• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-22105-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه یزد

زری سلطان به جشنواره بين‌المللي فجر مي‌رود

کارگردان نمایش «زری سلطان» از راهيابي اين اثر برگزيده استان يزد به سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فجر و اجراي آن به لهجه شيرين يزدي خبر مي‌دهد.

«جعفر دلدل» در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا – منطقه يزد، با اشاره به راهيابي این نمایش به جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، مي‌گويد: یکدست بودن لهجه یزدی و ايجاد ارتباطي نزديك با مخاطبان از عمده ویژگی‌های این نمایش است كه منجر به راهيابي آن به جشنواره بین‌المللی فجر شده است.

وي معتقد است كه حفظ اصالت این اثر با بیان نمایشنامه به لهجه یزدی یکی از شاخصه‌های اصلی این اثر است و خوشبختانه نقش‌آفرينان اين اثر به خوبي توانسته‌اند نیاز کارگردان را در نمايش «زري سلطان» برآورده کنند .

به گفته‌ي اين كارگردان يزدي، در اين نمايش «ابوالفضل سلیمی دربرزی»، «عباس قدیریان»، «فاطمه مجیبیان»، «طاهره هنزائی»، «سعید خبیری»، «فرشته سجادیه»، «زهرا اسدی»، «مائده ناصر بافقی»، «سید مجتبی قریشی» و «کرامت یزدانی» به ايفاي نقش پرداخته‌اند.

جعفر دلدل خاطرنشان مي‌كند: این اثر نمايشي كه جزو 15 اثر برگزیده جشنواره فجر از بين 60 اثر سراسر کشور است، از 29 دی تا 10 بهمن در تهران روي صحنه خواهند رفت.

وي كه رتبه نخست كارگرداني جشنواره تئاتر استان در سال‌جاري را از آن خود كرده است، به كسب عنوان برگزیده بخش نويسندگي توسط «کرامت یزدانی» نویسنده اين اثر نيز اشاره و اضافه مي‌كند: در جشنواره تئاتر استان همچنين «فاطمه مجیبیان» و «زهرا اسدی» عناوين اول و سوم در بخش بازیگري زن و «سعید خبیری» و «ابوالفضل سلیمی دربرزی» به عنوان برگزیدگان اول و سوم بخش بازيگري مرد را به خود اختصاص دادند.

وي كسب رتبه اول طراحی بروشور، كسب رتبه دوم بخش موسيقي توسط «حسین افروز» و دریافت لوح تقدیر گریمور برتر توسط «محمدرضا هدایتی» را از ديگر دستاوردهای این نمایش برمي‌شمارد.

این کارگردان نمايش استان در مورد استقبال مردم یزد از تئاتر اظهار مي‌كند: خوشبختانه يزدي‌ها طي یکی دو سال اخیر مجدداً با تئاتر آشتی کرده‌اند ولي تداوم این استقبال نیازمند حمايت مسئولان استان از تئاتر به عنوان یک هنر است .

دلدل در پايان نيز متذكر مي‌شود: اين تئاتر و محتواي آن مناسب سنین زیر 10 سال نیست لذا ترجیح بر آن است که افراد در این محدوده سنی در این نمايش حضور پیدا نکنند.

«کرامت یزدانی» نویسنده‌ي اين اثر نيز به خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، مي‌گويد: این نمایش‌نامه برگرفته از کتاب «خاطرات شازده حمام» تاليف نويسنده يزدي دكتر «محمدحسين پاپلي یزدی» و روایتگر زندگی خانواده‌ای یزدی است که در عین مهربانی و عطوفت، با يك موضوع حیثیتی روبرو می‌شود .

وی با بيان اين كه در اين نمايشنامه، رفتار و بینش مردم یزد انعكاس یافته است، در اين مورد تصريح مي‌كند: «زری سلطان» حكايت يك دختر يزدي است كه بدون ازدواج، باردار می‌شود و هیچ کسي حتی خود او نيز نحوه بارداري‌اش را باور نمی‌کند.حال  9 ماه گذشته و مردم شهر گوش به گوش از راز بارداری دختر سلطان با خبر شده‌اند، عباس و رسول که دو برادر بزرگ‌تر زری هستند، او را برای اعتراف کردن شکنجه می‌دهند و در عین حال «آدم» که پیر پسری بي اصل و نسب است نیز عاشق زری می‌شود و داستان پیرامون این شخص ادامه می‌يابد . ..»

یزدانی از ديگر آثار خود به نمايشنامه‌هاي «داستان بازی با منتقدان»، «کاکوتی»، «کاریزما»، «مخاطب خاص در نمایش خیابانی»، «ای کابوس»، «نماد»، «دماغ»، «آنچه مغولان بر جای می‌گذارند» و «ترس از جزای پلانتی» و «30/6/59» اشاره مي‌كند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: