابخانه محروم هستند، با کتاب و کتابخانه ارتباط پیدا کنند .

رضوی تصریح کرد: یکی از معضلاتی که امروز جامعه ما با آن دست به گریبان شده، ارتباط کم مردم با کتاب و مطالعه است و شاید یکی از علت‌های آن در دسترس نبودن کتاب‌های مفید و مطلوب باشد. هدف از راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار نیز این بوده که فاصله بین مردم و کتاب را کاهش دهیم و کتاب در کم‌ترین زمان ممکن به دست علاقه‌مندان به مطالعه برسد .

«مهدی جمالی‌نژاد» شهردار یزد نیز در سخنانی به نگرش مدیران شهری برای ارتقای سطح فرهنگی یزد اشاره کرد و گفت: در تعریف مفاهیم شهری، یزد به عنوان یک شهر «پایدار» شناخته می‌شود و تلاش برنامه‌ریزان شهری در این راستا است که یزد بر پایه علم و فناوری و دانش نوین شهری اداره شود .

وی با بیان اینکه یزد در بسیاری از عرصه‌های علمی و فرهنگی پیشتاز است، افزود: یکی از شاخص‌های شهر دانش‌محور، توسعه کتابخانه‌ها است که در حال حاضر یزد در بسیاری از شاخص‌های کتابخانه‌ای جایگاه نخست کشور را دارد و مسلماً در زمینه توسعه کتابخانه‌های سیار نیز می‌توانند در کشور پیشرو باشد .

در این مراسم همچنین معاون فرماندار یزد و مدیر کتابخانه وزیری به ایراد سخن پرداختند .

گفتنی است، نخستین کتابخانه سیار اتوبوسی استان به همت نمایندگی آستان قدس رضوی در استان یزد و با اختصاص یک دستگاه اتوبوس از سوی شهرداری راه‌اندازی شده و قرار است در روستای بخش مرکزی یزد به ارائه خدمت بپردازد. هزینه صرف شده برای تجهیز این کتابخانه‌ سیار نیز مبلغ 500 میلیون ریال بوده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: